ارز رمزپایه چیست؟ و چگونه کار می کند

ارز رمزپایه چیست ، چگونه می توان از ارز دیجیتال رمزنگاری شده استفاده کرد؟ ما از طریق یک توضیح ساده ، آسان و روشن در مورد ارزهای رمزپایه پاسخ خواهیم داد. ارز رمزنگاری شده نوعی پول دیجیتالی است که به منظور ایجاد امنیت و در بسیاری از موارد از طرف فرستنده و گیرنده ناشناس طراحی شده است (یعنی مشخص نیست چه کسی پول را برای چه کسی ارسال کرده است). این یک ارز متصل به اینترنت رمزگذاری شده است (مانند ارسال یک ایمیل رمزگذاری شده) ، روند تبدیل اطلاعات خوانده شده به یک کد غیر قابل نفوذ ، و خریدها و نقل و انتقال ها را نمی توان پیگیری کرد. رمزنگاری با نیاز به ارتباطات ایمن در جنگ جهانی دوم پدیدار شد. این در عصر دیجیتال با عناصر تئوری ریاضی و علوم کامپیوتر تکامل یافته است تا به ابزاری برای امنیت آنلاین ارتباطات ، اطلاعات و پول تبدیل شود.

ارز رمزپایه

ارز دیجیتال چیست؟

مفهوم ارز خود نیازی به تفسیر ندارد ، مفهوم رمزگذاری شده ، این به معنای رمزگذاری شده یا رمزگذاری شده دیجیتالی یا از طریق نمادهایی است که از طریق یک پروتکل خاص قابل درک هستند. اصولاً ارز رمزپایه یک سری متوالی از امضای رمزنگاری مربوط به یکدیگر است که در نتیجه حل معادلات رمزنگاری بدست آمده است. رمزنگاری منحصر به فرد و ارزش هر ارز را تضمین می کند. تا حدی می توان امضاهای رمزگذاری شده را به شماره سریال های اسکناس تشبیه کرد.

قبل از به وجود آمدن ارز رمزنگاری شده بیت کوین ، برنامه نویسان در حال تلاش برای ایجاد پول مجازی بودند. از نکات قابل توجه می توان به پروژه Bit Gold اشاره کرد. در پایان هزاره گذشته ، وی به ایده افزایش امنیت پرداخت های الکترونیکی با استفاده از رمزگذاری رسید.

Cryptocurrency  پول دیجیتالی است یا به عبارتی وسیله پرداخت هر چیزی است که می توان خریداری کرد و اکنون به یک ذخیره ارزش مانند طلا و نقره تبدیل شده است ، اما به صورت دیجیتالی. برخلاف ارزهای ملی که توسط بانک های دولتی صادر می شود ، ارزهای رمزپایه فقط در «شبکه جهانی وب» وجود دارند و هرگز به صورت سکه ضرب نمی شوند و به صورت اسکناس چاپ نمی شوند ، اما هیچ ارز محلی از طریق خدماتی که از این پشتیبانی می کنند قابل تبدیل نیست.

از فناوری Blockchain برای ایجاد و اجرای انتقال بین کاربران شبکه استفاده می شود. تمام داده های مربوط به سیستم رمزنگاری در چندین رایانه مجزا که گره های شبکه هستند ذخیره می شوند. کلیه تغییرات در وضعیت فعلی سیستم توسط هر گره ثبت و تأیید می شود.

ارزهای رمزپایه با انجام محاسبات ارزهای رمزپایه ایجاد می شوند که با سطح فعلی فناوری رایانه ، امکان تقلب ، هک یا اصلاح در آنها را کاملاً کنار می گذارد. در برخی از کشورها (آلمان و ونزوئلا) ارز رمزنگاری شده معادل ابزارهای مالی ملی است و هر ارز مجازی قیمت خاص خود را در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای سنتی دارد.

اولین ارز رمزنگاری شده ارز بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی ناشناس با نام Satoshi Nakamoto  اختراع شد. در دهه گذشته تکثیر ارزهای رمزپایه دیگری وجود داشته است ، اکنون بیش از ۲۰۰۰ ارز رمزپایه در اینترنت وجود دارد که آلت کوین یا AltCoins نام دارند.

اصول فنی ارز رمزنگاری شده

ارزهای رمزپایه سنتی کاملاً غیرمتمرکز هستند ، به این معنی که آنها دارای یک نهاد حاکمیتی واحد نیستند و توسط موسسات مالی تنظیم نمی شوند. به زودی در مورد موارد استثنایی این قانون صحبت خواهیم کرد.

تمام اطلاعات مربوط به ارز رمزنگاری شده در یک دفتر توزیع شده ساخته شده با فناوری Blockchain ذخیره می شود. هر کسی می تواند داده های مربوط به معاملات مالی و موجودی کیف پول را مشاهده کند. هر بلوک جدید شامل سوابق معاملات انجام شده ، هزینه های کمیسیون و سایر اطلاعات خدمات است. به فرآیند ایجاد بلوک های جدید ، استخراج دیجیتال گفته می شود که به معنی رمزگشایی بلوک از نظر ریاضی و استفاده از منابع رایانه است.

هر کسی می تواند در استخراج ارزهای رمزنگاری شده مشارکت کند ، به شرط اینکه تجهیزات محاسباتی قوی و یک کانال ارتباطی پایدار با شبکه ارز جهانی داشته باشد.

کاربر برای اینکه بتواند یک مزرعه استخراج برای کار با یک شبکه رمزگذاری خاص از طریق یک سرور از راه دور ایجاد کند ، مهارت های ویژه ای دارد.

ارز رمزپایه

امنیت ارز رمزنگاری شده

حفاظت از اطلاعات ارزهای رمزپایه توسط یک کد رمزگذاری پیچیده تضمین می شود که همیشه به کد رمزگذاری شده دیگری مرتبط است. بیشتر سیستم های بلاکچین از Proof of Work (PoW) برای محافظت در برابر سو استفاده از سیستم بلاکچین استفاده می کنند. جستجوگران دیجیتالی ، پردازش معاملات و ایجاد بلوک های جدید ، عملکرد شبکه را تضمین می کنند و با استفاده از ارزهای رمزپایه پاداش دریافت می کنند.

بلوک های جدید در یک بازه زمانی کاملاً مشخص در زنجیره ایجاد می شوند. مدت زمان آن در کد برنامه هر سیستم گنجانده شده است. هر بلوک جدید با بلوک قبلی در یک زنجیره مرتبط است و امضای هش آن باید توسط تمام گره های شبکه یعنی دو فلز تأیید شود. بلوک های نادرست حذف می شوند و نمی توانند بر عملکرد سیستم تأثیر بگذارند. توالی هش و امضای دیجیتالی اطمینان حاصل می کند که هر معامله ای منحصر به فرد و ایمن است.

انواع ارزهای رمزپایه

طبق گفته سایت CoinMarketCap حدود ۸۰۰۰ ارز رمزپایه مختلف وجود دارد. در زمان نگارش مطلب ارزش کل دارایی های رمزنگاری شده مجازی ۲۰۰۰ میلیارد دلار است ، بخش بزرگی از این مبلغ توسط ۲۰ پروژه بزرگ بلاکچین ارائه می شود. بخش نسبتاً زیادی از ارزها برای پرداخت خدمات در یک شبکه خاص استفاده می شود.

همه ارزهای رمزپایه را می توان به انواع زیر تقسیم کرد:

ارزهای رمزپایه برای پرداخت : آنها برای پرداخت کالاها و خدمات در نظر گرفته شده اند و می توانند مانند یک سرمایه گذاری عمل کنند. کاملاً غیرمتمرکز ، ناشناس و کاربرد آسانی دارند. مشهورترین آن ارز رمزپایه بیت کوین است.

ارزهای رمزگذاری شده برای سیستم داخلی بلاکچین:

ابزارهای مالی هستند که کاربران شبکه هایی که برای توسعه و اجرای قراردادهای هوشمند طراحی شده اند ، نمی توانند از آن استفاده کنند. قرارداد هوشمند برنامه ای است که به طور خودکار انتقال دارایی بین دو یا چند طرف قرارداد را تحت شرایط از پیش تعیین شده کنترل می کند. محبوب ترین پلتفرم ارز رمزنگاری شده Ethereum  است. ETH  علاوه بر هدف اصلی خود به عنوان پول الکترونیکی همراه با بیت کوین استفاده می شود. افراد در زیرساخت های شبکه Ethereum سرمایه گذاری می کنند و اطمینان دارند که در دام بازاریابی سرمایه گذاری نمی کنند بلکه با کمک به توسعه پروژه های نوآورانه سرمایه خود را افزایش می دهند.

ارزهای رمزنگاری شده برای سیستم عامل های معاملاتی:

این یک رمز منحصر به فرد را ارائه می دهد که دارای ارزش مهمی در سیستم است ، مانند ارز BNB ، ارز پلت فرم Binance ، که اگر هزینه های تجارت را با آن ارز بپردازید ، تخفیف ویژه در نظر گرفته خواهد شد. صرافی های معتبر رمزنگاری ارز دیجیتال خود را صادر می کنند. بنابراین ، مدیریت در تلاش است تا گردش وجوه را تسریع کند و نقدینگی دارایی های ناشناخته را در کف معاملات خود افزایش دهد. کاربران در هر زمان می توانند ارز رمزنگاری شده را در ازای یک رمز ارز ، با کمترین هزینه خدمات به فروش برسانند که این امر خطر سرمایه گذاری در پروژه های کوچک را بسیار کاهش می دهد. صرافی های رمزنگاری شده شبکه های کاملا متمرکز هستند که تفاوت اصلی آنها با ارزهای رمزپایه سنتی است.

نشانه های کمکی: ارزهای برنامه نیز نامیده می شوند. از طریق فرآیند ICO در حجم محدود منتشر شد. پس از اتمام یک کار جمع آوری سرمایه برای پروژه ، تیم های پروژه Blockchain گاهی سعی می کنند آن را به عنوان گزینه سرمایه گذاری تبلیغ کنند. اما این عمل اکنون کاملاً توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده تنظیم شده است ، بنابراین برای یک سرمایه گذاری موفق باید در زمینه اقتصاد متخصص باشید.

رمزهای امنیتی:

برای افزایش امنیت مالی سرمایه گذاری ها بین سرمایه گذاران توزیع می شود. رمز امنیتی نوعی رمز دیجیتالی است که هر مشارکت کننده دریافت می کند. بر اساس ارزهای رمزپایه ، سود سهام توزیع می شود و خود آنها می توانند در پروژه های دیگر سرمایه گذاری شوند. حق مالک STO در یک قرارداد هوشمند ثبت شده است ، و نشانه ها خود در سیستم عامل های تجاری فروخته می شوند. گردش مالی STO توسط تنظیم کننده های مالی مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) یا سازمان بازارهای مالی سوئیس (FINMA) کنترل می شود.

استیبل کوین:

ارزهای رمزپایه ای هستند که حداقل نوسان دارند ، زیرا ارزش آنها همیشه به یک دارایی فیزیکی گره خورده است. شرکتی که پول ثابت را صادر کرده است باید مبلغی را در صندوق های کاغذی ، مثلاً به دلار آمریکا ، در موجودی صندوق ذخیره داشته باشد تا ارزش توکن را تضمین کند. شناخته شده ترین ارز از این نوع Tether یا USDT است ، اما ارزهای پایدار دیگری نیز وجود دارد که توسط دلار و یورو پشتیبانی می شوند.

اکنون شما یک درک کلی از اصطلاح ارز رمزپایه ، این که چیست و چگونه می توانید درآمد کسب کنید ، دارید. اما یک سوال کاملا منطقی مطرح می شود: “چرا اصلاً نیازی وجود دارد؟” بیایید سعی کنیم آن را کشف کنیم و به آن پاسخ دهیم.

ارز دیجیتال رمزنگاری شده برای چه ظاهر شد؟

سیستم های غیر متمرکز نظیر به نظیر کاملاً شفاف و معتبر هستند و تحت نظارت خارجی نیستند. اگر به زبان ساده توضیح دهید که ارز رمزنگاری شده چیست ، می توانید این جمله را بگویید: “این گزینه مناسبی برای نقل و انتقالات بانکی است.” سیستم دفتر توزیع شده به واسطه ها احتیاج ندارد ، این امر معاملات تجاری و مالی را بسیار ساده می کند. سوابق موجود در بلاکچین را نمی توان به طور تصادفی یا عمدی از بین برد یا جعل کرد. از ارزهای رمزپایه نیز می توان به عنوان وسیله ای برای جمع آوری سرمایه استفاده کرد. اول از همه ، بیت کوین برای این کار مناسب است ، که اکنون بسیاری از کارشناسان آن را طلای دیجیتال می دانند.

در واقع ، کل سیستم مالی مرکزی بر روی اعتماد به اشخاص ثالث کار می کند و دارای نقاط ضعف بسیاری است و اغلب تقلب مستقیم از طریق آن اتفاق می افتد. در سال ۲۰۰۸ ، ورشکستگی چهار بانک منجر به فروپاشی اقتصاد جهانی شد و این یک مسئله ترسناک بود که منجر به رکود گسترده اقتصادی در اقتصاد برای سالها شد. اما تاثیری مشابه روی سیستم رمز ارز غیر متمرکز نخواهد داشت ، زیرا یک یا حتی ده گره از شبکه خارج شدند و هیچ چیز تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت و شبکه همانطور که اکنون می بینید پایدار خواهد ماند ، اگرچه بسیاری از شرکت کنندگان در مستند سازی وارد و خارج می شوند معاملات بدون بودن ما هیچ تغییری را احساس می کنیم.

ارز رمزپایه

تفاوت ارز رمزنگاری شده با ارزهای فیات معمولی مانند دلار و یورو چیست؟

ارزهای رمزپایه دارای یک سیستم غیرمتمرکز هستند که توسط ریاضیات کنترل می شود: یک شبکه بلاکچین از گروهی از برنامه ها برای استخراج و ذخیره ارز رمزپایه تشکیل شده است. هر کیف پول محلی یک میزبان کامل است و شامل کل پایگاه داده سیستم است. برای دسترسی به سوابق معاملات بلاکچین ، نیازی به باز کردن کیف پول یا ثبت نام آنلاین برای مشاهده اطلاعات ندارید.

عدم وجود واسطه ها و تنظیم کنندگان بیرونی:

هیچ کس کیف پول بلاکچین را تعطیل یا مسدود نمی کند. اگر محدودیت هایی در زمینه صدور ارزهای رمزپایه در کد برنامه برای یک ارز رمزپایه خاص وجود داشته باشد ، در صورت تمایل دیگر ارز رمزپایه ایجاد نمی شود. هزینه انتقال پول زیاد نیست و به مسافت یا حوزه قضایی گیرنده بستگی ندارد. تمام معاملات انجام شده برگشت پذیر نیستند.

پاداش پشتیبانی سیستم:

هر کاربر با بودجه کافی برای خرید تجهیزات رایانه ای و مهارت کافی برای راه اندازی ، می تواند در استخراج ارزهای رمزپایه شرکت کند. به شرکت کنندگان در فرآیند ، ماینرهای دیجیتال گفته می شود. آنها معاملات را اسکن می کنند ، آنها را در بلوک بعدی می نویسند و امضای رمزنگاری شده خود را محاسبه می کنند. پس از امضای بلوک بعدی ، بلوک جدیدی بر اساس تصمیم آن تشکیل می شود. مجموعه بلوک کامل یک زنجیره است که هر بخش بعدی ادامه بخش قبلی است که با محاسبات رمزنگاری اطمینان حاصل می شود. کلیه تراکنشهای نامعتبر و بلوکهای ایجاد شده توسط آنها توسط سیستم لغو می شوند و از یکپارچگی ساختار بلاکچین اطمینان حاصل می کنند.

درجه حفاظت بالا قدرت محاسبه سیستم های محبوب Blockchain از توانایی همه ابر رایانه های مدرن فراتر است. تلاش برای دستیابی به کنترل نسبی بر آن میلیاردها دلار برای مجرمان سایبری هزینه خواهد داشت و هیچ تضمینی برای موفقیت کلاهبرداری وجود ندارد.

 

چرا ارز رمزپایه بسیار محبوب است:

با وجود وضعیت قانونی نامشخص ، پول مجازی در بسیاری از کشورها مورد تقاضا است. در درجه اول به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و سهولت محاسبه آن است. کسب ارز رمزنگاری شده در استخراج فرآیندی گران و پیچیده است ، اما همه می توانند کیف پول ایجاد کرده و ارزهای دیجیتال را در صرافی ها خریداری کنند.

مشتریان از خصوصیات مفید شبکه های Blockchain بسیار قدردانی می کنند: ناشناخته بودن ، ثابت بودن و عدم کنترل کامل از نظر قدرت آنها. کیف پول های الکترونیکی رمزگذاری شده با کلید خصوصی بسیار امن هستند. بنابراین ، بسیاری به امید افزایش قیمت در برابر دلار آمریکا و یورو در ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری می کنند.

چشم انداز توسعه بازار ارزهای رمزنگاری شده:

ممنوعیت کامل ارزهای رمزپایه بسیار دشوار است ، اما سیاستمداران عجله ندارند که آنها را به عنوان پول تشخیص دهند. در بهترین حالت ، آنها به عنوان اوراق بهادار شناخته می شوند تا مالیات را تسهیل کنند.

معدنچیان در حال ایجاد پول برای ایجاد بلوک هستند ، در حالی که معامله گران منتظر نوسانات هستند و بقیه دارندگان ارز رمزپایه در انتظار جهش بعدی قیمت هستند. ما هنوز در ابتدای مسیر هستیم و عملاً مطالعه می کنیم که ارز رمزپایه چیست و چگونه از آن استفاده کنیم. اما فناوری های بلاکچین در همه زمینه های زندگی همه گیر هستند ، به این معنی که انتقال کامل پول مجازی فقط به زمان نیاز دارد.

جوانب مثبت و منفی ارزهای رمزپایه

موضوع ما درمورد اینکه ارز رمزپایه چیست ، ناقص خواهد بود اگر علاوه بر مزایای ارزهای رمزپایه ، به نقایص آن نیز پرداخته نشویم. در مورد مزایای ارز رمزنگاری شده قبلاً مطالب زیادی گفته شد ، بنابراین ما خود را به یک لیست کوتاه محدود خواهیم کرد.

 

  • تمرکززدایی
  • گمنامی
  • ماندگاری
  • شفافیت
  • قابلیت اطمینان
  • راحت برای استفاده

ارزهای رمزپایه بی ثبات هستند و قیمت آنها در معرض نوسانات سریعی است که می تواند در کمتر از ۵ دقیقه منجر به سقوط گسترده بازار شود.

گم کردن کلید خصوصی خود در کیف پول برابر با از دست دادن پول است. اگر هکر به دلیل سهل انگاری شما کد را شناسایی کند ، آنها به راحتی پول را به کیف پول خود منتقل می کنند. اما اگر خودتان دسترسی خود را از دست دهید ، این کار آسان تر نخواهد بود. هیچ کس آن ارزهای رمزپایه را دریافت نخواهد کرد و تیم کیف پول نمی تواند در این زمینه به شما کمک کند زیرا به دلیل تمرکززدایی از کنترل آنها خارج است.

اگر همه کشورهای پیشرفته تصمیم بگیرند ارزهای رمزپایه سنتی را ممنوع یا کنترل کنند ، این کار دشوار خواهد بود. پول دیجیتال به تاریکی می رود و وسیله ای برای پرداخت هزینه وب تاریک می شود و تمام عواقب آن را به دنبال دارد.

 

نحوه کار ارز رمزنگاری شده

ارزهای رمزپایه از فناوری غیرمتمرکز استفاده می کنند تا به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره وجوه بدون نیاز به استفاده از نام آنها یا مراجعه به بانک ها برای انجام نقل و انتقالات را بدهد. این ارز رمزپایه بر روی یک دفتر توزیع شده عمومی به نام بلاکچین فعالیت می کند که رکوردی از کلیه معاملات انجام شده توسط دارندگان ارز از زمان تأسیس آن ارز به روز شده و نگهداری می شود.

 

بیاموزید که بلاکچین چیست

واحدهای ارز رمزنگاری شده از طریق فرایندی به نام استخراج ایجاد می شوند که شامل استفاده از توان کامپیوتر برای حل مسائل پیچیده ریاضی است که ارزش بیت کوین را تولید می کند.

ارز رمزنگاری شده و کاربردهای فناوری بلاکچین از نظر مالی هنوز در اولین نسل خود هستند و انقلابی که این فناوری ایجاد می کند ، به دلیل آن در صنایع رمزنگاری ، صنایع محلی و دیجیتال انتظار زیادی داریم. فناوری بلاکچین به ما امکان می دهد معاملات از جمله اوراق قرضه ، سهام و دارایی های مالی دیگر را با استفاده از فناوری معامله کنیم.

 

چرا باید از ارز دیجیتال ارز رمزنگاری شده استفاده کرد

ارز رمزنگاری شده ایمن شناخته شده و سطح ناشناس ماندن را فراهم می کند. معاملات را نمی توان همزمان ، معکوس یا جعل کرد ، زیرا ارز رمزنگاری شده برای تبدیل نیز به هزینه های بالایی احتیاج ندارد ، حتی اگر آن را به دورترین مکان جهان بسپارید، که آن را قابل اعتمادتر از ارز سنتی می کند. و ماهیت غیرمتمرکز آن به این معنی است که در دسترس همه است و هیچ حزبی نمی تواند آن را کنترل کند (یا حتی دولت ها). همچنین افتتاح حساب ارز رمزنگاری شده نیازی به بانک مرکزی ندارد.

به عنوان شکل جدیدی از پول ، و آنچه در بازار ارزهای رمزپایه معامله می شود ، اکنون سرمایه گذاری مقدار کمی می تواند در طی زمان به مقدار زیادی برسد و بالعکس. افرادی که قصد سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه را دارند باید از نوسانات بازار و ریسک هایی که هنگام خرید متحمل می شوند آگاه باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.