برای خرید سهام به چه نکاتی باید توجه کرد

نکات مهم در خرید سهام بورس و تشخیص زمان خرید سهام

 

بررسی نکات مهم قبل از خرید سهام

فوت و فن خرید سهام که باید به آن دقت داشته باشید :

۱ – اولین و مهترین گزینه برای انتخاب یک سهام مناسب جهت خرید از بورس، داشتن علم کافی در زمینه بورس است که امرزوه به راحتی با شرکت در دوره آموزش بورس موسسه بورس فارسی می توانید با گذراندن یک پروسه زمانی کوتاه برای آموزش بورس به مقدار قابل توجهی سطح دانش بورسی خود را افزایش بدهید و مناسب ترین سهام را خریداری کنید. در همین راستا پیشنهاد می کنیم که مقاله ای تحت عنوان انتخاب سهام مناسب جهت سرمایه گذاری  را مطالعه کنید و اگر نیاز به مشاوره قبل از معامله داشتید با مشاورین ما در تماس باشید.

۲ – بافت تأمین مالی،‌ که شامل بدهی ها و حقوق صاحبان سهام است، ‌تأثیر به سزایی در عملکرد و سودآوری شرکت دارد. هرچه بدهی بیشتر باشد، به خاطر خاصیت اهرمی بدهی، سودآوری نیز بالاتر خواهد بود، ولی خطر ناتوانی شرکت در ایفای تعهداتش نیز بیشتر می شود. بنابراین ریسک شرکت نیز بالاتر خواهد بود.

۳ – هر چه شرکت ها از ماشین آلات جدید با تکنولوژی پیشرفته تر استفاده کنند، در امر تولید موفق تر هستند و شرکت هایی که عمر ماشین آلات آنها به پایان رسیده ، یا آن که استهلاک بالایی دارند، ممکن است در طول سال به دلیل خرابی دستگاه ها وقفه زمانی در تولید داشته باشند و نتوانند به تعهدات خود عمل کنند. در نتیجه این مورد در سودآوری شرکت بی تاثیر نخواهد بود.

۴ – توانایی خواندن نمودار در بازار سرمایه به عنوان یک مهارت محسوب می شود. اگر یک نمودار سرمایه‌گذاری از قسمت پایین سمت چپ شروع شود و در قسمت بالا سمت راست به پایان برسد، این نکته‌ی مثبتی است. اگر هم نمودار شرکتی به‌صورت نزولی حرکت می‌کند، از آن دور بمانید و سعی نکنید دلیل اش را کشف کنید. هزاران سهام برای انتخاب وجود دارند، پس در سبد سهام خود از خرید سهامی زیان ده که روندی نزولی دارد خودداری کنید.

۵ – با تحلیل مناسبی که روی بازار و صنایع مختلف انجام می دهید یا از افراد تحلیلگر و سایت‌های معتبر مشاوره‌ای  تحلیلی دریافت می‌کنید، می توانید سهامی را شناسایی کنید که ظرفیت رشد در بازار بورس را دارد. برای تشخیص سهام با قدرت رشد بالقوه در بازار، روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی وجود دارد.  پس قبل از خرید سهام توجه کنید که معمولاً سهمی که مدتی در بازار روند نزولی داشته است، پس از طی دوره نزول خود، روند قیمتی آن رو به افزایش رفته و پس از شروع افزایش قیمت رشد سریع با شیب تندی را در پی خواهد داشت. پس می توان نتیجه گرفت زمانی که سهام نزولی شروع به افزایش قیمت می کند، زمان مناسب برای ورود به سهم و خریداری آن است.

۶ – قابلیت نقدینگی یک ورقه سهم به معنای امکان فروش سریع آن است. هرچه سهمی را بتوان سریع تر و باهزینه ی کمتری به فروش رساند، قابلیت نقدینگی آن بیشتر است. یعنی زودتر به پول نقد تبدیل می شود. اوراق بهاداری که به طور روزانه و به دفعات مکرر معامله می شوند، نسبت به اوراقی که به تعداد کم یا دفعات محدود معامله می شوند، قابلیت نقدینگی بیشتر و در نهایت ریسک کمتری دارند.فهرست پنجاه شرکت برتر بورس که هر سه ماه یکبار منتشر می شود، راهنمای مناسبی برای انتخاب سهامی است که قابلیت نقدینگی بالایی دارند.

۷ – همواره به اخبار سیاسی اقتصادی داخلی و خارجی توجه داشته باشید. ممکن است گوش دادن به اخبار یا مطالعه روزنامه‌های اقتصادی وقت شما را بگیرد، اما کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بتوانید در برخی موارد روند بازار را پیش‌بینی کنید و همین‌طور صنایع خاصی را مورد توجه قرار دهید.

۸ – طبق ماده ۲۴۰ قانون تجارت، در صورتی که مجمع عمومی عادی سودی را تصویب کند، شرکت باید ظرف مدت ۸ ماه از تاریخ تصویب، آن را به سهامداران پرداخت کند. وجود این ماده قانونی، یک مهلت پرداخت ۸ ماهه برای شرکت ها بوجود می آورد، در مقام مقایسه هر چه سود نقدی هر سهم سریع تر پرداخت شود ، برای سهامداران مفیدتر است ، چرا که اولاً مشمول تورم و کاهش ارزش پول نمی شود و ثانیاً سهامدار می تواند وجوه خود را مجدداً سرمایه گذاری کرده و از بابت آن بازده به دست آورد. بنابراین در میان شرکت هایی که سود سهام نقدی اعلام می کنند ، آن شرکتی مطلوب تر است که سود سهام خود را سریع تر از دیگران می پردازد.

۹ – صنعتی را انتخاب کنید که چشم‌انداز روشنی دارد، مفهوم این عبارت این است که:

  • نیازمند هر چه بیشتر به این صنعت
  •  کمتر شخص یا شرکتی بتواند از آن طرح کپی کند
  • عدم امکان واردات

۱۰ – یکی دیگر از موارد مهمی که برای خرید سهام از بورس باید به آن توجه کرد این است که سهمی را انتخاب کنید که میزان سهام شناور آزاد آن بالای ده الی پانزده درصد باشد البته سهامی هم که میزان شناور آزاد آن خیلی زیاد باشد خوب نیست و بهتر است که سهم دو سه سهامدار عمده داشته باشد. سهم بدون سهامدار عمده مثل تحصیلکرده بدون حمایت در جامعه ما است. بدون حمایت می‌ماند و در گرفتن قرارداد‌ها هم خیلی موفق نیست.

 

نظرات بسته شده است.