آشنایی با عرضه اولیه سهام به روش بوک بیلدینگ

بررسی خرید سهام اولیه به استفاده از روش بوک بیلدینگ

 

عرضه اولیه سهام چیست؟

عرضه اولیه سهام چیست؟

عرضه اولیه سهام یا Initial Public Offerings سهام های هستند که برای اولین بار توسط شرکت هایی که دارای فعالیت بسیار خوبی بودند وارد بورس می شود یا به زبانی ساده تر می توان گفت که عرضه اولیه سهام یعنی اینکه سهام یک شرکت برای اولین بار دربازار بورس عرضه شود و عموم مردم می توانند این سهام را بصورت حضوری یا آنلاین خریداری کرد همچنین لازم به ذکر است خرید/فروش این نوع سهام ها مهارت و دانش خاصی نمی خواهد اما اگر به دنبال یادگیری مهارت در بورس هستید می توانید در کلاس بورس ما شرکت کنید و دانش خود را در زمینه بورس افزایش دهید. در بیشتر مواقع سود مناسبی نصیب سرمایه‌گذاران در عرضه اولیه سهام می گردد. جدیدترین اطلاعیه عرضه اولیه سهام را میتوانید از طریق سایت رسمی بورس و اوراق بهادار بدست بیاورید.
نکات مهم در مورد عرضه اولیه سهام و سوددهی چیست؟ احتمال اینکه سهام ها در دست عده ای خاص بوده باشد وجود دارد. خرید عرضه اولیه سهام دارای سودآوری است و تا به امروز عرضه اولیه بیش از ۱۰% و در برخی اوقات تا ۱۰۰% نیز سودآوری برای خریداران خود داشته است همین عوامل باعث این شده است که تقاضا برای خرید عرضه اولیه بسیار بالا باشد.

فرآیند خرید عرضه اولیه؟

خرید عرضه اولیه سهام دارای سه مرحله می باشد :

 • مشخص نمودن قیمت سهام های که قرار است برای اولین بار در بازار بورس عرضه شود.
 • مشخض نمودن ساعت شروع فروش عرضه اولیه سهام.
 • مشخص نمودن تعداد سهام ها، که در اینصورت تعیین می شود که هر فرد چه تعداد می تواند سهام خریداری کند.
 • حداقل دو روز قبل از اطلاعیه عرضه اولیه شرکت در سایت سازمان بورس یا فرابورس منتشر می گردد.
  نکته : زمانیکه تعداد سهم های تقاضا شده از تعداد سهم های عرضه شده بیشتر باشد، اولویت با اشخاصی است که زودتر سفارش خرید خود را ثیت کرده اند.
  همانطور که در قسمت بالا گفتیم خرید عرضه اولیه سهام به دو صورت حضوری و آنلاین صورت می گیرد. در خرید حضوری خریدار باید قیمت و تعداد در خواستی خود را وارد سامانه معاملاتی کند تا کارگزار نسبت به خرید عرضه اولیه اقدام کند. در خرید عرضه اولیه به صورت آنلاین خریدار باید در زمان تعیین شده برای خرید سهام اقدام نماید.

دلیل رشد قیمت ها پس از عرضه اولیه:

دلایل رشد قیمت سهم بعد از عرضه اولیه به عوامل ذیل بستگی دارد :

 1. محدودیت تعداد سهام قابل خرید
 2. محدودیت  تعداد سهام عرضه شده
 3. فضای عمومی بازار: زمانی که فضاس عمومی بازار مثبت باشد همه امیدوار هستند، افراد کمی حاضر به فروش می‌شوند.

معمولا سهم‌هایی که به تازگی در بورس عرضه می‌شوند تا مدتی موردتوجه قرار می‌گیرند ولی پس از مدتی از توجه به آنها کاسته می‌شود معمولا در عرضه اولیه سهام قیمت کمی ارزان تر از ارزش واقعی به فروش می رسد زیرا این عمل باعث ازدیاد تقاضا جهت خرید می شود. تمامی مواردی که به آنها اشاره کردیم باعث رشد عرضه اولیه سهام می شود. حتی می‌توانید در روزهای پس از عرضه، باز هم از این سهم خریداری کنید زیرا محدودیت خرید فقط در روز عرضه اولیه میباشد و پس از آن محدودیت برداشته می‌شود.

عرضه اولیه سهام با روش بوک بیلدینگ:

عرضه اولیه سهام چیست؟

روش بوک بیلدینگ:

اولویت با سفارش زودتر نیست و شما نباید خیلی سریع سفارش خود را ثبت کنید. بلکه براساس تحلیل خود آن قیمتی را که مناسب می دانید انتخاب می کنید و ثبت می کنید پس در روش بوک بیلدینگ زمان ارسال سفارش مطرح نیست.
در روش بوک بیلدینگ عرضه های اولیه در سقف قیمتی انجام می شوند. در این روش اصولا یک کف قیمتی در نظر گرفته می‌شود و یک سقف قیمتی که معمولا ۵ الی ۲۰ درصد بالاتر از کف قیمتی خواهد بود. در این روش نیازی نیست که اشخاص در ساعات تعیین شده سفارش خرید خود را ثبت کنند، بلکه می‌توانند در هرزمان که مایل بودند قیمت مورد نظر خود را وارد سیستم کنند.
هر فردی که قیمت بالاتری بگذارد احتمال اینکه بتواند خرید انجام دهد بیشتر است. اما باید دقت کنید که خیلی هم سهام را بالاتر از ارزشش خریداری نکنید.
یکی از معایب این روش این می باشد که بعد از پایان زمان ثبت سفارشات، شما دیگر قادر به حذف و یا ویرایش سفارشات نیستید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.