آشنایی سود و زیان عملیاتی و غیر عملیاتی در بورس

سود و زیان عملیاتی و غیر عملیاتی در بورس چیست؟

 

سود و زیان عملیاتی و غیر عملیاتی

سود عملیاتی و غیر عملیاتی چیست؟

زمینه فعالیت هر شرکت سهامی در اساسنامه آن شرکت قید شده است. شرکت از فعالیت های صورت گرفته مانند تولیدی، واسطه گری، سرمایه گذاری و غیره درآمدی کسب می نماید و همچنین در مقابل یکسری هزینه هایی را نیز شامل می شود مانند:

  • حقوق کارمندان
  • بیمه کارمندان
  • اجاره
  • حمل ونقل
  • هزینه های جانبی
  • مواد اولیه برای فعالیت

در نتیجه تمامی درآمدهایی که شرکت‌ها از طریق انجام فعالیت اصلی خود بدست می آورند را درآمدهای عملیاتی شرکت می گویند. زمانی هزینه های جاری شرکت را از این درامد کم کنیم، سود عملیاتی شرکت بدست می آید. در واقع سود عملیاتی برابر است با درآمد عملیاتی شرکت منهای هزینه های شرکت. موضوعات مختلفی در تحلیل بنیادی سهم مورد بررسی قرار می‌گیرد که یکی از مهم ترین آن سود عملیاتی شرکت‌های بورسی است. در تحلیل بنیادی سهام، سود عملیاتی جایگاه مهمی دارد. چرا که سود آوری حال و آینده شرکت رابطه مستقیمی با ارزش سهام یک شرکت دارد. همان طور که میدانید نسبت P/E یا همان قیمت بر سود سهم، پارامتر مهمی برای یک سهم به شمار می‌رود. اگر با این اصطلاح آشنایی ندارید می توانید مقالهنسبت P/E چیست؟ چگونه می توان این نسبت را در یک سهم محاسبه نمود؟ را مطالعه کنید. همچنین اگر با اصطلاحات بازار بورس آشنایی دارید اما ار دانش بورسی کمی برخوردار هستید ما به شما توصیه می کنیم در کلاس آموزش بورس شرکت کنید و یا اگر وقت کافی برای شرکت در کلاس های حضوری را ندارید می توانید پکیج آموزش بورس را خریداری کنید. اگر سود عملیاتی شرکت را پس از کسر مالیات، بر تعداد سهام شرکت تقسیم کنیم، سود عملیاتی به ازای هر سهم مشخص می شود. این سود با اصطلاح EPS یا همان سود سهم شناخته می‌شود.

برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

سود غیر عملیاتی چیست؟

این سود از اهمیت کمتری نسبت به سود عملیاتی در نزد سرمایه گذاران بورسی برخوردار است. شاید بخواهید دلیل این کم اهمیتی را بدانید باید بگوییم که سود غیر عملیاتی جز فعالیت‌های غیرمرتبط با موضوع اصلی فعالیت شرکت است. سود غیرعملیاتی مربوط به سود حاصل از فروش دارایی‌های غیرمنقول، سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سهام، سود حاصل از اوراق مشارکت یا سپرده بانکی می‌باشد که ممکن است بخشی یا کلی از آن به صورت مستمر اتفاق نیافتد و تنها در یک زمان محقق شود. سود غیر عملیاتی ناشی از فعالیت های غیر مرتبط با موضوع اصلی شرکت است. سود غیرر عملیاتی به سود حاصل از فروش دارایی های غیر منقول، سرمایه گذاری و سهام، سود به دست آمده از اوراق مشارکت و … مرتبط است و ممکن است بخشی از آن غیر مستمر باشد. وقتی می خواهیم سودد غیرر عملیااتی و … مستمر حاصل از فروش دارایی های غیر منقول را محاسبه کنیم، فقط درآمد حاصل از فروش این دارایی ها را از نرخ تمام شده آن کم میکنیم تا سوود غیرر عملیااتی به دست بیاید.

تفاوت سود عملیاتی و غیر عملیاتی در چیست؟

سود غیر عملیاتی ناشی از فعالیت‌های غیرمرتبط با موضوع اصلی شرکت مانند سوود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و سهام، سود حاصل از فروش دارایی‌های غیرمنقول، سود حاصل از اوراق مشارکت و… میباشد اما سود عملیااتی مربوط به فعالیت های مرتبط با موضوع اصلی شرکت می باشد. نحوه محاسبه اختلاف بین سود عملیاتی و سود غیر عملیاتی در شرکت های مختلف اهمیت بسیار زیادی دارد. از مهم ترین مسائل که باید به آن توجه شود مسائل مالی آن شرکت می باشد. در این زمینه مدیران مالی می توانند تاثیر بسزایی در انجام درست خرج و مخارج ها و همچنین حسابرسی درست داشته باشند که این امر نیاز به دقت و تخصص بالایی دارد. مدیران می توانند در نتیجه کسب آموزش های تخصصی لازم در زمینه انواع محاسبات مالی و تکنیک های کاربردی از طریق کارشناسانی مجرب موفقیت های لازم را در این زمینه کسب نموده و در نتیجه به بهترین شکل مدیریت خود را به انجام رسانند.

مراحله تهیه سود و زیان عملیاتی و غیر عملیاتی:

تک‌مرحله‌ای: در این روش ابتدا کلیه درآمدها یکجا و در ادامه کلیه هزینه‌ها در زیر آن‌ها آورده می‌شود و در نهایت از تفاضل آن‌ها به سود یا زیان قبل از کسر مالیات می‌رسیم که با کسر مالیات به سود یا زیان بعد از کسر مالیات یا همان سود یا زیان ویژه خواهیم رسید.

دومرحله‌ای: در این روش ابتدا درآمدهای عملیاتی آورده شده در ادامه هزینه‌های عملیاتی ذکر می‌گردد که از تفاضل این دو به سود یا زیان عملیاتی می‌رسیم در مرحله بعد درآمدهای غیر عملیاتی و هزینه‌های غیرر عملیااتی آورده می‌شود که از تفاضل این مرحله و مرحله قبل به سود و زیان قبل از کسر مالیات می‌رسیم که با کسر مالیات به سود و زیان بعد از کسر مالیات یا همان سود و زیان ویژه خواهیم رسید. به صورت حساب سود و زیان صورت حساب درآمد یا صورت حساب عملیات نیز گفته می‌شود. مهم‌ترین بخش صورت حساب سود و زیان قسمت پایانی آن یعنی سود یا زیان ویژه است که نتیجه فعالیت یک واحد تجاری را نشان می‌دهد که آیا واحد تجاری در طول دوره مالی فعالیتش سودآور بوده‌است یا خیر.

 

همچنین بخوانید : 

اسیلاتور CCI چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

واگرایی چیست و چطور آن را تشخیص دهیم

انواع نمودار در تحلیل تکنیکال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.