در مورد صندوق سرمایه گذاری سهام چه می دانید؟

صندوق سرمایه گذاری چیست؟ بررسی نکات مهم

 

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری روش های مختلفی دارد که ما در این مقاله به بررسی یک نوع سرمایه گذاری با نام ، صندوق سرمایه گذاری میپردازیم. اگر سرمایه گذاری در بورس با مهارت و دانش باشد قطعا بازدهی خوبی برای شخص خواهد داشت اما شاید همه افراد مهارت و دانش و یا حتی زمان کافی را برای سرمایه گذاری در بورس نداشته باشند در اینصورت یکی از راه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس است که به آن سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری می گویند. صندوق سرمایه گذاری یکی از فرصت های مطلوب سرمایه گذاری در گزینه های مختلف سرمایه گذاری برای اینگونه اشخاص است. با این کار فرد سرمایه گذار امکان دستیابی به بازدهی هایی بالاتر از سود بانکی را خواهد داشت. به طور خلاصه یک صندوق سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است.

مزیت سرمایه گذاری در صندوق ها:

نقد شوندگی بالا: سرمایه گذاری در صندوق این امکان را به شما می دهد خیلی زود پول خود را نقد کرده. شما برای فروش واحدهای سرمایه گذاری خود با هیچ مشکلی مواجه نمی شوید زیرا این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می شود و شما هر زمان که تصمیم به نقد کردن دارایی خود بگیرید ضامن نقد شوندگی صندوق این وظیفه را به عهده می گیرد.

کاهش ریسک سرمایه گذاری: صندوق های سرمایه گذاری موظف به تشکیل سبدی متنوع از دارایی های نقدی و اوراق بهادار هستند. بخشی از این دارایی ها شامل دارایی های با درآمد ثابت است که ریسک سرمایه گذاری را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.

مدیریت حرفه ای دارایی: دلیل اصلی سرمایه گذاران در صندوق سرمایه گذاری این است که معمولا زمان و یا دانش کافی برای سرمایه گذاری به صورت انفرادی ندارند همچنین می توانند از توانایی ها و مهارت های افراد حرفه ای برای سرمایه گذاری استفاده کنند.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی: صندوق های سرمایه گذاری در بازه های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار،متولی و حسابرس مورد بازرسی قرار می گیرند.

اقسام مختلف صندوق های سرمایه گذاری:

برای افراد با ریسک پذیری خیلی پایین و یا در مقابل افراد با ریسک پذیری خیلی بالا برای کسب سود بیشتر، صندوق های متنوعی وجود دارد. هرشخص می تواند یک صندوق سرمایه گداری را متناسب با سطح ریسک خود انتخاب کند. تفاوت اصلی صندوق های سرمایه گذاری در ترکیب دارایی های آنها میباشد. شما برای سرمایه گذاری در یک صندوق باید واحدهای سرمایه گذاری یا unit آن صندوق راخریداری کنید.

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت چیست و چه ویژگیهای دارد؟

صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت یا Fix Income حداقل بیش از ۷۰% دارایی های خود را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، اوراق بهادار سرمایه گذاری می نمایند.چنین صندوقی مناسب افرادی با ریسک پذیری پایین است چرا که بیشتر سرمایه آن در دارایی های با درامد ثابت سرمایه گذاری شده است.

صندوق سرمایه گذاری در سهام چیست؟

در صندوق سرمایه گذاری در سهام حداقل ۷۰% از دارایی های خود را در سهام شرکت های پذیرفته شده بورس سرمایه گذاری می کند و برای افرادی با ریسک پذیری بالا بسیار مناسب است. بازدهی و ریسک در این صندوق نسبت به صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت بسیار بالاتر می باشد.
همچنین سرمایه شما توسط یک تیم تحلیلی با مدیریت حرفه ای و آشنا به مسائل مالی و سرمایه گذاری مورد بررسی قرار می گیرد.

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست؟

در صندوق سرمایه گذاری مختلط حداکثر ۶۰% از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند و حداقل ۴۰% از دارایی صندوق نیز در اوراق بهادار با ریسک کم سرمایه گذاری می کند. این صندوق برای افرادی با سطح ریسک متوسط مناسب است. صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ ریسک پذیری مابین دو صندوق درامد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام قراردارد.

مناسب ترین صندوق سرمایه گذاری در سهام:

بهترین انتخاب براساس تجربه گروه بورس فارسی، صندوق سرمایه گذاری سهام یا مختلط می باشد زیرا یک سرمایه گذاری امن با ریسک پایین محسوب می شود همچنین دارای بازدهی عالی می باشد. عموما صندوق های سرمایه گذاری مختلط در صنایع خاصی سرمایه گذاری می کنند. (در قسمت بالا به صورت ساده و قابل فهم تشریح شده است.)

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله(ETF):

صندوق سرمایه گذاری چیست؟صندوق سرمایه گذاری Exchange Tradable Found) ETF) دارایی های متفاوتی را دربر دارد. در این نوع صندوق ها، به شیوه معاملات سهام عادی، در سامانه معاملاتی بازار صورت می گیرد و هر زمان که مایل باشید می توانید یک یا چند سهم از این صندوق خرید/فروش کنید.
صندوق سرمایه گذاری ETF به سه دسته تقسیم می شود:

 1. سرمایه گذاری در سهام
 2. سرمایه گذاری مختلط
 3. سرمایه گذاری در اوراق بهادار درآمد ثابت

بررسی انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری:

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

انواع صندوق های سرمایه گذاری:

در کلیه صندوق ها از اصطلاحی به عنوان (Net asset value (NAV استفاده می کنند که خالص ارزش دارایی صندوق را روزانه محاسبه می کند.

 • صندوق های زمین و ساختمان: این صندوق کمک قابل توجهی به بخش مسکن با انبوه سازی نموده است.
 • صندوق های بازارگردانی: یکی از صندوق های موفق در کشور است. با استفاده از سرمایه، سرمایه گذارن به خرید و فروش اوراق بهادار می پردازد.
 • صندوق های نیکوکاری: اصل سرمایه در این صندوق حفظ می شود، و به مشارکت و سرمایه گذاری در امور نیکوکاری می پردازد.
 • صندوق طلا (در مقاله صندوق سرمایه گذاری طلا چیست؟ به طور کامل این نوع صندوق سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار دادیم )
 • صندوق‌های با درآمد ثابت: دارای بازدهی معقول و حداقل ریسک است به دلیل سرمایه گذاری بر روی اوراق بهادار کم ریسک.
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط: بازدهی بالاتری نسبت به صندوق بادرآمد ثابت دارد و فقط نیمی از سرمایه خود را در اوراق بهادار کم ریسک سرمایه گذاری می کند.
با مراجعه به سایت های مخصوص صندوق های سرمایه گذاری می توانید اطلاعاتی از قبیل :
 • قیمت صدور (قیمتی که باید جهت خرید یک واحد صندوق سرمایه گذاری پرداخت کنید)
 • قیمت ابطال (قیمتی که باید هنگام فروش صندوق سرمایه گذاری پرداخت کنید)
 • تعداد واحدهای دراختیار سرمایه گذاران
 • مدیران سرمایه گذاری صندوق
 • اساسنامه

دستورالعمل نحوه سرمایه گذاری در صندوق؟

 1. مراجعه به یکی از شعب منتخب صندوق.
 2. ارائه مدارک هویتی.
 3. شماره حساب (شماره حسابی که به شخص شما باشد.)
 4. واریز مبلغ (به حساب خود) مورد نظر جهت سرمایه گذاری در صندوق.
 5. دریافت رسید واریز.
 6. تکمیل فرم.
 7. صدور و تحویل گواهی بعد از یک پروسه مشخص.

خلاصه مطالب:

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که دانش و مهارت کافی را برای سرمایه گذاری در بورس ندارید میتوانید در کلاس بورس ما شرکت کنید و یا در غیر اینصورت انتخاب صندوق سرمایه گذاری در سهام گزینه مناسبی برای شما می باشد:

 • ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها بسیار اندک است.
 • خارج کردن سرمایه در هر زمانی که بخواهید امکان پدیر است.
 • صندوق سرمایه گذاری منابع پولی اندک را نیز به خود جذب می کند.
 • برای مقایسه صندوق ها با یکدیگر می توانید به شرکت فناوری مدیریت بورس تهران مراجعه کنید و بعد ازبررسی همه عوامل، صندوق سرمایه گذاری مناسبی را انتخاب کنید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.