بهترین  و مناسب ترین زمان برای فروش عرضه اولیه سهام چه موقعی است؟

بهترین  و مناسب ترین زمان برای فروش عرضه اولیه سهام چه موقعی است؟

 

فروش عرضه اولیه سهام

ابتدا قبل از بررسی فروش عرضه اولیه سهام، به بررسی معنای عرضه اولیه میپردازیم:

عرضه اولیه سهام چیست؟

عرضه اولیه سهام یا Initial Public Offerings سهام های هستند که برای اولین بار توسط شرکت هایی که دارای فعالیت بسیار خوبی بودند وارد بورس می شود یا به زبانی ساده تر می توان گفت که عرضه اولیه سهام یعنی اینکه سهام یک شرکت برای اولین بار دربازار بورس عرضه شود و عموم مردم می توانند این سهام را بصورت حضوری یا آنلاین خریداری کرد همچنین لازم به ذکر است خرید/فروش این نوع سهام ها مهارت و دانش خاصی نمی خواهد اما اگر به دنبال یادگیری مهارت در بورس هستید می توانید در کلاس آموزش بورس ما شرکت کنید و دانش خود را در زمینه بورس افزایش دهید. در بیشتر مواقع سود مناسبی نصیب سرمایه‌گذاران در عرضه اولیه سهام می گردد. جدیدترین اطلاعیه عرضه اولیه سهام را میتوانید از طریق سایت رسمی بورس و اوراق بهادار بدست بیاورید.

دلایل رشد قیمت سهم بعد از عرضه اولیه به عوامل ذیل بستگی دارد :

  • محدودیت تعداد سهام قابل خرید
  • محدودیت  تعداد سهام عرضه شده
  • فضای عمومی بازار: زمانی که فضاس عمومی بازار مثبت باشد همه امیدوار هستند، افراد کمی حاضر به فروش می‌شوند.

خرید عرضه اولیه سهام:

خرید عرضه اولیه سهام دارای سه مرحله می باشد :

  • مشخص نمودن قیمت سهام های که قرار است برای اولین بار در بازار بورس عرضه شود.
  • مشخض نمودن ساعت شروع فروش عرضه اولیه سهام.
  • مشخص نمودن تعداد سهام ها، که در اینصورت تعیین می شود که هر فرد چه تعداد می تواند سهام خریداری کند.
  • حداقل دو روز قبل از اطلاعیه عرضه اولیه شرکت در سایت سازمان بورس یا فرابورس منتشر می گردد.

نکته : زمانیکه تعداد سهم های تقاضا شده از تعداد سهم های عرضه شده بیشتر باشد، اولویت با اشخاصی است که زودتر سفارش خرید خود را ثیت کرده اند.
همانطور که در قسمت بالا گفتیم خرید عرضه اولیه سهام به دو صورت حضوری و آنلاین صورت می گیرد. در خرید حضوری خریدار باید قیمت و تعداد در خواستی خود را وارد سامانه معاملاتی کند تا کارگزار نسبت به خرید عرضه اولیه اقدام کند. در خرید عرضه اولیه به صورت آنلاین خریدار باید در زمان تعیین شده برای خرید سهام اقدام نماید.

فروش عرضه اولیه سهام:

یکی از متداول ترین سوال های سرمایه گذارن این است که بهترین زمان فروش عرضه اولیه سهام چه موقعی است؟ همان‌طور که خرید به موقع سهام یکی از مهمترین حرکتها در بازار سهام است، اینکه سرمایه‌گذار بداند که چه زمانی از سهام خریداری شده خارج شود و یا به عبارتی آن را به فروش برساند نیز نکته بسیار مهمی در تعیین سرنوشت سرمایه‌گذاران در بازار سهام به شمار می‌رود. از آنجا که اگر سهم به قیمت مناسبی عرضه شود معمولا رشد قیمت آن در طی چند روز اتفاق می افتد و به همین دلیل تمایلی برای فروش سهم در ابتدا وجود ندارد در ابتدای مقاله نیز به مواردی که باعث افزایش قیمت عرضه اولیه سهام کی شود اشاره کردیم. سرمایه گذارانی که اطلاع کاملی از ارزش سهم ندارند بهتر است که در صورت عرضه شدن صف خرید، سهم خود را نیز به فروش برسانند. البته فروش سهم نیز در عرضه اولیه قوانینی دارد. وضعیت سهام عرضه به صورت منطقی نمی‌باشد و باید حدالامکان به دنبال ارزشگذاری واقعی سهام باشیم. بهتر است بگوییم که بهترین زمان برای فروش عرضه وجود ندارد زیرا موضوع فروش عرضه اولیه به عوامل گوناگونی از جمله نیاز شما به نقدینگی حاصل از عرضه اولیه، خرید عرضه اولیه به صورت اعتباری از کارگزار و در نتیجه تسویه‌حساب با آن و … بستگی دارد.

نکته! هنگامی که سهام عرضه اولیه یک شرکت دیگر با معیارهای خریدتان سازگار نیست، آن را بفروشید و یا به عبارتی سریعا از سهام عرضه خارج شوید.

1 نظر
  1. […] بهترین و مناسب ترین زمان برای … […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.