با افزایش سرمایه شرکت های بورسی بیشتر آشنا شوید

افزایش سرمایه چیست؟ کاربرد و اهداف افزایش سرمایه چیست؟

 

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه به معنای بالابردن میزان سرمایه ثبت شده شرکت می باشد. هر شرکتی در زمان تاسیس و ثبت، سرمایه ای را به عنوان سرمایه ثبت شده اعلام می کند، افزایش این سرمایه در شرکت که منجر به افزایش تعداد سهام شرکت می شود، تا بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند. افزایش سرمایه یکی از روش های تامین مالی شرکت ها می باشد. در صورتی که شرکت وضعیت نامطلوبی داشته باشد و یا در زیان باشد تا حدی که زیان انباشته شرکت بیشتر از نصف سرمایه ثبت شده آن باشد شرکت مجبور به افزایش سرمایه می باشد. زمانیکه یک شرکت قصد افزایش سرمایه خود را در بورس دارد باید هزینه خرید سهام را از طریق منتشر کردن سهام جدید و فروش آنها، تامین نماید. در برخی از مواقع افزایش سرمایه به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد همچنین برای افزایش سرمایه باید هیئت مدیره شرکت پیشنهاد خود را به همراه دلایل کافی به سهامداران شرکت ارائه نماید، بعد از رای گیری و تصویب از سوی مجمع، مجوز از سوی بورس صادر می گردد. توجه داشته باشید افزایش سرمایه ای که باعث ورود منابع مالی جدید به شرکت شود مسبب ایجاد وضعیت بهتری برای شرکت هستند. جهت اطلاع از سرمایه ثبت شده هر شرکت به سایت کدال مراجعه کنید.

فرمول محاسبه سرمایه شرکت :
سرمایه شرکت = تعداد سهام شرکت * قیمت اسمی هر سهم ( یعنی ۱۰۰۰ ریال)

انواع افزایش سرمایه:

  1. افزایش سرمایه از سود انباشته: زمانی که در یک شرکت چندین سال سود سهام بین سرمایه گذارن تقسیم نمی شود، شرکت این سودها را در نزد خود اندوخته می کند و در نهایت مبلغی که جمع شده را بصورت نقدی بین سهام داران تقسیم می کند و یا برای افزایش سرمایه در برنامه های  جدید سرمایه گذاری و یا در صندوق های سرمایه گذاری جدید از آن پول استفاده کند.
  2. افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها: از این روش زمانی باید استفاده کرد که قیمت به روز دارایی و یا سهام آن شرکت در سرمایه ثبت شده قید نشده باشد که این امر سبب کم نشان داده شدن سرمایه ثبت شده می شود. همچنین نه سهام دار جدیدی اضافه می شود و نه ارزش دارایی های سهام داران نیز تغییر نمی کند.
  3. افزایش سرمایه از مطالبات و آورده نقدی: زمانی که یک شرکت سود اندوخته شده کافی نداشته باشد و از طرفی نیاز به افزایش سرمایه داشته باشد از روش حق تقدم سهام استفاده می نماید(شرکت میتواند با دریافت پول از بدهکاران خود نیز، نقدینگی وارد شرکت نماید)، سپس سهامدارن فعلی موظف هستند به دو روش ذیل اقدام نمایند:
    پرداخت مبلغ اسمی سهام و فروش حق تقدم:
    در روش پرداخت مبلغ اسمی، سهامدار باید مبلغی (مبلغ اسمی سهم) را طی دو ماه به شرکت پرداخت کند، با اینکار باعث افزایش سرمایه شرکت می شود. بنابراین حق تقدم شما به یک سهام عادی تبدیل می شود. لازم بذکر است که ارجحیت با سهامدارن فعلی است.
    در روش فروش حق تقدم، اگر سهامدار به هر دلیلی تمایل به استفاده از حق تقدم نداشته باشد می تواند آن را به سایر سرمایه گذاران بفروشد. کسی که بخواهد حق تقدم را بخرد و تبدیل به سهام عادی نماید باید ابتدا به صاحب حق تقدم ارزش آنرا پرداخت کند. اگر شخصی حق تقدم خود را نفروشد شرکت حق تقدم های استفاده نشده را از طریق بورس به فروش می رساند. در نهایت پس از پذیره نویسی شرکت تفاوت بین قیمت فروش رفته حق تقدم ها و قیمت اسمی را به حساب سهام دار قبلی که صاحب حق تقدم بوده واریز می کند.
  4. افزایش سرمایه از صرف سهام: در روش صرف سهام، شرکت درخواست واریز مبلغی بیش از مبلغ اسمی (یعنی ۱۰۰۰ ریال) هر سهم را دارد همچنین می تواند با حفظ حق تقدم یا سلب حق تقدم همراه باشد. این سهام از طریق پذیره نویسی به فروش می رسد. در این روش درصد سهام داری مالکین تغییر می کند و شرکای جدید زیادی می تواند جذب کند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.