نکاتی مهم که برای سرمایه‌گذاری در بورس باید به آن توجه داشته باشید

نکاتی مهم که برای سرمایه‌گذاری در بورس باید به آن توجه داشته باشید

 

اصول سرمایه گذاری در بورس

 

قطعا همیشه شنیده اید که سرمایه گذاری در بورس دارای زیان است و کسی نباید به سراغ این سرمایه گذاری برود اما باید بگویم این حرف به هیچ وجه صحت ندارد. برای سرمایه گذاری در بورس هر شخصی میتواند وارد این بازار شود ولی عموما این بازار مناسب افرادی می باشد که حداقل ۱ الی ۲ ساعت از زمان خود در روز را صرف آموزش و بررسی شرکت های بورسی کنند. در مرحله نخست سرمایه گذاران بایستی ابتدا با ساز و کار سرمایه گذاری در بورس آشنا شوند، ریسک‌های پیش روی سرمایه گذاران در بورس را بشناسند، اصول اولیه سرمایه گذاری در بورس را فرا بگیرند، گام های اولیه سرمایه گذاری مانند گشایش حساب معاملاتی ، انتخاب کارگزار و … را پشت سر گذارند و سعی کنند یکی از روش‌های تحلیلی مثل تکنیکال ، بنیادی یا روانشناسی بازار و تابلوخوانی را فرا بگیرند. در این مقاله قصد داریم روش هایی را برای کاهش حداکثر ریسک ها در بورس، به افراد تازه کار آموزش بدهیم:

۱ – مهمترین گزینه ای که قبل از سرمایه‌گذاری در بورس باید به آن توجه داشته باشید این است که سعی کنید تنها بخشی از سرمایه خود را که تا مدت زمان طولانی به آن نیازی ندارید را وارد بورس کنید، این عمل باعث می شود که پول شما متحمل ریسک کمتری باشد.

انواع بورس‌ در بازار سرمایه:

نکته! وقتی کلمه  بورس به تنهایی بکار برده می‌شود معمولا منظور بورس اوراق بهادار می باشد که تنها یکی از بخش‌های بازار سرمایه ایران است.

۲ – هنگام تشکیل سبد سهام یا همان پرتفوی باید بدانید که همیشه از تشکیل پرتفوی تک سهام جدا خودداری کنید زیرا این عمل باعث کاهش ریسک در بازار بورس می شود. در مقالهتشکیل پرتفوی یا سبد سهام با ریسک پایین به صورت کامل در مورد تشکیل پرتفوی توضیح داده شده است و به همین علت از توضیح بیشتر اجتناب می کنیم.

نکته! می‌توان برای کاهش ریسک، در ETF ها نیز سرمایه‌گذاری کرد.

۳ – یکی دیگر از مهمترین گزینه هایی که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، شرکت در دوره بورس می باشد. با شرکت در کلاس بورس نوسان کده شما می توانید کلیه ابزارهای مورد نیاز( مانند: اندیکاتور، تحلیل تکنیکال و بنیادی، نمودار فیبوناچی) را برای انجام یک معامله پرسود در بازار بورس فرا بگیرید و در نتیجه به راحتی می توانید تشخیص بدهید که چه زمانی برای خرید و فروش سهام مناسب است و این امر باعث کاهش ریسک در بازار بورس می شود. برای موفقیت پایدار در بورس نه تنها نیاز هست که به صورت عملی از این آموزش‌ها استفاده کنید و آنها را به کار بگیرید، بلکه باید به دنبال اصول سرمایه‌گذاری موفق باشید و حتی از اصول هم به صورت عملی استفاده کنید.

۴ – برای سرمایه‌گذاری در بورس حتما دید بلند مدت داشته باشید زیرا شاخص‌های مختلف بورس اوراق بهادار نشان داده است که درهیچ دوره سه ساله‌ای، هیچ سرمایه گذاری در بورس دچار ضرر و زیان نشده است، بنابراین هرچه دید بلند مدت ‌تری داشته باشید با کاهش ریسک بیشتری روبهرو خواهید شد. مهمترین اصل این است که حتی در بهترین شرایط ممکن است به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات نهانی قیمت سهم خریداری شده افت کند و یا از ارزش آن کاسته شود بنابراین اگر فرد سرمایه گذار کوتاه مدت برنامه ریزی کرده باشد ممکن است در چنین شرایطی مجبور به خروج از بازار شود و این یعنی بدترین ضربه به بازار بورس و سرمایه گذار از نظر مسائل مالی.

۵ – قبل از انجام هر معامله ای و یا سرمایه گذاری در بورس حتما از تحلیل بنیادی استفاده کنید چون در این روش شرکت عرضه کننده سهام از تمامیه جوانب، اطلاعات موجود و پیش‌بینی وقایع تأثیرگذار مورد بررسی قرار می گیرد. یک سرمایه‌گذار در هر نوع بازار سرمایه ای نیازمند بررسی همه جانبه فرصت‌ها و هزینه‌های سرمایه‌گذاری و روند آیند آن می‌باشد. در نتیجه با استفاده از تحلیل بنیادی به شکل چشمگیری، سرمایه شما با کاهش ریسک روبه رو خواهد شد.

۶ – یکی دیگر از تحلیل های پر کاربرد در بورس، تحلیل تکنیکال است زیرا از این تحلیل برای برسی روند قیمت سهام شرکت‌ها استفاده می شود. تحلیل تکنیکال بررسی های خود را براساس اطلاعات گذشته سهام بدست می آورد و در آخر به پیش بینی وضعیت آتی آن می پردازد
شاید برای شما جای سوال باشد که چرا از اطلاعات گذشته سهام استفاده می شود، در جواب باید بگوییم که این تحلیل بر این باور است که اطلاعات و اخبار یک سهم تأثیرشان را در قیمت سهم به‌جای می‌گذارند و نیازی به پیگیری وقایع شرکت‌ها نیست و قیمت سهم نشانگر تحولات شرکت است.

نکته! هرگاه قیمت سهام شرکتی بخواهد تغییر (افزایش یا کاهش) نماید این تغییر منفی و مثبت یک تا صفر می‌باشد.

نکته! با بررسی وقایع گذشته، پیش‌بینی آینده را سهل نماییم.

در آخر باید بگوییم که مهمترین اصل در هر کسب و کار و در هر سرمایه‌گذاری، داشتن تفکر و ذهنیت مناسب است. این که شما بتونید تفکر درستی نسبت به اتفاقات، شرایط، رخدادها و کارهایی که انجام می دهید داشته باشید.

نظرات بسته شده است.