راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

چگونه صندوق سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟ راهنمای انتخاب صندوق سرمایه گذاری؟

 

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

اگر سرمایه گذاری در بورس با مهارت و دانش باشد قطعا بازدهی خوبی برای شخص خواهد داشت اما شاید همه افراد مهارت و دانش و یا حتی زمان کافی را برای سرمایه گذاری در بورس نداشته باشند در اینصورت یکی از راه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس است که به آن سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری می گویند. صندوق سرمایه گذاری یکی از فرصت های مطلوب سرمایه گذاری در گزینه های مختلف سرمایه گذاری برای اینگونه اشخاص است. با این کار فرد سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی هایی بالاتر از سود بانکی را خواهد داشت. به طور خلاصه یک صندوق سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است.

در مطالب گذشته در رابطه با دو نوع صندوق سرمایه گذاری آشنا شدیم:

و حالا قصد داریم تا در این مقاله در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری به شما همراهان نکاتی را ارائه دهیم تا بتوانید به صورت دقیق تر صندوق سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید.

مدیریت صندوق های سرمایه گذاری بر عهده چه افرادی می باشد؟

مدیران پرتفوی صندوق‌ها اشخاصی هستند که دارای تحصیلات مشابهی در زمینه سرمایه گذاری بورس می باشند. به‌طورکلی می توان گفت که مدیر سرمایه‌گذاری مسئولیت‌های سنگین‌تر و دشوارتری نسبت به سایر افراد عضو کمیته دارد. به عبارت دیگر مدیر فعالیت اصلی صندوق را بر عهده دارد و همچنین کلیه تصمیمات سرمایه‌گذاری را رهبری می‌کند و در آخر نتایج عملکرد را بصورت گزارش از طریق سایت و خبرنامه صندوق به اطلاع عموم سرمایه‌گذاران می‌رساند. مدیر صندوق موظف است:

 • تعیین استراتژی آینده صندوق
 • باید جوابگوی سؤالات سرمایه‌گذاران در خصوص عملکرد صندوق در آینده باشد.
 •  تعیین کند کدام ‌یک از دارایی های یک شرکت بورسی را در چه بازه زمانی باید خریداری کنید یا حتی در چه زمانی آن را بفروشید.

نکته! مدیر صندوق سرمایه گذاری هرگز نباید اطلاعات داخلی و محرمانه را خارج از مجرای قانونی و زمان مناسب افشا کند.

عوامل مهم در انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری مناسب:

 • مدیریت
 • سودآوری: برای ارزیابی وضعیت صندوق ها می‌توان عملکرد یک، سه یا پنج ساله آن‌ها را مد نظر قرار داد.
 • نوسان و ریسک: باتوجه به نوسان بازدهی گذشته در دوره های مختلف می‌توانیم به میزان پذیرش ریسک صندوق پی ببریم.
 • عمر و اندازه صندوق
 • نسبت گردش سهام
 • ترکیب و تنوع دارایی ها
 • کارمزدها و هزینه‌های صندوق

بررسی نکات مهم در رابطه با انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری:

۱- بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری در گذشته یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن دقت داشته باشید. باید بررسی که کنید که عملکرد صندوق در زمان رکود بازار بورس چگونه بوده است؟ برای کسب اطلاعات در زمینه گذشته صندوق می توانید به سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مراجعه کنید.

۲- اگر بازار در شرایط رونق قرار داشته باشد و کسی قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت را داشته باشد بهتر است در صندوق هایی سرمایه گذاری کند که سهام بیشتری در پرتفو در اختیار دارد چون با افزایش قیمت سهام صندوق هایی که سهام بیشتری در اختیار دارند رشد بهتری دارند و صندوق هایی که وجه نقد و یا اوراق مشارکت بیشتری دارند، رشد ارزش ندارند و گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیستند.

۳- وارن بافت سرمایه گذاری موفق در زمینه بورس بر این اعتقاد است که باید قبل از سرمایه گذاری، ازاینکه در چه چیزی می خواهید سرمایه گذاری کنید اطلاعات کافی داشته باشید درغیر اینصورت هرگز سرمایه گذاری نکنید.

۴- باید بررسی کنید که آیا این صندوق سرمایه گذاری با هدف های بلندمدت سرمایه گذاری شما همخوانی دارد یا خیر؟ اگر جواب شما خیر است باید بدانید که این انتخاب، بهترین انتخاب شما نخواهد بود زیرا امکان دارد شما را به اهداف مورد نظرتان در زندگی نرساند.

۵- قبل از انتخاب صندوق باید تعیین کنید که بازه سرمایه‌گذاری و شرایط اقتصادی شما به چه صورتی است، مثلا آیا قصد سرمایه گذاری کوتاه مدت یا بلند مدت را دارید؟ اگر بازه سرمایه‌گذاری شما در شرایط عادی اقتصاد زیر یکسال هست، صندوق‌های درآمد ثابت بهترین گزینه جایگزین سپرده بانکی هستند همچنین اگر هدف سرمایه گذاری بلندمدت را دارید انتخاب سبد ترکیبی از چند صندوق مختلط و سهامی و یا خرید سبد شاخص کل یا چند شاخص اصلی گزینه مناسب خواهد بود.

۶- اگر صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت را انتخاب کردید باید به مواردی همچون موارد زیر دقت کنید:

 • سایز صندوق: میزان سرمایه‌ای که یک صندوق جذب کرده است.
 • نوسان صندوق
 • مقایسه عملکرد صندوق با صندوق های دیگر

 

نظرات بسته شده است.