حق تقدم سهام چیست؟ نحوه استفاده و فروش آن

حق تقدم سهام چیست؟ نحوه استفاده و فروش آن

 

حق تقدم سهام چیست؟

در این مقاله تحت عنوان حق تقدم سهام چیست؟ می خواهیم در رابطه با حق تقدم در سهام برای شما همراهان توضیحاتی ارائه کنیم.

حق تقدم سهام چیست؟

زمانیکه سرمایه یک شرکت بزرگ افزایش پیدا می کند به همان نسبت هم تعداد سهام های آن شرکت افزایش پیدا می کند و در صورت بروز چنین اتفاقی سهامداران انتظار افزایش مالکیت دارند، لذا لازم بذکر است که براساس قانون تجارت در صورت افزایش تعداد سهام شرکت، حق سهامداران نیز افزایش پیدا می کند. به زبانی ساده تر منظور از حق همان حق تقدم خرید سهام است (در صورت اعلام سهام جدید از طرف شرکت برای فروش سهامداران فعلی دارای ارجحیت بالاتری برای خرید، نسبت به سهامداران جدید هستند.)

نکته مهمی که باید در رابطه با حق تقدم خرید سهام به آن اشاره کرد: تنها زمانی می توان از حق تقدم خرید سهام استفاده کرد که افزایش سهام شرکت از راه افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد نه از سود سهامداران که تبدیل به سهام های دیگر شده، در اینصورت حق تقدم معنی ندارد.

همه ما می دانیم که امروزه یکی از راه های سرمایه گذاری امن، خرید سهام در بورس است لذا نداشتن دانش کافی در این زمینه منجربه ضرر می گردد در این راستا گروه تخصصی نوسان کده با برگزاری دوره های تضمینی آموزش بورس به شما عزیزان به صورت کامل نحوه خرید و فروش سهام ها را جهت بازدهی بالا آموزش می دهند.

نحوه استفاده از حق تقدم سهام چگونه است؟
پس از تصویب افزایش سرمایه و سهام شرکت، برای کلیه سهامدارن فعلی خود یک فرم حق تقدیم خرید ارسال می کنند و سهامدارن در صورت تمایل جهت حفظ درصد مالکیت و افزایش سرمایه خود می بایست این فرم را پر کرده و تحویل دهد، اگر به هر دلیلی تمایل به انجام این کار نداشتید می توانید از پر کردن آن صرف نظر نمایید.

نحوه تبدیل حق تقدم به سهم:

بعد از ارسال فرم حق تقدم خرید سهام، باید به تعداد هر فرم حق تقدم معادل ارزش اسمی آورده نقدی برای شرکت داشته باشید. ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال است و موظف هستید که به تعداد فرم های حق تقدم خود ۱۰۰۰ ریال پرداخت کنید که معادل یک سهم است و بعد از ثبت افزایش سرمایه شرکت در سازمان بورس حق تقدم های شما به سهام تبدیل می شود که تقریبا یک پروسه ۳ الی ۶ ماه به طول می انجامد.

نحوه فروش حق تقدم:

بعد از افزایش سرمایه شرکت، در مجمع یک نماد حق تقدم برای آن شرکت تعریف می شود تا از این طریق آن دسته از سهامدارنی که تمایل به شرکت در افزایش سرمایه نیستند بتوانند از طریق نماد حق تقدم های خود را بفروشند. فروش حق تقدم به دو صورت انجام می پذیرد : ۱ – آنلاین  ۲ – توسط کارگزاری
معمولا قیمت حق تقدم  (۱۰۰۰ ریال) از قیمت سهم عادی کمتر است.

دامنه نوسان در حق تقدم:

خرید و فروش نماد حق تقدم می تواند در یک روز نسبت به روز گذشته خود ۲۰درصد (مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ در صد) نوسان داشته باشد. پس داشتن دانش کافی در پروسه خرید و فروش الزامی است به دلیل اینکه این خرید و فروش با ریسک بالاتری نسبت به سایر سهام های عادی که دارای ۱۰ درصد نوسان هستند ، لذا برای افزایش دانش بورسی خود در کلاس های آموزشی ما حتما شرکت کنید.

نماد حق تقدم چه مدت باز است؟

نماد حق تقدم یک شرکت تنها در یک بازه زمانی (نباید کمتر از ۲ ماه باشد) مشخصی قابل خرید و فروش است و افرادی که تمایل به شرکت ندارند می بایست در این بازه زمانی اقدام به فروش نماد خود کنند. شاید برای شما این سوال مطرح گردد که چه اشخاصی می توانند این نماد را خریداری کنند؟ در جواب باید بگوییم کلیه افرادی که جز سهامدارن قبلی مجموعه نبوده باشند و این افراد موظف هستند مبلغ اسمی سهم را جهت تبدیل شدن به سهم عادی پرداخت نمایند.

حق تقدم استفاده نشده چیست؟

حق تقدم استفاده نشده به افرادی اطلاق می گردد که نه فرم شرکت در افزایش سرمایه را پر کرده اند و نه آن حق را به شخص دیگری فروخته باشند که در این حالت این حق توسط خود شرکت به فروش می رسد.
در آخر باید به این نکته اشاه کنیم که: حق تقدم سهام به افرادی تعلق می گیرد که در زمان برگزاری مجمع شرکت، سهامدار بوده اند.

1 نظر
  1. رحیمی می گوید

    سلام
    من حق تقدم شرکتی رو از کارگذاری مفید خریدم حالا چطور باید حق شرکت رو پرداخت کنم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.