نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلا چگونه است ؟

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟ نحوه سرمایه گذاری در صندوق طلا چگونه است ؟

 

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

در این مقاله تحت عنوان صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟ به معرفی یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس می پردازیم اگر قصد ورود به بازار بورس را دارید و هیچگونه دانشی در رابطه با نحوه معاملات، نحوه خرید و فروش و غیره ندارید می توانید در کلاس های آموزشی ما که شامل آموزش صفر تا صد بورس است شرکت کنید.

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟

صندوق طلا یا Gold Funds یک نوع صندوق سرمایه گذاری بورس محسوب می شود. همچنین باید بدانید این صندوق قابلیت معامله در بورس را دارا می باشد. تمامی افرادی که دارای کد بورس هستند می توانند به صورت انلاین به خرید و فروش سهام، صندوق طلا بپردازند. در این صندوق شخص به جای خرید سهام ، اوراق مبتنی بر طلا سرمایه گذاری می کند و با مدیریت حرفه ای صندوق طلا می توانید به بازدهی بسیار بالایی برسید.

سرمایه گذاری و بازدهی صندوق طلا

بازدهی صندوق‌های پذیرفته ‌شده در بورس بستگی به تغییر ارزش دارایی‌های یا NAV ، قیمت طلا دارد.
ارزش دارایی یا Net Asset Value : برای بدست آوردن ارزش دارایی باید بدهی های صندوق را تقسیم بر تعداد واحد های صندوق نمود . لازم به ذکر است دارایی‌های هر صندوق به صورت روزانه ارزش‌گذاری می‌شود.با سرمایه گذاری در صندوق ( طلا و سکه که امروزه سرمایه گذاری بر روی سکه به رقم ۹۹ درصد نیز می رسد ) با افزایش قیمت آنها ، سود دریافتی نیز افزایش میابد .

مزیت خرید صندوق طلا به‌ جای خود طلا:

خرید طلا و سکه امروزه دارای ریسک بالایی است به دلیل اینکه احتمال سرقت،تقلبی بودن و غیره وجود دارد و همچنین هنگام فروش طلا هزینه (۱ الی ۲ درصد) معامله فروش نیز متحمل فروشنده می شود در صورتیکه در صندوق طلا این هزینه معامله (۰٫۱۵ %) بسیار اندک است.

نقد شوندگی صندوق طلا:

طلا و سکه فیزیکی درای نقد شوندگی راحت تری هستند و هنگام فروش دردسر ساز مشکلی ندارند. نقد شوندگی یک صندوق به مدیریت عرضه و تقاضا بستگی دارد اینکه همیشه طرف معاملاتی وجود داشته باشد. بازدهی صندوق به قیمت اونس جهانی و نرخ جهت تبدیل آن به ریال وابسته است. با این حال نمودارهای سال‌های گذشته نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در آن سودآور بوده است.

سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری :

صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟
صندوق‌های مبتنی بر طلا عبارت‌اند از: گوهر، عیار ، زر
در حال حاضر چهار صندوق سرمایه‌گذاری طلا به‌صورت ETF در بازار سرمایه در حال فعالیت است و آخرین صندوق عیار بوده است و توسط کارگزاری مفید عرضه شد .

صندوق های  طلا که هم‌اکنون فعالیت دارند عبارتند از:

  1. صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس: اولین صندوق طلا که فعالیت خود را به صورت رسمی آغازه کرده است .
  2. صندوق سرمایه گذاری طلای کیان : دومین صندوق طلا است که توانسته ۸۸ درصد بازدهی داشته باشد.
  3. صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان:سومین صندوق طلا می باشد با بازدهی ۸۶ درصدی.
  4. صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای مفید:این صندوق یکی از جدیدترین صندوق های افتتاح شده می باشد که کمترین بازدهی را برای سرمایه گذران داشته است.

ریسک‌های صندوق‌های طلا چیست؟
ابتدا به مزیت های این صندوق اشاره می کنیم، ریسک کلاهبرداری و یا تقلبی بودن در این صندوق وجود ندارد به دلیل اینکه بانک مرکزی ضامن این صندوق ها است. از جمله معایب این صندوق میتوان به نوسان در قیمت طلا به عنوان ریسک صندوق طلا اشاره نمود، از دیگر ریسک ها در این صندوق می توان به نقدشوندگی سخت تر آن اشاره کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.