با کاهش کاربران فیس بوک، سود سهام متا کاهش یافت

سهام متا، شرکت مادر فیس بوک و اینستاگرام، در سه ماهه پایانی سال گذشته با کاهش در تعداد کاربران پلتفرم های خود در پایان سال، کاهشی در سود خالص خود ثبت کرد که نتیجه بی سابقه ای برای این غول شبکه اجتماعی بود.

در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، ۲٫۸ میلیارد نفر حداقل یک بار در روز از یکی از خدمات شبکه (فیس بوک، اینستاگرام، مسنجر و واتس اپ) استفاده می کردند و ۳٫۶ میلیارد کاربر حداقل یک بار در ماه بودند.

این ارقام نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش اندکی را نشان می دهد اما تقریباً با ارقام ثبت شده در سه ماهه سوم برابری می کند.

در مورد سرویس اصلی فیس بوک، حدود یک میلیون کاربر فعال روزانه را در سه ماه از دست داد.

با کاهش کاربران فیس بوک، سود سهام متا کاهش یافت

نتایج مالی نشان داد که متا در سه ماهه چهارم سال گذشته به سود خالص ۱۰٫۳ میلیارد دلاری دست یافت که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش داشت.

این شرکت سرمایه گذاران را ناامید کرد، زیرا نام آن در جریان معاملات الکترونیکی پس از بسته شدن بورس نیویورک در روز چهارشنبه بیش از ۲۲ درصد سقوط کرد.

حجم فروش ۳۳٫۶۷ آن مطابق با پیش بینی آن است، اما پیش بینی درآمد آن برای سه ماهه جاری تنها ۲۷ تا ۲۹ میلیارد دلار است، که درآمدی است که برای بازاری که به رشد بیشتر از سوی شرکت عادت کرده است جذاب نیست.

متا توضیح داد که به دلیل رقابت در جذب کاربران با مشکل مواجه است و خاطرنشان کرد که آن‌ها زمان زیادی را صرف مرور «نسخه‌های» الهام گرفته از اپلیکیشن Tik Tok می‌کنند که نرخ درآمد کمتری نسبت به پست‌های سنتی اینستاگرام ایجاد می‌کند.

این شرکت هشدار داده بود که قوانین اعمال شده توسط اپل در سال گذشته بر روی تبلیغات هدفمند می تواند پیامدهای منفی برای نتایج مالی آن در سه ماهه چهارم داشته باشد.

آخرین به روز رسانی سیستم عامل iOS اپل به نیاز ناشران برنامه برای درخواست مجوز برای جمع آوری داده ها اشاره می کند، که بر شرکت های بزرگ از جمله Meta تأثیر می گذارد که یک مدل اقتصادی مبتنی بر فروش تبلیغات دقیقاً بر اساس سلیقه و عادات کاربران اتخاذ می کند.

شرکت متا

هزینه های متاورس

دبرا آهو ویلیامسون، تحلیلگر اقتصادی eMarketer توضیح داد که این تغییر اخلاقی و فنی “بر توانایی META برای ارزیابی عملکرد کمپین های تبلیغاتی تاثیر می گذارد” و افزود: “ما معتقدیم که برخی از تبلیغ کنندگان در اواخر سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ برای آزمایش کانال های دیجیتال جایگزین شروع به خروج نسبی از META کردند. “

موسس متا مارک زاکربرگ از قصد این شبکه برای تمرکز بر دنیای متاورس که از نظر بسیاری آینده اینترنت را تشکیل می دهد، خبر داده بود.

اکنون ساختن این جهان به ده ها میلیارد دلار سرمایه گذاری در Reality Labs، وابسته به فیس بوک، ترجمه می شود.

ویلیامسون از شک و تردید شدید در مورد این سرمایه‌گذاری‌ها صحبت کرد و افزود: «شکی نیست که متا امسال با تبلیغات و تجارت الکترونیک در برنامه‌های کاربردی خود در دنیای Metaverse آزمایش خواهد کرد، اما این تلاش‌ها آزمایشی خواهد بود و به احتمال زیاد تولید زیادی در کوتاه مدت تولید نخواهد کرد»

اعتماد سرمایه گذاران نیز با شکست گسترده Diem، یک پروژه ارز دیجیتال که در سال ۲۰۱۹ برای ارائه روش پرداخت جدید خارج از کانال های بانکی سنتی راه اندازی شد، آسیب دید.

نهاد مستقلی که پروژه را در دست گرفت، روز دوشنبه اعلام کرد که دارایی های اصلی خود را می فروشد و خود را منحل می کند، اما قادر به قانع کردن تنظیم کننده ها نبود.

راب اندرل، تحلیلگر اقتصادی، اظهار داشت: “وقتی یک شرکت نشان می دهد که در دستیابی به اهداف خود شکست خورده است، نشان دهنده توانایی خود در اجرای پروژه است.” شرکتی که نمی توان تصمیماتش را کنترل کرد و او همچنان به اشتباهاتش ادامه می دهد.”

متا با تعدادی از تحقیقات و شکایات در مورد سوء استفاده از موقعیت مسلط خود مواجه است و شهرت آن در پاییز پس از افشای اسناد داخلی که نشان می داد شرکت “سود را بر امنیت کاربران ترجیح می دهد” بدتر شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.