تورم ترکیه در ژانویه به ۴۸٫۷ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرگزاری فرانسه بر اساس آمار رسمی منتشر شده در روز پنجشنبه، قیمت‌های مصرف‌کننده در ترکیه در ژانویه ۴۸٫۶۹ درصد به صورت سالانه افزایش یافت که بالاترین رقم ثبت شده تورم ترکیه از آوریل ۲۰۰۲ تاکنون است که ناشی از سقوط لیر ترکیه در سال ۲۰۲۱ است.

در دسامبر، قیمت ها به ۳۶٫۰۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

در کمتر از ۱۸ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آینده، تورم در ترکیه به یک موضوع داغ تبدیل شده است. مخالفان و برخی از اقتصاددانان ترک و خارجی، اداره ملی آمار را به کاهش آمار متهم کردند.

 رجب طیب اردوغان، هفته گذشته مدیر آمار را برای پنجمین بار از سال ۲۰۱۹ تغییر داد.

تورم ترکیه

رئیس دولت متهم به تشویق افزایش قیمت‌ها از طریق تشویق بانک مرکزی ترکیه به کاهش سیستماتیک نرخ‌های بهره در ماه‌های اخیر است، او در ژانویه قول داد که «تورم» را «در اسرع وقت» به زیر ۱۰ درصد کاهش دهد.

برخلاف تئوری‌های کلاسیک اقتصادی، رئیس‌جمهور ترکیه معتقد است که نرخ‌های بهره بالاتر باعث افزایش تورم می‌شود. اما سیاست پولی او و عدم استقلال بانک مرکزی – که اردوغان از سال ۲۰۱۹ سه رئیس آن را برکنار کرده است – فقط کاهش ارزش پول ملی (-۴۴٪ در برابر دلار در سال ۲۰۲۱) را تسریع کرد، که منجر به افزایش گسترده تورم شده است.

رئیس جمهور روز دوشنبه هشدار داد که ترک ها تا مدتی پس از آن باید بار تورم را به دوش بکشند، گفت: به یاری خدا وارد دوره ای شده ایم که هر ماه بهتر از ماه قبل است. “

دولت ترکیه طی دو ماه گذشته توانسته نرخ لیر ترکیه را تثبیت کند، اما در حال حاضر با یک مانع دیگر مواجه است و آن افزایش نرخ تورم به سطوح بی سابقه است که آمارهای اخیر منتشر شده توسط ترکیه نشان می دهد.

در شرایطی که دلایل اصلی تورم بالا متناقض است، ناظران بر این باورند که دولت ترکیه با فرارسیدن سال جدید با چالشی برای کنترل این موضوع مواجه است تا برای ماه‌های باقی‌مانده برای سازماندهی انتخابات ریاست‌جمهوری آماده شود. . 

مسیر اقتصادی در ترکیه به یکی از ارکانی تبدیل شده است که انتخابات آتی را تثبیت می کند، چه از محافل نزدیک به حزب حاکم و چه از طرف دیگر وابسته به احزاب مخالف، همه با چشم انتظار به آن می نگرند. 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.