آموزش جامع تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

بررسی اصطلاحات و بخش های موجود در تابلو خوانی و بازار خوانی

 

تابلو خوانی و بازار خوانی

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس چیست؟

تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس یکی از ارکان مهم در جهت تشخیص روند حرکتی سهم می باشد یعنی با استفاده از گزینه های تابلو خوانی و با استفاده از تحلیل تکنیکال به سادگی می توان جهت حرکت سهم را تشخیص داد. با بررسی و استفاده تابلوی معاملات بورس تحرکات سهامداران حقیقی و حقوقی در کنار حجم معاملات و جریان پول را ارزیابی نمایید تا روند حاکم بر بازار را تشخیص دهید. در نتیجه یکی از مهمترین الزامات ورود به بازار سرمایه این است که یک سرمایه گذار بعد از ورود بازار میبایست به تابلو خوانی و بازار خوانی به اندازه کافی تسلط داشته باشد تا بتواند روند حرکتی سهام ها که در تابلو معاملاتی بورس وجود دارد را تجزیه و تحلیل کند. برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید. یکی از مشکلاتی که در بین فعالان بازار سرمایه در خصوص تابلو خوانی بورس وجود دارد این است که سرمایه گذاران بنیادی و یا تکنیکالیست در هنگام خرید سهام اصلا به روانشناسی بازار بورس توجهی ندارند و رفتار معامله گران را در خریدن و یا فروختن سهم در یک قیمت مناسب در نظر نمی گیرند و ممکن است حتی با فرض مناسب بودن سهم، قادر نباشند در یک قیمت مناسب سهم را خریداری و یا به فروش برسانند.

تابلوی معاملات دارای چندین بخش می باشد که هر یک را به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد:

بخش یک:

 1. قیمت سهام  لحظه ای سهام را می توانید مشاهده کنید.
 2. قیمت معامله که بیانگر آخرین قیمت معامله شده سهام است را می توانید مشاهده کنید.
 3. قیمت پایانی سهام که در آن روز سهام بسته می شود و نشانگر میانگینی از قیمت های معامله شده همان روز سهام با توجه به حجم معاملات است را نیز می توانید مشاهده کنید.

بخش دوم:

 1. بازه روز که بیانگر تغییرات قیمت سهام در روز معاملات جاری است.
 2. بازه مجاز که بیانگر میزان نوسان قیمتی سهام می باشد.
 3. بازه هفته که بیانگر تغییرات قیمت سهام در یک هفته جاری است.
 4. بازه سال که بیانگر تغییرات قیمت سهام در یک سال اخیر است.

بخش سوم:

خش سوم در تابلوی معاملات یک سهام، تعداد و حجم خریدارها و فروشنده های حقیقی و حقوقی را نشان می دهد. ما در مقاله تحت عنوان منظور از ارزش معاملات در بورس و حجم معاملات در بورس چیست؟ به صورت کامل توضیح داده شده است.

بخش چهارم:

در تابلوی معاملات یک سهام، تعداد و حجم معاملات سهام را در روز جاری نشان می دهد.

بخش پنجم:

سهام شناور درصدی از سهام شرکت است که در اختیار عموم مردم است.

 • EPS مخفف earning per share بیانگر سود هر سهم است. هرگاه کل سود پس از کسر مالیات را به تعداد سهام تقسیم نماییم؛ سود هر سهم بدست می‌آید و DPS نیز درصدی از سود است که در مجمع بین سهامدارن تقسیم می شود.
 • EPS پیش‌‎بینی شده: سود هرسهم که شرکت برای سال مالی که در پیش است پیش‌بینی می‌کند.
 • EPS تحقق یافته یا واقعی: سود هرسهم که در دوره مالی گذشته به هر سهم تعلق گرفته است.
 • P/E نسبت قیمت به سود هر سهم هست یکی از ابزارهای ارزش گذاری یک سهم مقایسه P/E سهام و P/E گروه است که اگر P/E سهام نسبت به P/E گروه کمتر باشد آن سهم برای نسبت به سایر همگروهی های خود برای سرمایه گذاری مناسب تر ارزیابی می شود گرچه این یک معیار کلی است و برای خرید و فروش سایر پارامترها نیز بایستی بررسی شوند.
 • حجم مبنا حداقل تعداد سهمی است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم در دامنه نوسان کامل رشد کند یا کاهش یابد. طبق قانون، در یک سال باید حداقل ۲۰ درصد از کل سهام یک شرکت معامله شود.

بخش ششم:

قبل از اینکه در خصوص اصطلاح صف خرید و صف فروش توضیح دهیم ابتدا بهتر است در خصوص صفحه سفارشات در خرید و فروش سهام صحبت کنیم. خرید و فروش اوراق بهادار در بورس بر اساس سازوکار حراج انجام می‌شود. در این حراج اولویت اول قیمت مناسب و اولویت دوم زمان است. برای روشن‌تر شدن موضوع به مثال بکام و قسمت ۶ توجه کنید.

در سطر اول و قسمت تقاضا، ۱۵۳ نفر درخواست خرید ۷۳۷،۹۷۲ سهم را در قیمت ۲۳،۳۵۶ ریال دارد و در سطر دوم نیز ۱ نفر درخواست خرید ۲۰۰ سهم در قیمت ۲۳،۳۵۰ ریال و در سطر سوم ۲ نفر درخواست خرید ۲۵۰۰ سهم در قیمت ۲۳،۳۴۶ ریال را دارد. اگر به قیمت‌های خرید توجه کنید می‌بینید که در هر مرحله قیمت کاهش پیداکرده است. پس در قسمت تقاضا کسی که بالاترین قیمت را پیشنهاد بدهد سفارشش در ردیف اول قرار می‌گیرد. به این ترتیب درخواست‌های خرید از بالاترین قیمت به پایین‌ترین قیمت اولویت‌بندی می‌شود. حال اگر شخصی درخواست خرید در قیمت ۲۳،۳۵۶ ریال را داشته باشد و شخص دیگری نیز همین قیمت را پیشنهاد بدهد، سامانه معاملات به صورت خودکار اولویت خرید را به شخصی می‌دهد که سفارش خود را زودتر ثبت کرده است. در نقطه مقابل و در قسمت عرضه، هم به این صورت می باشد که در مثال بکام هیچ کسی قصد فروش سهامش را ندارد.

زمانی که قیمت پیشنهادی برای خرید سهم باقیمت پیشنهادی برای فروش سهم برابر باشد معامله انجام می‌شود. در این حالت سامانه معاملات به صورت خودکار خرید و فروش را در کسری از ثانیه انجام می‌دهد و بلافاصله سفارش‌های انجام‌شده از سامانه معاملاتی حذف می‌شوند. حال سؤال اینجاست زمانی که چند خریدار سفارش خود را در یک قیمت یکسان وارد سامانه معاملاتی کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت در صورت برابر بودن قیمت‌ها در صفحه سفارشات، اولویت بعدی زمان است. به عنوان مثال اگر شخصی سفارش خرید ۱۰۰۰ سهم را باقیمت ۳۰۵ تومان در ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه و شخص دیگری سفارش خرید ۲۰۰۰ سهم را با همین قیمت درست در ساعت ۱۰:۱۱ دقیقه وارد سامانه معاملاتی کند در مرحله اول سفارش شخصی که زودتر یعنی در ساعت ۱۰:۱۰ دقیقه سفارش خود را وارد سامانه معاملاتی کرده انجام‌شده و سپس سفارش نفر دوم اجرا می‌شود.

بخش هفتم:

در این قسمت می توان نمودار قیمت و حجم در طول روز ارائه شده  را مشاهده کرد. نمودارهای این بخش بیانگر این است که در دامنه نوسان روز جاری چه حجمی و در چه قیمتی معامله شده است.

بخش هشتم:

در این قسمت اطلاعاتی مانند آخرین قیمت معامله، قیمت پایانی معاملات، ارزش معاملات، حجم معاملات و نمودار رشد ۳۰ روزه را برای سهم هایی که همگروه با سهم نشان داده می شود.

نکات مهم در روش تابلوخوانی:

 1. حجم معاملات یکی از مهمترین گزینه هایی است که برای تشخیص اینکه یک سهام تا چه میزان توانایی حرکت صعودی را دارد مهم می باشد.
 2. نوسانات منفی در روزهایی که سهام دارای روند صعودی استب بیانگر جمع کردن سهم توسط سرمایه گذاران اصلی دارد. در مقاله پول هوشمند در این رابطه توضیح داده شده است.
 3. صف خرید و فروش به هیچ وجه نشان ارزشمندی سهم نیست.
 4. به رنج های مثبت به منفی در طول ساعات معاملاتی توجه داشته باشید چون بیانگر نیت و تحرکات سهامدار عمده است.
 5. این اصل را هرگز فراموش نکنید،پول هوشمند بدون برنامه ریزی وارد بازار سرمایه نمی شود.
 6. تغییرات تعداد خریداران و فروشندگان در هر سهم، نشان از افزایش یا کاهش قدرت سرمایه گذاران اصلی بازار دارد.
 7. در نظر داشتن کد به کدها را هرگز فراموش نکنید اما برای خرید و فروش از این کد به کد ها به عنوان گزینه مهم استفاده نکنید.
 8. شرایط قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی را با دقت زیادی بررسی کنید.
 9. پس از بازگشایی معاملات یک سهم توسط ناظر بازار، اولین روز بازگشایی پس از مجمع را ملاک ارزیابی خود قرار ندهید.
 10. زمانی که تعداد خریدار نسبت به فروشنده ها کمتر اما روند قیمت خنثی یا صعودی بود، نشان از قدرت خریدار است.

 

همچنین بخوانید : 

بازار فیزیکی بورس کالا چیست؟ نحوه خرید و فروش چگونه است؟

مفهوم و کاربرد پول هوشمند در بازار بورس چیست؟

فیلتر نویسی در بورس چیست؟ آموزش گام به گام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.