تقسیم سود نقدی چیست و چه تاثیراتی برا قیمت سهام دارد؟

تقسیم سود نقدی چیست و چه تاثیراتی برا قیمت سهام دارد؟

 

تقسیم سود نقدی

تقسیم سود نقدی سهام جز جذابیت های بورس به شمار می آید و به همین دلیل شرکت‌هایی که سود نقدی بالاتری تقسیم می‌کنند تقریبا قبل از برگزار مجمع عمومی عادی سالیانه رشد می‌کند و میزان سود نقدی احتمالی چندماه قبل از برگزاری مجمع، در انتهای گزارش مالی برخی شرکت‌ها ذکر می‌شود. زمانیکه یک شرکت بورسی بعد از سود دهی تصمیم می‌گیرد که پرداخت سود تقسیمی بیشتر را به حالت تعلیق دربیاورد، در این حالت سرمایه‌گذارانی که علاقه‌مند به سود نقدی هستند تمایل کمتری نسبت به نگهداری سهم در زمان برگزاری مجمع نشان می‌دهند. این اصل را همواره به خاطر داشته باشید که شرکت‌ها همیشه سود نقدی تقسیم نمی‌کنند و گاهی اوقات سال‌ها طول می‌کشد تا یک شرکت به توانایی تقسیم سود نقدی برسد. برخی از شرکت های بورسی علاقه ای پرداخت سود نقدی ندارند اگر می خواهید دلیل این شرکت ها را مطلع شوید مقاله دلیل عدم پرداخت سود نقدی چیست؟ را مطالعه کنید. برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

سود نقدي سهام در مجمع عمومي عادي تصويب مي‌شود و اين سود، تنها به كساني تعلق مي گيرد كه در تاريخ برگزاري مجمع، رسما و قانونا مالک سهام محسوب مي شوند. لذا قاعدتا پس از برگزاري مجمع، سهام به علت اينكه بخشي از منافع خود را از دست داده است، معمولا با قيمت كمتري در بورس معامله مي‌شود. حال سرمايه گذاري كه در يكي از موقعيت هاي تصميم گيري زير قرار داشته باشد، مي‌تواند با محاسبه قيمت سربسر براي هر يك از موقعيت ها و پيش بيني قيمت سهام پس از برگزاري مجمع  و مقايسه بين پيش بيني قيمت سهام با قيمت سربه سر تصميم مطلوبي را در هر يك از موقعيت ها اتخاذ نمايد. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که قیمت سربه سر در بورس به چه معنا می باشد، در ادامه آن را بررسی خواهیم کرد. موقعيت هاي تصميم گيري عبارتند از:

  1. خريد سهام قبل از مجمع يا پس از آن
  2. فروش سهام قبل از مجمع يا پس از آن
  3. آيا سهام را قبل از مجمع خريداري نمايد و پس از برگزاري مجمع به فروش رساند
  4. آيا سهام را قبل از مجمع به فروش رساند و پس از برگزاري مجمع خريداري نمايد

قيمت سربه سر قيمتي است كه چنانچه پيش بيني قيمت سهام پس از برگزاري مجمع با اين قيمت برابر باشد، عمليات خريد و فروش سهام، هيچگونه سود و زياني براي سرمايه گذار ببار نمي آورد. براي محاسبه قيمت سربه سر فرمول هايي ارائه شده است.

میزان تقسیم سود در مجمع چه تاثیراتی بر سهام شرکت دارد؟

به عنوان یک رویه عمومی در مجامع شرکت‌های بورسی یک گرایش عمومی در سهامداران نسبت به دریافت هر چه بیشتر سود نقدی به چشم می‌خورد. در اکثر اوقات، بحث‌برانگیزترین بخش مجمع، تصمیم‌گیری در خصوص تقسیم سود است و چه بسا که اعتراض شدید سهامداران جز باعث تغییر سیاست تقسیم سود هیات‌مدیره و توزیع بخش زیادی از EPS در مجمع شده است. در کشور‌های توسعه یافته در حال حاضر به طور متوسط بیش از ۵۰ ‌درصد تامین مالی شرکت‌ها از طریق سود انباشته صورت می‌گیرد که نشان دهنده دیدگاهی کاملا متفاوت در سرمایه‌گذاران خارجی است. در بازارهای مالی پیشرفته، وضعیت آینده شرکت‌ها مساله‌ای به مراتب مهم‌تر از کسب سودهای آنی است و‌درصد تقسیم سود بالا غالبا این پیام را به سرمایه‌گذاران مخابره می‌کند که شرکت افق جدیدی برای رشد و توسعه پیش رو ندارد و به فعالیت فعلی اکتفا کرده است. این مساله به صورت کاهش P/E در سهام مزبور نمایان می‌شود. بدین ترتیب مشاهده می‌شود که شرکت‌های معتبر و بزرگ در یک دوره زمانی بلندمدت کوچکترین تغییری در سیاست‌های تقسیم سود خود ایجاد نمی‌کنند.

همچنین تغییر ناگهانی سیاست تقسیم سود شرکت‌ها اغلب با عکس ‌العمل سریع بازار مواجه می‌شود و سرمایه‌گذاران نسبت به علت تغییر سیاست‌های توزیع سود شرکت‌ها کاملا حساس هستند. واقعیت این است که DPS تنها یک جزء تشکیل‌دهنده‌ EPS است و برای تحلیل سهام شرکت‌ها باید به جزء دیگر، یعنی سود تقسیم نشده نیز توجه کرد. در واقع سود انباشته، یک منبع تامین مالی ارزان برای شرکت‌ها محسوب می‌شود، اما پرداخت سود سهام از آنجا که بر نقدشونده‌ترین جزء دارایی‌های جاری در ترازنامه؛ یعنی (موجودی نقد) اثر کاهنده دارد، تاثیر منفی بر مجموعه دارایی‌های شرکت بر جای می‌گذارد. به همین دلیل شرکت‌هایی که بخش اعظم سود خود را طی دوره‌های مالی متوالی تقسیم می‌کنند، به منظور تامین سرمایه در گردش و انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید، احتمالا باید وجوه مورد نیاز را از طریق انتشار سهام جدید یا بدهی تامین نمایند. در چنین وضعیتی اگر نسبت بدهی بالا باشد، توانایی تامین مالی خارجی برای شرکت وجود نخواهد داشت و این مساله در بلندمدت باعث ایجاد مشکلات نقدینگی و کاهش رشد شرکت و در نهایت کاهش ثروت سهامداران می‌شود. بدین ترتیب در مورد شرکت‌های رشدی که اجرای طرح‌های توسعه را در دست دارند، سیاست تقسیم سود پایین در اولویت است. برعکس شرکت‌هایی که به دوران رشد و بالندگی و ثبات خود رسیده اند، می‌توانند با تقسیم مناسب سود سهام، انتظارات سرمایه‌گذاران را تامین کنند، بدون آنکه مشکلی در روند فعالیت شرکت ایجاد شود. وضعیت برخی شرکت‌ها در بورس تهران نیز با توجه به مسائل مطرح شده قابل توضیح است.

شرکت‌هایی که به رغم سود تقسیمی پایین، رشد قیمتی مناسبی را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند، اغلب طرح‌های توسعه مناسبی را در دستور کار داشته و از اندوخته‌ها و سود انباشته بالایی نیز برخوردارند. همچنین در تحلیل نسبت‌های مالی این شرکت‌ها بهبود نسبت‌های فعالیت و سودآوری را شاهد هستیم که حکایت از استفاده بهینه از منابع تقسیم نشده توسط مدیریت در جریان فعالیت عملیاتی شرکت دارد. نتیجه نهایی این روند در افزایش قیمت و اختلاف P/E سهام شرکت‌های مربوطه با سایر شرکت‌ها قابل مشاهده است. زمانی که در مجمع یک نماد برای پرداخت سود نقدی به سهامدارانش تصویب می شود، میزان سود تقسیمی که در مجمع مشخص شده است، از قیمت سهم کسر می شود. قیمت سهم پس از کسر مقدار سود نقدی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.‌ لذا قیمت تئوریک سهم در هنگام بازگشایی برابر باقیمت روز قبل از مجمع منهای سود تقسیمی تصویب‌شده در مجمع خواهد بود، اما با توجه به اثر عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان، این قیمت می‌تواند دستخوش تغییر شده و بالاتر و یا پایین‌تر معامله گردد.

نکته ! در سرمایه‌گذاری باید در نظر داشته باشید که علاوه بر درصد سود نقدی، سایر فاکتورها نیز مهم هستند. سرمایه‌گذاری فرایندی است که کاملا در اشخاص متفاوت است، زیرا سطح ریسک‌پذیری، سرمایه شخص، سبک زندگی و حتی شخصیت فرد با سایر افراد تفاوت دارد. برخی ترجیح می‌دهند صرفا به دلیل اینکه سود نقدی یک شرکت بالاست سهام آنرا خریداری کنند و تا سال‌ها نگهداری نمایند ولی برخی دیگر نوسان‌گیری را ترجیح می‌دهند و از شرکت در مجامع شرکت‌ها گریزان هستند. ترکیبی از این دو استراتژی نیز توسط برخی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران پیاده می‌شود. تصمیم‌گیری در نهایت برعهده شماست و می‌توانید براساس تاریخچه سود نقدی شرکت‌ها و سایر اطلاعاتی که در دسترس دارید تصمیم صحیح را اتخاذ کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.