۵ نکته مهم جهت انتخاب سهام

روش هایی برای انتخاب سهام مناسب جهت سرمایه گذاری

خرید سهام

۱ – یکی از مهمترین روش ها برای دستیابی به مناسب ترین انتخاب جهت خرید سهام و در نهایت سوددهی، شرکت در کلاس بورس موسسه بورس فارسی است. با شرکت در دوره بورس به راحتی می توانید بعد از گذراندن یک دوره چند ماه به راحتی سهام ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید و در نتیجه می توانید به سود دست یابید. هر میزان که بینش و درک سرمایه گذاران و معامله گران تازه وارد در زمینه‌ یادگیری خرید و فروش سهام افزایش یابد میتوانند به راحتی متوجه رشد قیمت‌ها بصورت حبابی و واکنش‌های نابهنگام در معاملات شوند و این امر نه تنها منجربه شفافیت و روشنگری در معاملات می شود بلکه بازار بورس را به سمت کارا بودن پیش می برد. یکی از پیشنهادات تیم نوسان کده به افراد تازه کار این است که سهام هایی را انتخاب کنند که قابلیت نقدشوندگی دارند زیرا هر زمان که قصد فروش آن را داشته باشید می توانید به راحتی سهام خود را بفروشد. پس باید این اصل را بدانید که هر چقدر میزان خرید و فروش روزانه یک سهم بیشتر باشد، قابلیت نقدشوندگی آن سهم نیز بالاتر خواهد بود.

۲ – تحلیل قیمت سهام:

به طور کلی در سرمایه گذاری بورس سه روش برای تحلیل قیمت سهام وجود دارد که در ادامه به تشریح هریک می پردازیم تا بتوانید با استفاده از تحلیل ها یک خرید سهام مناسبی را داشته باشید:

  • تحلیل تکنیکال: تحلیل تکنیکال می گوید که تمامی اطلاعات مورد نیازدر قیمت‌ها نهفته است و با تمرکز بر روی قیمت‌های دوره های قبل و زمان حال سهام و پیش بینی آتی آن می‌توان از یک انتخاب مناسب در بازار سود برد. این نوع سرمایه‌گذاری با استفاده از مطالعه رفتار و حرکات قیمت سهام در گذشته و تعیین قیمت و روند آینده آن و امکان تکرار الگوهایی مشابه صورت می‌پذیرد. برای تحلیل تکنیکال نیاز به نرم افزار تحلیل تکنیکال است تا اطلاعات شرکت‌ها را بعنوان ورودی پذیرفته و خروجی آن نموداری از روند قیمت‌ها باشد و تحلیلگر بتواند انواع اندیکاتورها و اسیلاتورها را روی آن پیاده کند. در نتیجه این روش با بررسی دقیق قیمت‌ها وتشخیص الگوهای قیمتی، تصمیمات خرید و فروش گرفته می‌شود و  تحلیلگر عاری از هرگونه احساسات فردی باید عمل نماید.

نکته ! در واقع تحلیل‌گر تکنیکال صرفاً به یک روند قیمتی نیاز دارد که در قالب نمودار (Chart) عرضه می‌شود به همین دلیل به تحلیلگران تکنیکال، چارتیست نیز گویند.

  • تحلیل بنیادی: در تحلیل بنیادی میبایست تغییر و تحولات اوضاع اقتصادی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد زیرا وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور تاثیر زیادی بر میزان سود آوری شرکت‌ها دارد. روش بنیادی به تجزیه و تحلیل عوامل که ممکن است بر روند حرکت قیمت و بازدهی سهام تاثیر بگذارد می پردازد. کاهش و افزایش ارزش سهام در بازار سرمایه بر اساس میزان بازدهی هر سهم می باشد. هر قدر که بازدهی سهم بالا باشد خطر از دست دادن اصل سرمایه و سود آن کمتر می شود. در نتیجه می توان گفت روش بنیادی وضعیت کنونی بازار و دورنمای آتی را شناسایی می‌کند.

نکته! سرمایه گذاران با تجزیه و تحلیل وضعیت اقتصادی مانند: نرخ ارز، میزان بیکاری، نرخ‌های رشد اقتصادی، واردات و صادرات و غیره می توانند پیش‌بینی‌های دقیق‌تری از وضعیت بازار سهام و صنعت مورد نظر خود داشته باشند. هر میزان که صنعتی با رشد و سوددهی بالاتری روبه رو باشد به همان میزان هم با ارزش بیشتری از سوی سرمایه گذاران روبه رو خواهد شد. بررسی موقعیت رقابتی شامل میزان فروش و نرخ رشد آن، سهم بازار شرکت از صنعت، کیفیت محصولات یا خدمات و تمایز آنها و سایر عوامل خاص رقابتی است. خرید سهام از چنین شرکت هایی یک خرید سهام مناسب به شمار می آید.

نکته! از تحلیل بنیادی برای سرمایه‌گذاری‌های میان مدت و بلند مدت استفاده می شود. این نوع تحلیل نیاز به انرژی، زمان، تخصص و جمع‌آوری داده‌های بسیار زیاد دارد و همچنین در تحلیل بنیادی فاکتورهای بسیار زیادی باید مورد بررسی قرار بگیرند.

  • تحلیل پرتفولیو: این روش می گوید که احتمال خطر از دست دادن سرمایه یا سود یک نوع سهام در بازار بسیار بیشتر از مجموعه یا ترکیب سهام است بنابراین نباید تمامی سرمایه خود را در یک دارایی سرمایه‌گذاری کرد. در مقاله تشکیل پرتفوی یا سبد سهام با ریسک پایین به صورت کامل به توضیح آن پرداخته ایم البته سرمایه‌گذاران بزرگی همانند وارن بافت به تشکیل سبد سهام به این شکل اعتقاد ندارند.

نکته! از تحلیل پرتفولیو برای بررسی ریسک، بازده، تجزیه و تحلیل بازار استفاده میشود و به همین دلیل نرم‌افزارهای طراحی شده است که قابلیت محاسبه ریسک بازار و مقایسه آن با ریسک صنعت و شرکت‌ها را دارد. این تحلیل کاربرد زیادی در آنالیز ریسک و تجزیه و تحلیل بازار دارد و مبنای کار سرمایه گذاران حرفه ای است.

۳ – یکی دیگر از راه ها و روش ها برای انتخاب مناسب ترین و پر سودترین سهام ها در بازار بورس مشورت گرفتن از افراد موفق و با تجربه در بورس است زیرا با این روش می توان به صورت دقیق تری سهام های موجود در بازار سرمایه را مورد بررسی قرار داد و در نتیجه می توان جلوی ضرر و زیان ناشی از انتخاب نا درست سهام را تا میزان قابل توجهی گرفت.

نکته! هر میزان که ضرر و زیان در معاملات بورسی کاهش پیدا کند به همان میزان نیز انگیزه سهامداران و سرمایه گذارن افزایش پیدا می کند و در نتیجه رقم معاملات در بورس نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

۴ – بررسی وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت از طریق ترازنامه شرکت یکی از با اهمیت ترین گزینه هایی است که هر سرمایه همواره باید در مورد آن تحقیق کند زیرا هر اندازه وضعیت شرکت مطلوب تر باشد نشان دهنده شرایط مناسب برای سرمایه گذاری است.

با ترکیب روش‌های فوق به مراتب می توانید یک سهام مناسب را انتخاب کنید و از ضرر و زیان در امان بمانید. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با تیم نوسان کده در ارتباط باشید.

نظرات بسته شده است.