آموزش کامل مجمع های بورس و انواع آن ها

آموزش کامل و جامع  مجمع بورس، مجامع شرکت های بورسی

آموزش جامع مجمع های بورسی

ما در مقاله مجمع شرکت های بورسی چیست؟ به صورت کامل به تشریح معنی مجمع و دلیل برپایی آن پرداختیم، حال در این مقاله قصد داریم تا در مورد نحوه معامله، وضعیت سهام و سود قبل و بعد مجمع اطلاعاتی را در اختیار شما قرار بدهیم.

در شرکت‌های سهامی ارکان های تصمیم گیرنده وجود دارد که مهمترین آن مجامع است. شرکت سهامی به دو دسته می شوند:

  • سهامی عام: بخشی سرمایه شرکت از راه فروش سهام تامین می شود.
  • سهامی خاص: کلیه سرمایه شرکت در زمان تاسیس توسط موسسین تامین می شود.

مجمع چیست؟
تصمیمات مهم یک شرکت در مجمع گرفته می شود در نتیجه به نشست سهامدارن و مدیران یک شرکت مجمع گفته می شود. درشرکت های کوچک هم همواره جلسه هایی برگزار می شود اما مجمع معمولا برای شرکت های بزرگ با حضور کلیه مدیران و سهامدارن برگزار می گردد. نماد شرکت‌های بورسی قبل از تشکیل جلسه مجمع متوقف می‌شود و در این زمان شرکت توانایی انجام هیچگونه خرید و فروش را ندارد.

انواع مجامع:
  1. مجمع عمومی موسس
  2. مجمع عمومی عادی
  3. مجمع عمومی فوق‌العاده

پیشنهاد می کنیم قبل از شروع این مقاله، مقاله مجمع شرکت های بورسی چیست؟ را به طور کامل مطالعه کنید.

دلایل خرید سهام شرکت های بورسی قبل از تشکیل مجامع چیست؟

به طور کلی شرکت ها در بازار سرمایه به دو دسته تقسیم می شود:

 ۱- رشدی: درآمدهای این دسته از شرکت ها با توجه به گذشته در حال افزایش است و در نتیجه قطعا با سود دهی بالایی رو به رو خواهند بود ولی نکته این شرکت ها این است که آنها سود را تقسیم نمی کنند بلکه سود خود را در پروژه های جدید سرمایه گذاری می کنند خب با این حال سرمایه گذاران رغبتی به سرمایه گذاری در این شرکت ها ندارند.

۲- ارزشی: سودآوری این دسته از شرکت ها  مناسب است و اینکه در صورت سود دهی آن را بین سهامدارن خود تقسیم می کنند و باید بدانید که درصد تقسیم سود نقدی آنها در مجامع نیز بالا می باشد خب با این سرمایه گذارن رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت در این دسته شرکت ها دارند.

نکته! میزان نقدینگی ( در مقاله نکات مهم در مورد خرید و فروش و سرمایه گذاری در بورس، نقدینگی به طور کامل تشریح شده است)  در بورس در هنگام برگزاری مجامع میتواند به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در تصمیم گیری سرمایه گذار برای شرکت در مجمع باشد.

وضعیت سهام های هر شرکت بورسی قبل و بعد مجمع:

حداکثر ۲ روز کاری قبل از تشکیل جلسه مجمع یا جلسه هیئت مدیره نماد شرکت های بورسی توقف می‌شود و در این پروسه سرمایه گذارن قادر به انجام هیچگونه معامله (خرید یا فروش) تا بازگشایی دوباره نماد نخواهند بود. زمانیکه مجمع تصمیم بر تقسیم سود نقدی گرفته باشد شرکت موظف است حداکثر تا ۸ ماه پس از برگزاری مجمع  سود را بین سهامداران تقسیم نماید. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که اگر فردی قبل از زمان برگزاری مجمع یک سهم از شرکت خریداری کرده باشد در این صورت می تواند سود نقدی را دریافت کند. قیمت سهم پس از کسر مقدار سود نقدی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

نکته! مجمع عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت، تقسیم سود بین صاحبان سهام، سالی یکبار در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی شده است، تشکیل می‌شود.

شاید این سوال در ذهن شما بوجود بیایید که سود نقدی چیست و دلیل تقسیم آن در مجامع بورسی چیست؟

همه شرکت های بورسی در طول یک سال مالی که فعالیت دارند در کنار تولید و فروش محصولات خود، سود و زیان را بررسی می کنند و در آخر اگر  شرکت سوددهی داشته باشد بخشی یا کل سود را بین سرمایه گذاران تقسیم میکنند که به آن سود نقدی می گویند. تقسیم سود نقدی بین سهامدارن در مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام توسط هیت مدیره شرکت پیشنهاد می شود که باید حداقل ۱۰ درصد باشد که پس از تصویب همانطور که در مطالب فوق گفته شد شرکت بورسی موظف است تا ۸ ماه سود را به سهامدارانش پرداخت نماید.

نکته! مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام حداکثر ۴ ماه بعد از پایان سال مالی شرکت ها تشکیل می شود.

برای شرکت یا عدم شرکت در مجامع دو موقعیت کلی وجود دارد:
  • روند صعودی: در این حالت انتظار میروید شرکت در آینده صعود بیشتری داشته باشد و سرمایه گذاران خوشبین هستند همچنین انتظار بازگشایی خوبی را بعد از مجامع داریم در نتیجه در این حالت حتما در مجامع شرکت های بورس شرکت کنید.
  • روند نزولی: در این حالت انتظار می رود شرکت در آینده با زیان و رکود بیشتری مواجه شود و سرمایه گذاران خوشبین نیستند همچنین انتظار بازگشایی مناسبی برای سهام شرکت ها بعد از برگزاری مجمع وجود ندارد در نتیجه در این حالت حتما در مجامع شرکت های بورس شرکت نکنید.

نظرات بسته شده است.