در صورت حمله روسیه به اوکراین جهان با پیامدهای اقتصادی جدی مواجه خواهد شد

جهان با نگرانی به تنش‌ها برای حمله روسیه به اوکراین نگاه می‌کند، به‌ویژه با عدم پیشرفت ملموس در مذاکرات میان کشورهای غربی و روسیه، که به نظر می‌رسد حداقل در ظاهر به تهدیدهای دائمی تحریم‌ها اهمیت نمی‌دهند.

در حالی که جنگ نمایانگر یک کابوس بشر دوستانه و امنیتی است، اثرات اقتصادی آن ممکن است توسط جهان متحمل نشود، که از تاثیر آن بر انرژی، غلات، اوراق قرضه دلاری و بازارهای سهام شروع می شود.

به گزارش رویترز، می توان پنج محور اصلی اقتصادی را که در هر جنگ احتمالی بین اوکراین و روسیه مورد ضربه قرار خواهند گرفت، جمع بندی کرد.

پناهگاه های مالی امن

تورم در بالاترین سطح چند دهه و افزایش احتمالی نرخ بهره منجر به ماه بدی برای بازارهای اوراق قرضه شد و نرخ های بهره ایالات متحده همچنان نزدیک به سطح ۲ درصد در نوسان است. اما درگیری بین روسیه و اوکراین ممکن است آن را تغییر دهد.

به طور معمول، زمانی که بحران‌های بزرگ رخ می‌دهد، سرمایه‌گذاران به سمت اوراق قرضه اعتباری باز می‌گردند، که عموماً به عنوان امن‌ترین دارایی‌ها تلقی می‌شوند، و این بار ممکن است اتفاق بیفتد، حتی اگر حمله روسیه به اوکراین خطر افزایش قیمت نفت و در نتیجه تورم را به همراه داشته باشد.

سرمایه‌گذاران مدت‌ها است که ارز سوئیس را به عنوان یک پناهگاه امن می‌نگرند و روز دوشنبه، این ارز به بالاترین سطح خود از ماه می ۲۰۱۵ رسید، اگرچه بخشی از این افزایش به دلیل فروش گسترده در وال استریت بود.

طلا که در مواقع نزاع یا درگیری های اقتصادی نیز به عنوان پناهگاهی شناخته می شود، دو ماه پیش به اوج قیمت رسید.

قیمت سهام

حمله روسیه به اوکراین: غلات

هر گونه اختلال در جریان غلات از منطقه دریای سیاه احتمالاً تأثیر قابل‌ توجهی بر قیمت‌ها خواهد داشت و سوخت بیشتری به تورم قیمت مواد غذایی می‌افزاید، در زمانی که به دلیل آسیب‌های اقتصادی ناشی از کووید، استطاعت قیمت یک نگرانی بزرگ در سراسر جهان است.

چهار صادرکننده بزرگ شامل اوکراین، روسیه، قزاقستان و رومانی – غلات را از بنادر دریای سیاه حمل می کنند، اما ممکن است به دلیل هرگونه اقدام نظامی یا تحریم با اختلال مواجه شوند.

بر اساس داده های شورای بین المللی غلات، انتظار می رود اوکراین سومین صادرکننده بزرگ ذرت در فصل ۲۰۲۱/۲۲ و چهارمین صادرکننده بزرگ گندم باشد. در حالی که روسیه بزرگترین صادرکننده گندم در جهان است.

دومینیک اشنایدر، استراتژیست UBS به رویترز گفت: «ریسک‌های ژئوپلیتیکی در ماه‌های اخیر در منطقه دریای سیاه افزایش یافته است که ممکن است بر قیمت‌های آتی گندم تأثیر بگذارد».

غلات

حمله روسیه به اوکراین : انرژی

اگر تنش ها به درگیری تبدیل شود، احتمالاً بازارهای انرژی تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

اروپا برای حدود ۳۵ درصد گاز طبیعی خود به روسیه متکی است که بیشتر آن از طریق خطوط لوله ای که از بلاروس و لهستان به آلمان می گذرد، نورد استریم ۱ که مستقیماً به آلمان می رود و سایرین از طریق اوکراین می آید. در سال ۲۰۲۰، حجم گاز از روسیه به اروپا پس از کاهش تقاضا کاهش یافت و عرضه به طور کامل بهبود نیافت در سال گذشته که مصرف افزایش یافت و به افزایش قیمت ها کمک کرد.

به عنوان بخشی از تحریم های احتمالی در صورت حمله روسیه به اوکراین، آلمان اعلام کرد که ممکن است خط لوله جدید گاز نورد استریم ۲ از روسیه را متوقف کند. انتظار می رود این خط لوله واردات گاز به اروپا را افزایش دهد، اما همچنین بر وابستگی آن به مسکو برای انرژی تاکید می کند.

بیارن شیلدروپ، تحلیلگر کالاهای SEB، گفت که بازارها انتظار دارند صادرات گاز طبیعی از روسیه به اروپای غربی در صورت تحریم به میزان قابل توجهی کاهش یابد. پس از هفته ها تماس و نشست در شهرهای اروپایی، مقامات آمریکایی روز سه شنبه گفتند که شاهد نزدیک شدن به تحریم های احتمالی علیه روسیه بین ایالات متحده و کشورهای اروپایی هستند. این تا حدی به دلیل تضمین هایی است که ایالات متحده برای تامین انرژی در صورت حمله پوتین به اوکراین و کاهش صادرات انرژی به غرب تلاش می کند.

مقامات ایالات متحده گفتند که در جستجوی ذخایر انرژی در شمال آفریقا، خاورمیانه، آسیا و در داخل ایالات متحده هستند.

یکی از مقامات آمریکایی روز سه شنبه به وال استریت ژورنال گفت: «اگر روسیه تصمیم به نظامی کردن عرضه گاز طبیعی یا نفت خام خود بگیرد، بدون عواقب برای اقتصاد روسیه نخواهد بود». وی افزود: این یک اقتصاد تک بعدی است، به این معنی که حداقل به همان اندازه که اروپا به منابع انرژی نیاز دارد، به درآمدهای نفت و گاز نیاز دارد.

مقامات اروپایی گفتند که مذاکرات با ایالات متحده و کشورهای خاورمیانه در حال پیشرفت در مورد چگونگی پر کردن شکاف در تامین انرژی کرملین برای کاهش جریان گاز است.

و کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در ۳۱ ژانویه با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در واشنگتن دیدار خواهد کرد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که بایدن با امیر قطر درباره تعدادی از موضوعات از جمله “تضمین ثبات عرضه جهانی انرژی” گفتگو خواهد کرد.

بازارهای نفت نیز می توانند تحت تأثیر محدودیت ها یا اختلالات قرار گیرند. اوکراین نفت روسیه را به اسلواکی، مجارستان و جمهوری چک منتقل می کند.

استاندارد اند پورز گلوبال پلاتس در یادداشتی اعلام کرد که عبور نفت خام روسیه برای صادرات به اروپا در سال ۲۰۲۱ به ۱۱٫۹ میلیون تن رسید که نسبت به ۱۲٫۳ میلیون متریک تن در سال ۲۰۲۰ کاهش داشت.

جی پی مورگان گفت که تنش‌ها خطر «افزایش مادی» قیمت نفت را به همراه دارد و اشاره کرد که افزایش به بشکه‌ای ۱۵۰ دلار رشد تولید ناخالص داخلی جهانی را به تنها ۰٫۹ درصد در سال در نیمه اول سال کاهش می‌دهد.

شرکت‌های فهرست‌شده غربی نیز می‌توانند عواقب حمله روسیه را احساس کنند، اگر چه هر ضربه‌ای به درآمد یا سود شرکت‌های انرژی می‌تواند تا حدی با جهش احتمالی قیمت نفت جبران شود.

بریتیش پترولیوم ۱۹٫۷۵ درصد از سهام شرکت روسنفت روسیه را در اختیار دارد که یک سوم تولید آن را تشکیل می دهد و همچنین تعدادی سرمایه گذاری مشترک با بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه دارد. در همین حال، شل ۲۷٫۵ درصد از سهام اولین کارخانه LNG روسیه، ساخالین ۲ را در اختیار دارد که یک سوم کل صادرات LNG این کشور را به خود اختصاص می دهد و تعدادی سرمایه گذاری مشترک با غول انرژی دولتی گازپروم دارد.

حمله روسیه به اوکراین : بازار سهام و بخش مالی

بر اساس محاسبات جی پی مورگان، در بخش مالی، ریسک ها در اروپا متمرکز هستند. انتظار می‌رود چندین بانک اروپایی تحت تأثیر این جنگ احتمالی قرار گیرند و بانک‌های فرانسوی و اتریشی بیشترین نسبت را در میان وام دهندگان غربی به روسیه دارند و بدهی های آنها روی هم حدود ۴۱ میلیارد دلار است و پس از آن وام‌ دهندگان آمریکایی با ۱۶ میلیارد دلار، ژاپنی‌ها با ۹٫۶ میلیارد دلار قرار دارند. بر اساس داده های بانک تسویه بین المللی (BIS) و بانک های آلمانی با ۸٫۸ میلیارد دلار.

دارایی های روسیه و اوکراین در خط مقدم هر گونه عواقب بازار از اقدام نظامی احتمالی خواهند بود.

اوراق قرضه دلاری هر دو کشور در ماه‌های اخیر عملکرد ضعیف‌تری نسبت به همتایان خود داشته است زیرا سرمایه‌گذاران برنامه‌های خود را در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین واشنگتن و متحدانش و مسکو کاهش می‌دهند.

موقعیت کلی روسیه در بازارهای سرمایه در سال های اخیر در بحبوحه تحریم ها و تنش های ژئوپلیتیکی کاهش یافته است. روبل روسیه و گریونای اوکراین نیز آسیب دیده اند و بدترین عملکرد ارزهای بازارهای نوظهور را در سال جاری تاکنون داشته اند. کریس ترنر، رئیس بازارهای جهانی NG، گفت که وضعیت در مرز اوکراین و روسیه “ابهامات قابل توجهی” را برای بازارهای FX ایجاد می کند. وی افزود: رویدادهای اواخر سال ۲۰۱۴ ما را به یاد شکاف های نقدینگی و احتکار دلار آمریکا می اندازد که منجر به کاهش قابل توجه ارزش روبل در آن زمان شد.

حمله روسیه به اوکراین : جریمه ها

مقامات آمریکایی می گویند که ایالات متحده آماده است در صورت حمله پوتین به اوکراین، کنترل صادرات را در بخش های حیاتی اقتصاد روسیه اعمال کند، در حالی که اگر روسیه به عنوان تلافی جویانه از عرضه انرژی خودداری کند، شوک های بازار را نیز کاهش دهد.

مقامات ارشد دولت روز سه شنبه گفتند که ایالات متحده می تواند صادرات محصولات مختلف به روسیه را با استفاده از میکروالکترونیک مبتنی بر تجهیزات، نرم افزار یا فناوری ایالات متحده ممنوع کند.

در حالی که مقامات این محصولات را مشخص نکردند، آنها گفتند که هدف ضربه زدن به بخش‌های صنعتی حیاتی روسیه مانند هوش مصنوعی، محاسبات دولتی و هوافضا، محروم کردن صنعت روسیه از قطعات با فناوری پیشرفته است که این کشور نمی‌تواند در داخل یا از طریق تامین‌کنندگان جایگزین جایگزین کند.

یک مقام ارشد دولت به وال استریت ژورنال گفت: «گزینه‌های کنترل صادراتی که ما در کنار متحدان و شرکای خود در نظر می‌گیریم، به شدت به جاه‌طلبی‌های استراتژیک پوتین برای صنعتی کردن اقتصادش و تضعیف مناطقی که برای او مهم هستند، ضربه می‌زند.»

مقامات دولتی از ارائه جزئیات زیادی در مورد انواع تحریم‌ها خودداری کردند، اما گفتند که این اقدامات فروش در بازارهای روسیه را تشدید می‌کند، هزینه استقراض در این کشور را افزایش می‌دهد و به ارزش پول روسیه آسیب می‌زند و سیاست داخلی را بالا می‌برد. هزینه های آقای پوتین از جنگ اوکراین.

و این روزنامه به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا که نامش ذکر نشده است، نوشت: «هر رهبر، مهم نیست چقدر سرکش و ظالم باشد یا نباشد، باید به محبوبیت اهمیت دهد» و افزود: «وقتی تورم و رکود دارید، این دلها و ذهن ها را به دست نمی آورد.”

وی افزود: «ممکن است پوتین بیشتر از سایر رهبران دردهای اقتصادی را تحمل کند، اما آستانه‌ای از درد وجود دارد که ما معتقدیم وقتی از آن فراتر رود، محاسبات او تحت تأثیر قرار می‌گیرد».

در ماه‌های اخیر، روسیه بیش از ۱۰۰۰۰۰ نیرو در امتداد مرز اوکراین جمع آوری کرده، تانک‌ها و تجهیزات نظامی را از پایگاه‌های شرق به سمت غرب منتقل کرده و در بلاروس که همسایه اوکراین است، نیرو مستقر کرده است. روسیه همچنین مانورهای دریایی را در اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و در دریای عرب با نیروهای دریایی چین انجام می دهد. روز سه شنبه، مسکو از برگزاری رزمایش نظامی جدید در قفقاز شمالی خبر داد.

پرزیدنت بایدن در یک کنفرانس خبری گفت که اگر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه علیه اوکراین اقدام کند، ایالات متحده آماده است تا تحریم هایی را علیه روسیه اعمال کند.

من در همان ابتدا به پرزیدنت پوتین گفتم که اگر او به اوکراین برود عواقب جدی از جمله تحریم های اقتصادی قابل توجه خواهد داشت و همچنین احساس می کنم موظفم حضور خود، ناتو را در جبهه شرقی، لهستان تقویت کنیم

مقامات فرانسوی، آلمانی، روسیه و اوکراین قرار است روز چهارشنبه در پاریس برای گفتگوهای موسوم به نرماندی، یک کانال دیپلماتیک که برای حل و فصل مسائل باقی مانده مربوط به تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۱۴ ایجاد شده است، ملاقات کنند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه قرار است روز جمعه با پوتین گفتگو کند. مکرون روز سه شنبه گفت که به دنبال شفاف سازی در مورد آنچه رهبر روسیه قصد دارد در اوکراین انجام دهد، خواهد بود.

مقامات آمریکایی گفتند که کنترل‌های صادراتی تحت بررسی از طریق یک ابزار سیاست قدرتمند ایالات متحده به نام پایگاه محصولات مستقیم خارجی که دولت ترامپ برای فلج کردن هواوی چین از آن استفاده کرده است، اجرا خواهد شد.

استفاده از این قانون برای هدف قرار دادن یک کشور یا بخش های مختلف صنعت به جای یک شرکت واحد، یک استراتژی جدید است که با توجه به تسلط جهانی و گسترش ابزارها و نرم افزارهای ساخت تراشه در ایالات متحده، می تواند پیامدهای گسترده ای داشته باشد.

به عنوان مثال، ایالات متحده می تواند از این قانون استفاده کند تا در صورت استفاده از تراشه های ایالات متحده، یک شرکت خارجی که یک گوشی در کشور ثالث دیگری تولید می کند، از فروش آن به روسیه جلوگیری کند.

مقامات اروپایی گفته‌اند که ممنوعیت صادرات از جمله کالاهای با فناوری پیشرفته را نیز اجرا خواهند کرد، اگرچه بحث‌ها در مورد اینکه دامنه آن تا چه حد باید گسترده باشد ادامه دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.