اصطلاح کد به کد در بورس چیست؟

کد به کد در بورس و معاملات بلوکی در بورس به چه معناست؟

 

اصطلاح کد به کد در بورس چیست؟

 

هر سهم چندین سهامدار حقوقی داشته باشد. هر کدام از این سهامداران حقوقی چندین کد حقیقی هم برای معاملات خود دارند. استفاده از این کدها و نحوه خرید و فروش می‌تواند سیگنال‌های خرید یا فروش را صادر کند. در واقع، سیگنال خرید وقتی صادر می‌شود که سهامدار حقوقی با کد حقوقی خود می‌فروشد و با کد حقیقی خود خرید می‌کند. با این حرکت سهامدار حقوقی احتمال می‌رود که برای سهم برنامه‌های خاصی داشته باشد.

منظور از اصطلاح کد به کد در بورس چیست؟

 هر فرد حقیقی و حقوقی در بورس اوراق بهادار تهران یک کد معاملاتی دارد. در هر معامله ای دو کد وجود دارد که یک کد متعلق به فروشنده و کد دیگر متعلق به خریدار است. که یک کارمند بورس با مشاهده هر کدام از این کدها به راحتی می تواند تشخیص دهد که این کد یک فرد حقیقی است یا یک حقوقی. به طور ساده می توانیم بگوییم که کد به کد در بورس یعنی یک کد در یک قیمتی هم سفارش خرید بگذارد و هم سفارش فروش.
کد به کد کردن سهام در بازار سرمایه توسط حقیقی ها و حقوقی ها انجام می شود و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که شامل دلایل زیر می باشد.
 •  فریب خریداران و فروشندگان
 •  جا به جایی سهم برای شروع یک حرکت مثبت و یا منفی در سهم
انواع کد به کد کردن:
 • کد به کد از حقیقی به حقیقی
 • کد به کد از  حقوقی به حقیقی
 • کلاس آموزش بورس گروه بورس فارسی
 • کد به کد از حقوقی به حقوقی و از حقیقی به حقوقی
نکته ! یکی از مهم‌ترین حالات کد به‌کد کردن در سهم از حقوقی به حقیقی است که معمولا با یک هدف خاص در سهم صورت می‌گیرد.

 

 • سیگنال خرید: فروش با کد حقوقی و خرید با کد حقیقی
 • سیگنال فروش: فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی
 • خرید و فروش با کد حقوقی
 • آموزش فارکس
 • خرید و فروش با کد حقیقی

نکات قابل توجه در کد به کد کردن سهام:

در برخی از روزها حالت های غیر عادی رخ می دهد مانند اینکه حجم معاملات افزایش می یابد، در این شرایط باید به دنبال دلیل گشت چون احتمال اینکه در معاملات کد به کد شده باشد وجود دارد، برای اینکه متوجه بشویم که چنین چیزی رخ داده است یا خیر می توانیم به صفحه مربوط به هر نماد مراجعه کنیم و  ریز معاملات روزانه آن نماد را مشاهده و بررسی کنیم.

معاملات بلوکی در بورس:

سفارشی که برای فروش یا خرید بخش بزرگی از یک نوع اوراق بهادار نظیر سهام یک شرکت بدون محدودیت حجم و قیمت ثبت می‌گردد، معامله بلوکی نام دارد. برای شرکت های بورسی زمانی معامله بلوکی انجام می شود که حجم معاملات سهام یا حق تقدم سهام ۵۰ برابر محدودیت حجم هر سفارش در بازار باشد و یا معاملاتی که ارزش معامله آن بیشتر از ۲ میلیارد تومان باشد. معاملات بلوکی شامل تعداد زیادی از سهام یا اوراق مشارکت است که با یک قیمت تعیین شده بین طرفین خریدار و فروشنده خارج از بازارهای بورس یا فرابورس،برای کاهش تأثیر چنین معامله بزرگی بر قیمت جاری سهام در بازار انجام می‌شود. این معاملات  معمولاً در زمان معاملات بازار و با شرایط بازار عادی انجام می شود یعنی سهم در دامنه مجاز خود معامله می شود. هدف از معاملات بلوکی فقط شاخص سازی است ولی هدف از معاملات کد به کد پیاده کردن برنامه های خاص است. شاید دیده باشید زمانی که شاخص کل روزانه منفی است در برخی از نمادهای بازار ممکن است معامله بلوکی انجام شود. این معاملات به منظور مثبت کردن شاخص کل و یا کم کردن اثر منفی شاخص کل انجام می شود و اصطلاحاً می گویند در نماد مورد نظر معاملات بلوکی انجام شده است. بنابراین باید معاملات بلوکی را در هر روز مشخص و اثرات آن را بر روی شاخص کل مشاهده کرد چرا که ممکن است شاخص کل مثبت باشد و شما فکر کنید که بازار هم مثبت است در صورتی که بسیاری از نمادهای بازا منفی باشد و تنها معاملات بلوکی در یک سهم موجب رشد شاخص شده است.

تفاوت معاملات کد به کد و بلوکی:

 • معاملات بلوکی کارمزد کارگزاری ندارد ولی کد به کد کارمزد دارد. به همین علت معاملات کدبه‌کد مهم‌تر از معاملات بلوکی است.
 • کاربرد معاملات بلوکی فقط برای شاخص سازی است ولی هدف از معاملات کد به کد پیاده کردن برنامه‌های خاص است.
 • معامله بلوکی یک معامله در یک ثانیه است ولی معاملات کد به کد چندین معامله در یک ثانیه است.
 • گاهی اوقات معاملات بلوکی موجب رشد قیمتی سهم می شود و این امر مربوط به سطح انتظارات سرمایه گذاران می باشد چراکه عموماً ارزشگذاری بلوک بالاتر از قیمت تابلو می باشد و به همین دلیل انتظار بازار اینست که سهم رشد کند. پس زمانی که آگهی بلوکی سهمی منتشر می شود حتماً باید معاملات آن را رصد کرد و اثرات قیمتی سهم را مد نظر داشت.

نظرات بسته شده است.