اصطلاحات رایج در بورس و بررسی مهمترین اصطلاحات موجود 

اصطلاحات رایج در بورس و بررسی مهمترین اصطلاحات موجود 

 

اصطلاحات رایج در بورس

اصطلاحات رایج در بورس عبارت است از:

نماد: حرف اول نشان دهنده صنعت و حرف دوم خلاصه و یا مخفف نام آن شرکت می باشد همچنین تمامی نمادها دارای یک استاندارد واحد می باشند. برای دستیابی به نمادها می توانید به سایت رسمی بورس و اوراق بهادار مراجه کنید.

توقف نماد: در بازار سرمایه زمانی نماد یک شرکت متوقف می شود که امکان معامله در یک بازه زمانی برای شرکت مقدور نباشد در این صورت می گویند نماد متوقف شده است. در این بازه زمانی نیز ممکن است ارزش سهم افزایش و یا کاهش شدیدی داشته باشد.

دامنه نوسان: به نعداد تغییرات کاهشی و یا افزایش که هر یک سهم می تواند تنها در یک روز داشته باشد دامنه نوسان گفته می شود. در باره زمانی مشخص جهت دستیابی به قیمت اصلی یک سهم، دامنه نوسان نماد را حذف می کنند.

P/E: در مقاله نسبت p/e چیست؟ به صورت کامل این نسبت مورد بررسی قرار گرفته است.

سال مالی: دوره یک ساله ای است که شرکت به محاسبه سود و زیان خود می پردازد. سال مالی در هر شرکتی بسته به نوع فعالیتش متفاوت است.

صورت های مالی: در شرکت های که حسابرسی دو طرفه دارند گزارش های گرفته می شود تحت عنوان صورت های مالی، که شامل: سود، زیان، جریان نقدینگی و…. براساس گزارشی که در این بخش صادر می گردد می توان وضعیت مالی یک شرکت را بررسی نمود و در مورد آن نظر داد.

ترازنامه: سرمایه گذاران باید به سودآوری و بدهی های شرکت خود نیز توجه داشته باشند، در نتیجه ترازنامه یعنی گزارشی که شامل جزییات سود، زیان و بدهی شرکت است.

صورت سود و زیان: صورتی است که در آن درآمد، هزینه، سود ( کاهش و یا افزایش ) یک شرکت در یک سال مالی جمع آوری می شود. با توجه به گزارش این صورت شما می توانید شرکت مناسبی را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایید.

صورت جریان وجه نقد: به بررسی تغییرات وجوه نقدی در بخش های ( سرمایه گذاری و عملیاتی ) یک شرکت در فاصله زمانی مشخص میپردازند.

سود هر سهم:  earning per share ( در مقاله EPS و DPS در بورس چیست؟ به صورت کامل بررسی شده است )

سود تقسیمی هر سهم: per share dividend ( در مقاله EPS و DPS در بورس چیست؟ به صورت کامل بررسی شده است )

روش های تحلیل در بازار سرمایه: سه روش تحلیل در بازار سرمایه وجود دارد که در ادامه به تشریح هریک می پردازیم:

  1. تحلیل تکنیکال: در تحلیل تکنیکال یا Technical Analysis از روش های هندسی و ریاضی استفاده می کنند و تحلیلگران با نمودار و چارت سروکار دارند، با استفاده از این روش میتوان به تحلیل قیمت آینده یک سهم دست یافت. تحلیل تکنیکال به دنبال یافتن علت تغییر قیمت می باشد.
  2. تحلیل بنیادی: تحلیل بنیادی یا Fundamental Analysis به بررسی و تحلیل قیمت آینده یک سهم با استفاده از اثرات اقتصادی، اخبار و اطلاعات اقتصادی می پردازد. این روش از روش تحلیل تکنیکال دشوارتر می باشد. بیشتر اوقات افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت را دارند از این روش استفاده می کنند.
  3. نظریه سبد سهام یا MPT : در این روش تنها به بررسی نوسانات و ریسک یک سهم نمیپردازند. این نظریه بر این عقیده است که احتمال از دست دادن سرمایه و کاهش سود دهی در یک سهم بسیار بالاتر است نسبت به سرمایه گذاری در چندین سهام مختلف، این کار میزان ریسک نوسانات را کاهش می دهد. مارکوویتز شخصی است که این نظریه را بنا نموده است و نشان داد  که انتخاب چند سهام مختلف روشی مناسبتر می باشد.

مجمع: به گردهمایی سهامدارن و مدیران شرکت در یک زمان و مکان مشخص مجمع گفته می شود. در این گردهمایی در مورد مسائل مهم شرکت بحث می شود. مجمع به سه دسته کلی تقسیم می شود:

  1. مجمع عمومی: تنها یک بار در زمان تاسیس شرکت برگزار می گردد. در این مجمع در مدیران، سهامداران حضور دارند.
  2. مجمع عادی سالیانه: این مجمع هر چهار ماه یک بار با حضور مدیران و سهامدارن برگزار می شود که در رابطه با وضعیت شرکت، میزان سوددهی و نحوه تقسیم بندی سود تصمیم گیری می شود. شرکت موظف است وضعیت کلی شرکت را در روزنامه رسمی خود اعلام نماید.
  3. مجمع فوق العاده:  برای اطلاع رسانی درمورد تغییراتی اعم از: تغییر سال مالی، تغییر محل شرکت، تغییر در اساسنامه شرکت و… مدیران و سهامدارن در این مجمع شرکت می کنند.

بازار اولیه: شروع فعالیت های اقتصادی هر شرکت، جهت عرضه سهام که برای اولین بار صورت گرفته شده است را بازار اولیه می نامند.

بازار ثانویه: سهام هایی که در بازار اولیه مورد معامله قرار گرفته شده اند را می توان مجدد در بازار ثانویه برای معامله قرار داد.

قیمت اسمی: یک قیمت استاندارد و یکسان برای هر یک سهم که معادل ۱۰۰۰ ریال می باشد.

قیمت بازار: قیمتی که براساس خرید و فروش بازار ثانویه اعلام می شود را قیمت بازار می گویند.

قیمت ذاتی: قیمت واقعی یک سهم که براساس جریانات نقدی، خرید و فروش، دارایی موسسه تعیین میگردد که قیمت ذاتی نام دارد.

قیمت دفتری: اگر قیمت گذاری یک سهم براساس دارایی های شرکت صورت گیرد در زمان فروش آن دارایی ها، قیمت ثبت شده در هنگام خرید آن دارایی ها محاسبه می شود.

صف خرید: زمانی که فروشنده حاضر به فروش سهام خود حتی در بالاترین قیمت نباشد می گویند صف خرید بوجود آمده است.

صف فروش: هنگامی که عرضه کننده ای سهام خود را برای فروش می گذارد ولی هیچ خریداری برای آن سهم وجود نداشته باشد می گویند صف فروش بوجود آمده است.

صرف سهام: مبلغی که شرکت در زمان فروش سهام عادی، بصورت مازاد بر مبلغ اسمی سهام دریافت کرده است صرف سهام می گویند.

افزایش و کاهش سرمایه: لطفا به مقالهافزایش سرمایه چیست؟رجوع کنید.

حق تقدم: لطفا به مقاله حق تقدم سهام چیست؟ رجوع کنید.

حجم مبنا: حداقل تعداد سهامی که در یک روز باید به فروش برسد تا قیمت آن نسبت به نوسانات افزایش یا کاهش یابد.

سهام شناوری: به بخشی از سهام یک شرکت که بخش عمده آن متعلق به سهامدارن است سهام شناور گفته می شود.

قیمت پایانی: به میانگین معاملات یک شرکت (یک نماد) در یک روز قیمت پایانی می گویند. با استفاده از این بخش قیمت سهم در بازار بورس برای روز بعدی مشخص می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.