بررسی تفاوت اوراق بهادار و آتی سکه چیست ؟

 

بررسی تفاوت اوراق بهادار و آتی سکه

بررسی تفاوت اوراق بهادار و آتی سکه در بازار بورس و اوراق بهادار تهران:

مزایایی بازار اوراق بهادار و سکه آتی:

 • امکان دریافت سود قابل توجه در کوتاه مدت
 • تحلیل و پیش‌بینی قیمت‌ها
 • مدیریت ریسک و نقدشوندگی

بازار اوراق بهادار تحت مدیریت شرکت بورس اواراق بهادار بوده و بازار نقدی محسوب می‌شود و سهام انواع شرکت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار آتی تحت مدیریت شرکت بورس کالا بوده و کالاهایی نظیر سکه تمام  میان سرمایه‌گذاران خریدو فروش می‌شود. برای مشاهده تعداد معاملات در بازار اوراق بهادار می توانید به سایت مدیریت فناوری بورس تهران، و برای مشاهده تعداد معاملات در بازار آتی سکه به سایت بخش آمار معاملات سایت بورس کالا مراجعه کنید. در جلسه معاملات اوراق بهادار و آتی سکه زمان شروع، زمان پایان، روزهای معاملاتی ( در بازار آتی سکه شنبه تا پنجشنبه  و در بازار اوراق بهادار شنبه تا چهارشنبه ) متغیر می باشد. در بازار آتی سکه به منظور جلوگیری از بروز هیجانات از دوره پایانی ( تنها ۵ دقیقه می باشد ) استفاده می شود. در بازار آتی سکه حداقل تغییر قیمت برابر با ۵۰۰ تومان استو د بازار اوراق بهادار حداقل تغییر قیمت ۱ ریال است.

برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

نحوه انتقال وجه در بازار اوراق بهادار و آتی سکه :

در بازار آتی سکه انتقال وجه هر روز به صورت تلفنی امکان پذیر است ولی انتقال وجه به صورت آنلاین امکانپذیر نمی باشد همچنین یک روز کاری پس از زمان درخواست انتقال وجه، مبلغ مورد نظر به حساب مشتری واریز می‌شود. در بازار اوراق بهادار تا زمانیکه سهم فروخته نشود و یا سود آن واریز نگردد امکان انتقال جه امکان پذیر نیست. لازم به ذکر است که امکان انتقال وجه به صورت آنلاین وجود دارد همچنین سه روز کاری از زمان فروش این انتقال وجه طول می کشد.

بررسی تفاوت اوراق بهادار و آتی سکه

کارمزد معاملات :

تمامی معاملاتی که در بازار اوراق بهادار و بورس صورت می گیرد دارای کارمزد هستند که در هر دو بازار دارای معنای متفاوتی می باشند. در اوراق بهادار بسته به نوع معامله مبلغ کارمزد متغیر خواهد بود همچنین با افزایش میزان معامله در اوراق بهادار، کارمزد نیز افزایش پیدا می کند. در آتی سکه این کارمزد برای طرفین قرارداد یکسان خواهد بود، همچنین با افزایش میزان معامله در آتی سکه، کارمزد هیچگونه افزایشی  پیدا نمی کند.

تقسیم بندی کارمزد در اوراق بهادار و آتی سکه :

کارمزدهای دریافتی در اوراق بهادار و آتی سکه بین یک سری بخش ها تقسیم می شود.

 کارمزد معاملات اوراق بهادار در بین بخش های ذیل تقسیم می شود:

نکته: در معاملات اوراق بهادار، مالیات به معامله تعلق می گیرد. کارمزد معاملات، سود و یا زیان اوراق بهادار، به محض خرید یا فروش اعمال می‌شود.

 • کارگزار
 • شرکت بورس و اوراق بهادار
 • سازمان بورس اوراق بهادار
 • شرکت سپرده گذاری
 • شرکت فناوری
 • اداره مالیات
 کارمزد معاملات آتی سکه در بین بخش های ذیل تقسیم می شود :

نکته: در معاملات آتی سکه، هیچگونه مالیاتی به معامله تعلق نمی گیرد. کارمزد معاملاتی آتی سکه پس از پایان بازار و انجام عملیات تسویه اعمال می شود همچنین لازم به ذکر است سود یا زیان معاملات انجام شده طی یک جلسه معاملاتی محاسبه می شود.

 • شرکت بورس کالا
 • سازمان بورس اوراق بهادار

قیمت پایانی در معاملات اوراق بهادار و آتی سکه :

قیمت پایانی اوراق بهادرا: میانگین قیمت هر سهم در یک جلسه معاملاتی و همچنین این امکان وجود دارد که قیمت پایانی برابر با آخرین معامله انجام شده باشد.

قیمت پایانی آتی سکه: در معاملات آتی سکه به قیمت پایانی، قیمت تسویه می گویند که برابر است با میانگین معاملات انجام شده در یک جلسه معاملاتی. در آتی سکه از این قیمت برای محاسبه سود و زیان روزانه نیز استفاده می شود. همچنین این امکان وجود دارد که قیمت پایانی برابر با آخرین معامله انجام شده باشد.

تفاوت حساب های بانکی در اوراق بهادار و آتی سکه:

حساب بانکی در آتی سکه:

 1. بازار آتی سکه شخص باید در دو بانک سامان یا ملت حساب داشته باشد.
 2. در بازار آتی سکه شخص باید دو حساب داشته باشد: ۱- در اختیار بورس ۲- حساب شخصی
 3. در بازار آتی سکه شخص برای داشتن حساب در اختیار باید فرم معرفی حساب را به بانک بدهد.
 4. در بازار آتی سکه بروز رسانی حساب توسط کارگزار صورت می گیرد.

حساب بانکی در اوراق بهادار:

 1. در بازار اوراق بهادار شخص می تواند در هر بانکی حساب داشته باشد.
 2. در بازار اوراق بهادار یک حساب بانکی کافی می باشد.
 3. در بازار اوراق بهادار نیاز به ارائه فرم معرفی نامه از سمت کارگزاری به بانک نمیباشد.
 4. در بازار اوراق بهادار بروز رسانی حساب توسط شخص صورت می گیرد.

چه زمانی گره معاملاتی در اوراق بهادار و آتی سکه رخ می دهد؟

آتی سکه:

 1. بوجود آمدن صف سفارش(در مقاله اصطلاحات رایج بورس تشریح شده است)
 2. معامله کمتر از ده قرارداد در یک جلسه معاملاتی

اوراق بهادار :

 1. صورت نگرفتن معامله ای در پنج جلسه معاملاتی.
 2. تعداد معاملات صورت گرفته در پنج جلسه معاملاتی در کف قیمت روزانه باشد.

عرضه اولیه سهام در بازار آتی :

هنگام قیمت گذاری سهم در عرضه اولیه، خریداران حق ثبت سفارش ندارند. پس از اعلام قیمت ها خریداران می توانند قیمت مورد نظر را وارد کنند و سپس تعداد سهم را انتخاب کنند. خرید به صورت آنلاین و حضوری امکان پذیر می باشد همچنین پنج روز قبل از بسته شدن سررسید ماه جاری، سررسید جدید بازگشایی می‌شود .

مفهوم کارگزار ناظر در اوراق بهادار و آتی سکه :

 • آتی سکه : در بازار آتی سکه تنها با داشتن یک کد بورسی می تواند در یک زمان چندین معامله انجام بدهد. هر نماد زیر نظر یک کارگزار ناظر قرار دارد و هر نماد معاملاتی توسط کارگزار ناظر خودش به فروش می رسد ولی برای خرید می توانند به هر کاگزاری که می خواهند مراجعه نمایند. در آتی سکه امکان ایجاد محدودیت در تعیین کارگزار ناظر بازار بورس وجود دارد.
 • اوراق بهادار : کارگزار ناظر در اوراق بهادار داری مفهومی متفاوت نسبت به کارگزار ناظر در آتی سکه می باشد. در اوراق بهادار، کارگزار ناظر کارگزاری است که برای اولین بار نمادی را از آن خریداری یا اوراقی را به شما معرفی می کند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.