بهترین زمان برای خرید و فروش سهام در بورس

 

بهترین زمان برای خرید و فروش سهام

بهترین زمان برای خرید و فروش سهام در بورس

در این مقاله قصد داریم تا در مورد زمان مناسب برای فروش سهام و خرید سهام در بازار بورس صحبت کنیم. شاید برای کسانیکه در بورس سرمایه گذاری کرده اند این سوال مطرح باشه که چه زمانی مناسبترین زمان برای خرید و فروش سهام است؟ در هنگام خرید سهام باید به چه نکاتی توجه کرد؟ آیا تا به حال سهامی را برای مدت طولانی نگه‌داشته‌ایدکه منجربه ضرر و زیان شود؟ آیا استفاده از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی کمکی به انتخاب سهام مناسب می کند؟ باید در جواب به این پرسش بگوییم که سرمایه گذارانی که از تحلیل های بنیادی و تکنیکال در بازار استفاده می کنند عموما دیدگاه مناسبی نسبت به هدف قیمتی سهم دارند. برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

مناسب ترین زمان برای خرید سهام چه زمانی است؟

اگر می خواهید بدانید که بهترین و مناسب ترین زمان برای خرید سهام چه زمانی است موارد ذیل را با دقت بخوانید:

۱- نقد شوندگیسعی کنید سهام هایی را خریداری کنید که از قدرت نقدشوندگی بسیار بالایی برخوردار باشند زیرا همواره می‌توانیم آنها را بفروشیم بنابراین خرید سهامی که نقدشوندگی بالایی دارد، خود نوعی حفظ نقدینگی است. یعنی همیشه نیاز نیست پول نقد کنار بگذاریم و این مهمترین دلیلی است که کارشناسان همیشه به خرید سهام بنیادی و پر پتانسیل توصیه می‌کنند چون این سهم‌ها همچون پول نقد عمل می‌کنند.

۲- تحلیل پرتفولیو: این روش می گوید که احتمال خطر از دست دادن سرمایه یا سود یک نوع سهام در بازار بسیار بیشتر از مجموعه یا ترکیب سهام است بنابراین نباید تمامی سرمایه خود را در یک دارایی سرمایه‌گذاری کرد. در مقاله تشکیل پرتفوی یا سبد سهام با ریسک پایین به صورت کامل به توضیح آن پرداخته ایم البته سرمایه‌گذاران بزرگی همانند وارن بافت به تشکیل سبد سهام به این شکل اعتقاد ندارند. از تحلیل پرتفولیو برای بررسی ریسک، بازده، تجزیه و تحلیل بازار استفاده میشود و به همین دلیل نرم‌افزارهای طراحی شده است که قابلیت محاسبه ریسک بازار و مقایسه آن با ریسک صنعت و شرکت‌ها را دارد. این تحلیل کاربرد زیادی در آنالیز ریسک و تجزیه و تحلیل بازار دارد و مبنای کار سرمایه گذاران حرفه ای است.

۳- بررسی دارایی های شرکت:  بررسی وضعیت دارایی ها و بدهی های شرکت از طریق ترازنامه شرکت یکی از با اهمیت ترین گزینه هایی است که هر سرمایه همواره باید در مورد آن تحقیق کند زیرا هر اندازه وضعیت شرکت مطلوب تر باشد نشان دهنده شرایط مناسب برای سرمایه گذاری است. بافت تأمین مالی،‌ که شامل بدهی ها و حقوق صاحبان سهام است، ‌تأثیر به سزایی در عملکرد و سودآوری شرکت دارد. هرچه بدهی بیشتر باشد، به خاطر خاصیت اهرمی بدهی، سودآوری نیز بالاتر خواهد بود، ولی خطر ناتوانی شرکت در ایفای تعهداتش نیز بیشتر می شود. بنابراین ریسک شرکت نیز بالاتر خواهد بود.

۴- انتخاب شرکت بورسی مناسب: صنعتی را انتخاب کنید که چشم‌انداز روشنی دارد، مفهوم این عبارت این است که:

  • نیازمند هر چه بیشتر به این صنعت
  •  کمتر شخص یا شرکتی بتواند از آن طرح کپی کند
  • عدم امکان واردات

زمان مناسب برای فروش سهام

مناسب ترین زمان برای فروش سهام چه زمانی است؟

اگر می خواهید بدانید که بهترین و مناسب ترین زمان برای فروش سهام چه زمانی است موارد ذیل را با دقت بخوانید:

۱ – استفاده از تحلیل تکنیکال:  یکی از ابزارهای مفید جهت تشخیص زمان مناسب برای فروش سهام استفاده از تحلیل تکنیکال می باشد زیرا  این تحلیل براساس حرکت گذشته سهام شرکت ها استفاده می کند و سرمایه گذاران با استفاده از نمودار قیمتی سهم و رسیدن به محدوده های مقاومتی اقدام به فروش سهم خود می کنند. برخی از سرمایه گذاران از محدوده مقاومتی صرفا به عنوان رصد قیمتی سهم می باشد و اینکه در محدوده مقاومتی حجم معاملات و تغییرات قیمتی آن به چه صورت است و پس در خصوص فروش ان تصمیم گیری می‌کنند و هر محدوده مقاومتی را به منزله فروش سهم در نظر نمی گیرند. در واقع تحلیل تکنیکال بیش از آنکه در انتخاب یک سهم میتواند موثر باشد، در زمان فروش سهم میتواند به ما کمک کند.

۲- کاهش هزینه های شرکت: این مورد را با دقت مطالعه کنید،کاهش هزینه های یک شرکت بورسی اصلا اتفاق خوشایندی نیست زیرا این رخداد به این معنی است که شرکت در حال رشد نیست و همه تلاش خود را برای نمایش درآمد مثبت و پیش‌بینی درآمدی قوی که می‌تواند به شناور نگه‌داشتن سهام کمک کند، انجام می‌دهد و این یک زنگ خطر است زیرا شرکت در حال ورود به یک وضعیت نامناسب می باشد. خبر خوب برای سرمایه گذاران این است که کاهش هزینه ها در ابتدا به شکل مثبتی دیده خواهد شد که اغلب به درآمد سهام منجر می‌شود. این امر نباید به‌عنوان فرصتی برای خرید بیشتر سهم باشد، بلکه نشان دهنده زمان مناسب برای فروش سهام و خروج از موقعیت، قبل از سقوط سهام است.

۳- زمان بندی نامناسب بازار: این اصل را فراموش نکنید که شما برای فروش سهام خود نیازی به زمان بندی بازار بورس ندارید. اکثر سرمایه گذاران کهنه کار به جای زمان بندی تمرکز خود را بر روی آن می گذارند که سهامی را در یک قیمت مشخص خریده و در قیمتی بالاتر از قیمت خرید خود بفروشند.

۴- بررسی اعداد فصلی: کاهش درآمد بیانگر کاهش تقاضا می باشد پس ابتدا نگاهی به درآمد سالانه شرکت بیندازید تا بتوانید تصویر بزرگ‌تر را ببینید، اما فقط بر این عدد تکیه نکنید. این احتمال وجود دارد که یک صنعت به تازگی دچار سختی شده باشد که در آمار سالیانه نشان داده نخواهد شد؛ بنابراین نگاه کردن به اعداد فصلی بسیار مهم است.

۵- حجم معاملاتمعمولا حجم معاملات یکی از معیارهای تشخیص روند حرکتی سهم می باشد، اگر در هنگام افزایش قیمت سهم حجم معاملات کاهش یابد می تواند نشان دهنده شروع کاهش قیمت و زمان فروش سهم باشد البته حجم معاملات را باید در کنار آیتم های دیگر مورد بررسی قرار داد و در نهایت به یک نتیجه منطقی رسید. در این زمینه توجه به واگرایی منفی در اندیکاتور OBV میتواند کمک کننده باشد. البته فقط به حجم معاملات روز نمی توان بسنده کرد و باید فاکتورهای دیگری را نیز در کنار آن بررسی نمود.

۶- سودگیری: سودگیری، فروش سهامی است که قیمت آن بالاتر از قیمت خرید ماست. به عبارت دیگر با سرمایه گذاری بر روی آن سهم سود بدست آورده ایم. ولی باید بدانیم تا زمانی که به فروش سهم اقدام نکرده ایم سود ما قطعی محسوب نمی شود . چرا که هر آن ممکن است قیمت سهم کاهش بیاید. به همین دلیل فروش سهام برنده را در قیمتهای مناسب سودگیری می گویند.

نکته!

  • در نتیجه همواره این نکته مهم را در ذهن خود ثبت کنید که همیشه سهام شرکتها باید برای شما سود آوری داشته باشند و ارزش خالص دارایی شما را افزایش دهند و زمانیکه شما احساس خود را به سهام اضافه کنید باید بدانید که وارد  یک ریسک بزرگ شده اید.
  • اگر صاحب سهامی هستید که در حال لغزش بوده و قادر به پیدا کردن راهی برای خروج نبوده‌اید، پس می‌توانید در جهش بعد از سقوط آن را به فروش برسانید. این رشدها موقتی بوده و معمولاً بر اساس اخبار خارجی شکل می‌گیرند. اگر شما در جایگاه خودتان دیگر فرصتی نمی‌بینید، از این مجال برای فروش سهام بهره ببرید.

پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱، آیا رشد آن ادامه پیدا می‌کند؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.