سبد سهام چیست؟ نحوه تشکیل سبد سهام چگونه است؟

سبد سهام چیست؟ نحوه تشکیل سبد سهام چگونه است؟

 

تشکیل سبد سهامسبد سهام چیست؟

وقتی شما وارد بازار سهام می شوید و قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارید حتما عبارت سبد سهام یا Stock portfolio را به تعداد زیادی خواهید شنید. سبد سهام عبارت است از تخصیص دارایی خود میان چندین سهم، به‌صورتی که ریسک سرمایه‌گذاری ما را کاهش دهد. فعالان بازار بورس گاها به‌جای سبد سهام  از عبارت تشکیل پرتفوی نیز استفاده می کنند. همواره در ذهن خود یادآوری کنید که برای تشکیل سبد سهام باید موارد مختلفی را در نظر گرفت. به عبارتی دیگر تشکیل پرتفوی یعنی اینکه سرمایه گذار به جای اینکه سرمایه خود را روی یک سهم سرمایه گذاری کند آن سرمایه را روی چندین سهم متفاوت سرمایه گذاری می کند تا باعث کاهش ریسک و افزایش سود شود زیرا اگر سهمی دچار مشکل شد تمام سرمایه از بین نرود و سهم های دیگری که بر روی آن ها سرمایه گذاری شده اند آن خسارت را پوشش دهند. برای خرید سهام ابتدا باید در سامانه سجام ثبت نام کرد تا کد بورسی دریافت کنید.

 • اگر نتوانید سبد خوبی تشکیل دهید ممکن است مقدار ضرر شما از ضرر یک سهمی بودن نیز بیشتر شود.

انواع سبد سهام:

در این قسمت به برخی از سبدها اشاره می کنیم:

۱- سبد رشدی: بهترین انتخاب برای یک سرمایه گذار انتخاب سبد رشدی است زیرا در این سبد ارزش سهام با سرعت بالایی رشد می کند همچنین باید این نکته مهم را بدانیم که این روش با ریسک بالایی نیز همراه است.

۲- سبد درآمدی یا Income Portfolio: این روش دارای ریسک بسیار پایین است و همچنین دارای درآمد، سود دهی و ارزش سهامی ثابت می باشد. مقدار سود تقسیمی در شرکت‌ها، بستگی به نوع تجارت شرکت، جایگاه آن در بازار، درآمد‌ها آنها دارد.

۳- سبد محافظه کارانه: سرمایه گذارانی که آمادگی پذیرش ریسک و ایجاد رشد نسبی،برایشان از اهمیت بالایی برای محافظت از ارزش سرمایه برخوردار است مناسب میباشد.

۴- سبد تهاجمی یا Aggressive Portfolio: این سبد ها دارای ریسک و بازدهی بالایی هستند. معمولاً توسط سرمایه گذارانی که آمادۀ مواجه با ریسک هستند و در برابر نوسانات بالا مقاومت دارند مدیریت می شود.

۵- سبد سوداگرانه یا Speculative Portfolio: شرکت‌های جدیدی که آینده‌شان نامعلوم است، اما اگر همه چیز خوب پیش برود، می‌توانند ارزش خوبی ایجاد کنند، این شرکت‌ها جزءِ شرکت‌های بسیار پرریسک محسوب می‌شوند. هرچه تجربه افراد بیشتر باشد در گرداندن چنین سبدی موفق‌تر خواهند بود و  انتخاب یک سهم درست در این سبد می‌تواند سود زیادی را در زمان کوتاهی نصیب فرد کند.

۶- سبد ترکیبی یا The Hybrid Portfolio: این سبد سرمایه‌گذاری مخصوص به سهام نیست و اقلام دیگری مانند  اوراق قرضه، بورس‌های کالایی، املاک و مستغلات و حتی سرمایه‌گذاری در این سبد وجود دارد.برای داشتن  درآمد از این سبدها خرید اوراق قرضه با سررسیدهای متفاوت از هم است. معمولا اقلام تشکیل‌دهنده چنین سبدی بهتر است همبستگی منفی نسبت به همدیگر داشته باشند.

۷- سبد دفاعی یا Defensive Portfolio: این نوع سبد با نوسانات شدید بازار دچار مشکل نمی شود، سهام این نوع سبدها از شرکت‌هایی  که محصول یا خدمات آنها به صورت همیشگی دارای یک تقاضای پیوسته و در یک محدوده نسبتا ثابت و مشخص در واحد زمان باشد خریداری می شود. همچنین در برابر ضرر و زیان های بازار، وضعیت اقتصادی کشور در امان هستند. در تشکیل این سبدها داشتن سهامی با P/E پایین نسبت به متوسط بازار و همچنین سهامی با بتای پایین است.

مراحل تشکیل سبد سهام:

 • بر روی یک سهم سرمایه گذاری نکنید: یکی از مهمترین گام هایی که باید همواره برای تشکیل سبد سهام به خاطر داشته باشید این است که هرگز از یک شرکت سهام خریداری نکنید بلکه از چندین شرکت مختلف سهم بخرید، زیرا این کار باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری شما می شود.
 • انتخاب سهام از شرکت های معتبر: اینکه از شرکتی سهام خریداری کنید بسیار مهم است، برای انتخاب شرکت باید گزینه های مختلفی را مورد بررسی قرار بدهید. یکی از روش ها استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی است.
 • بررسی مداوم وضعیت شاخص بورسافرادی که علاقمند به سرمایه گذاری در شرکت های بزرگ هستند باید بصورت مداورم از طریق سایت  شركت مديريت فناوري بورس تهران شاخص کل و شاخص کل هم وزن را چک کنند زیرا این سایت نشان دهنده تغییرات ارزش سهام شرکت‌های بزرگ و کوچک است. در سایت مذکور درصد تغییرات ارزش سهام تمام شرکت‌ها به‌طور یکسان در شاخص مذکور تأثیر می‌گذارد
 • بررسی مداوم وضعیت بازار جهانیوضعیت بازار جهانی تاثیر به سزایی بر روی بازار بورس سایر کشورها دارد .بنابراین در هنگام تشکیل سبد سهام همواره حواستان به اخبار و رویدادهای جهانی به‌ویژه در حوزه‌ای که سرمایه‌گذاری عمده انجام داده‌اید،‌ باشد زیرا اگر قیمت فلزات در بازار جهانی کاهش پیدا کند باید منتظر کاهش قیمت در بازار بورس تهران نیز باشید.
 • توجه نکردن به شایعات موجود: برخی از افراد مهم در بازار بورس برای اینکه بازار مطابق میل خود جلو ببرند، پس از خرید سهام از یک شرکت شروع به شایعه پراکنی می کنند در این مواقع باید با استفاده از ابزارهای تحلیل بازار و اخبارهایی از منبع موثق تکیه کرد.
 • تعصب بی جا نداشتن به شرکت: اگر سهام یک شرکتی طی چند سال اخیر همیشه سودآور بوده، سندی برای ادامه سودآوری آن در آینده نیست. برخی دیگر از سرمایه گذاران نیز اغلب به خرید سهام شرکت هایکه از قبل شناختی از آن داشتند میپردازند در حالی‌که شناخت سطحی یک شرکت دلیل مناسبی برای سودآور بودن سهام آن نیست.
 • مشخص کردن صنعت های پر مخاطب: در تشکیل سبد سهام باید به صنعتی که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید توجه داشته باشید. اگر تمام سهام خود را از یک صنعت خریداری کنید قطعاً ریسک بالایی در انتظارتان خواهد بود، اما اگر سهم سایر صنایع مانند پتروشیمی و صنایع مخابراتی خریداری کنید ریسک سرمایه شما به طرز چشم‌گیری کاهش خواهد یافت. به همین خاطر توصیه می‌شود گزیده‌ای از صنایع مخاطب را برای تشکیل سبد سهام خود انتخاب کنید.
 •  بررسی مداوم تحلیل های اقتصادی و سیاسی: لازم است سرمایه‌گذارن قبل از انجام هرگونه معامله ای اخبار های مهم و رویدادهای جاری درمورد قیمت جهانی طلا، قیمت نفت ،نرخ تورم و غیره را بررسی کنند.
 • صندوق های قابل معاملهصندوق‌های قابل معامله یا ETF نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که از دارایی‌های متنوع تشکیل شده است و به راحتی می توانید آنها را بخرید یا بفروشید. با خرید ETF، شما یک پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار تشکیل داده اید.
 • اشتباهات خود را اصلاح کنید: . اگر سهمی را  خریدید و اوضاع آن‌طور که می‌خواستید پیش نرفت، بهتر است آن را بفروشید و سعی کنید در معامله های بعدی منطقی تر تصمیم بگیرید.

نکات کلی در مورد تشکیل سبد:

 • خود را محدود به یک یا دو سهم نکنید.

 • تاثیر تغییر شاخص کل و شاخص هم وزن بیشتر گریبانگیر شرکت های بزرگ با سرمایه زیاد است.
 •  بهتر است سبد شما از چند صنعت مختلف تشکیل شود.
 • سبد سهم می تواند نظم بیشتری را به سرمایه گذار در بازار ارائه کند.

 • افرادی که زمان کافی یا تخصص لازم را ندارند، بهتر است از  سبد سهام پیشنهادی استفاده کنند.
 • اگر سهام یکی از شرکت‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید کاهش قیمت داشت، آن افت با افزایش در قیمت سایر سهم‌های سبدتان جبران شود.
 • چند صنعت برتر را شناسایی کنید و از میان آن‌ها، شرکت‌های مطلوب‌تر را انتخاب کنید تا ریسک سرمایه‌گذاری‌تان تا حد امکان کاهش یابد
 • افرادی در سرمایه‌گذاری موفق هستند که قبل از هرگونه اقدام به معامله، آخرین رویکردهای سیاسی و اقتصادی داخل و خارج را بررسی می کنند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.