آموزش معاملات آنلاین در بورس

آموزش معاملات آنلاین در بورس سهام ایران

معاملات آنلاین در بورس سهام ایران  ازسال ۱۳۸۶ به بعد شروع به کار نمود زیرا در سال های قبل یعنی از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۶۴ بازار بورس ایران به دلیل جنگ به طور کلی تعطیل شد و هیچگونه معامله ای در این دوره صورت نمیگرفت. برای انجام هرگونه معاملات آنلاین در بورس ایران افراد میبایست آزمون های مشخص شده ای را که توسط سامانه معاملاتی آنلاین تعیین شده بود را بگذرانند لذا داشتن حداقل مدرک دیپلم برای افراد جز واجبات است.

خرید و فروش آنلاین سهام بورس :

در مرحله اول برای انجام معاملات آنلاین در بورس سهام ایران ورود به حساب کاربری الزامی است ، در مرحله دوم بعد از ورود باید روی کلید ارسال سفارش (این دکمه در بالای صفحه سمت چپ قرار دارد) کلیک کنید.

آموزش معاملات آنلاین در بورس سهام ایران

سپس یک پنجره جدید ( یا همان پنجره ارسال سفارش ) برای شما باز می شود .

آموزش معاملات آنلاین در بورس سهام ایران

حال در این قسمت به توضیح موارد مشخص شده در عکس بالا در سامانه آنلاین خرید و فروش سهام جهت انجام معاملات آنلاین می پردازیم :

نماد : در این قسمت می بایست نام سهام خود را وارد نماییم ، بطور مثال : گروه ایران خودرو ، گروه پتروشیمی ، گروه مپنا ، گسترش نفت و گاز پارسیان و …. . بعد از وارد نمودن سهام مورد نظر اطلاعات خرید و فروش نمایش داده می شوند .

حجم/ تعداد قرارداد : در این قسمت  تعداد سهام را وارد می نماییم . لازم به ذکر است در هر خرید شما تنها میتوانید ۱۰۰ هزار سهام خریداری کنید اگر تعداد خرید شما بیش از ۱۰۰ هزار باشد باید خرید خود را در چند پارت انجام دهید .

قیمت : بعد از وراد نمودن تعداد، در این کادر قیمت نمایش داده میشود . لازم به ذکر است در این قسمت میبایست مبلغ را کمی بالاتر وارد نمود زیرا بخشی از آن به عنوان کارمزد معامله کسر می شود .

نوع حساب : در این قسمت دو گزینه پیش روی ما می باشد : ۱ – حساب نزد کارگزار ۲ – حساب نزد بانک ها ( باید در بانک مورد نظر خود افتتاح حساب انجام دهید )

در ادامه با انتخاب گزینه پیشرفته موارد دیگری را مشاهده می کنید که در ادامه به تفسیر آنها می پردازیم :

آموزش معاملات آنلاین در بورس سهام ایران

نوع سفارش : تنها نکته قابل توجه در این گزینه محدود بودن سفارش می باشد ، این بدین معنا می باشد که تعداد و نرخ یک رقم تعیین شده ای می باشد .

حداقل حجم : پر نمودن این قسمت اختیاری است زیرا اگر سهام خریداری شده شما با حجم و نرخ وارد شده شما همخوانی نداشته باشد ، این سفارش به صورت اتوماتیک حذف می شود ،اگر این فیلد را خالی بگذارید سهام مورد نظر شما براساس قیمت تعیین شده شما (هر تعدا سهام در قیمت وارد شده شما عرضه گردد برای شما خریدار می شود  ) خریدار خواهد شد  .

حجم نمایشی : جهت مخفی نمودن تعداد معاملات آنلاین بورس در تابلوی معاملات می توان استفاد نمود . باید توجه داشت زمانی که صف خرید و فروش برای سهامی وجود دارد از این گزینه استفاده نکنید زیرا سفارش شما مخفی و در قسمت انتهای صف قرار می گیرد .

اعتبار سفارش : زمانی که معامله صورت نگیرد ، سفارش شما برای مدت زمانی در سامانه معاملات آنلاین بورس باقی می ماند . این بخش دارای گزینه های به شرح ذیل می باشد :

  1. روز : سفارش وارد شده فقط در همان روز در سامانه معاملات آنلاین سهام باقی می ماند و در صورتیکه آن معامله انجام نشود در پایان آن روز از سامانه حدف می شود .
  2. اعتبار سفارش روز : در صورتیکه بخواهید سهام خرید شده شما تا بازه زمانی مورد نظر شما در سامانه معاملات آنلاین باقی بماند از این گزینه باید استفاده کنید .
  3. معتبر تا لغو : تا زمانی که خود شخص سفارش را حذف نکند در سیستم سامانه باقی خواهد ماند .
  4. انجام و حذف :  قیمت ارائه شده شما بررسی می شود اگر در همان لحظه هر اندازه از سفارش شما براساس قیمت مورد نظر شما موجود باشد خرید انجام می شود و مابقی از سیستم حذف می شود .
  5. جلسه معاملاتی : در پایان جلسه معاملاتی که یک روز کاری می باشد ، سفارش شما از سیستم حذف می گردد. لازم به ذکر است در این گزینه اعتبار سفارش بر حسب اعتبار روز محاسبه می شود .
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.