اوراق تسهیلات مسکن (تسه) چیست؟ نحوه دریافت وام مسکن با اوراق تسه؟

اوراق تسهیلات مسکن (تسه) چیست؟ نحوه دریافت وام مسکن با اوراق تسه؟

 

اوراق تسه چیست؟

تسه یا اوراق تسه چیست؟

تسه در اصل اختصار کلمه اوراق تسهیلات مسکن می باشد و در رابطه با خرید خانه می باشد. همه ما می دانیم که جهت خرید مسکن باید به  بانک مسکن مراجعه کنیم سپس میبایست مبلغی را جهت خرید اوراق تسه واریز کنیم، با خرید اوراق تسه شما در الویت وام برای خرید خانه قرار می گیرید. اوراق تسه طی چند سال گذشته توسط شعبات بانک مسکن به متقاضیان ارائه میشد، اما در سالهای اخیر این اوراق از طریق فرابورس (بازار فرابورس بازاری خارج و در قالب شرکتهای خصوصی می باشد) قابل معامله و خرید میباشد. برای خرید اوراق تسه باید کد معاملاتی را از یک کارگزار که مجوز فعالیت در فرا بورس دارد دریافت کنید. به همراه داشتن مدارک شناسایی اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی در هنگام خرید اوراق الزامی می باشد. یک نکته مهم در رابطه با اوراق خرید مسکن این است که اوراق مسکن دارای مدت اعتبار مشخصی هستند و اگر مدت زمان آنها بگذرد قیمت آن ارزانتر از اوراق جدید خواهد بود این مدت زمان اعتبار اوراق مسکن در حدود ۲٫۵ سال پس از زمان صدور است. هرزمانی که شما اوراق را خریداری نمایید حداقل دو الی چهار (البته در شرایط خاص) ماه اجازه معامله مجدد اوراق تسه را ندارید مگر آنکه کمتر از چهار ماه از تاریخ سررسید آن باقی‌مانده باشد. نکته قابل توجه دیگری که باید به آن اشاره کرد در مورد افزایش تقاضا جهت خرید اوراق مسکن است که به هر میزان تقاضا افزایش پیدا کند به همان میزان یا چندین برابر  شاهد افزایش قیمت مسکن در کلان شهر خواهید شد.

اگر قصد دریافت وام از طریق اوراق را دارید توجه کنید:

در شهرهای بزرگ مقدار وام مسکن ۱۱۰ میلیون تومان است و ۱۰ میلیون در قالب جعاله به شما پرداخت می‌گردد بنابراین شما باید تعداد ۲۰۰ برگه تسه را خریداری نمایید و تا قبل از انقضای اوراق آن را اعمال نمایید.

هدف سرمایه گذاران در استفاده از اوراق تسهیلات مسکن(تسه):

  • تبدیل کردن اوراق به وام
  • تغییرات قیمتی اوراق
  • کسب سود بیشتر در معاملات اوراق

خلاصه مطالب:

  • جهت تهیه اوراق مسکن ، یا باید حساب پس انداز ممتاز در بانک مسکن افتتاح و مستقیما اوراق را از بانک دریافت کنید.
  • بر طبق قانون هر کد معاملاتی در یک جلسه معاملاتی مجاز به خرید ۱۶۰ ورقه تسهیلات مسکن است.
  • نماد اوراق تسه (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس به صورت نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می باشد که به کلمه تسه اضافه می‌شوند.
  • جهت خرید اوراق مسکن یا همان تسه ، باید کد معاملاتی را از یک کارگزاری که مجوز فعالیت در فرا بورس دارد دریافت کنید.
  • هر برگه از اوراق تسهیلات خرید مسکن نماینده ۵٠٠ هزار تومان تسهیلات خواهد بود.
  • دو شیوه خرید اوراق تسه وجود دارد: ۱- مراجعه به شعب بانک مسکن و درخواست خرید اوراق از شعب بانک که  زمان‌بر است ۲-  افتتاح حساب کارگزاری و دریافت کد آنلاین و خرید اوراق از طریق سامانه معاملات آنلاین می‌باشد.
  • مبلغ وام اعطایی به هر فرد با توجه به شهر محل زندگی آن متفاوت است و از ۸۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان متغیر است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.