بررسی عوامل تاثیرگذار در ریزش و افت قیمت سهام در بازار بورس

بررسی عوامل تاثیرگذار در ریزش و افت قیمت سهام در بازار بورس

 

دلیل ریزش قیمت سهام

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا سهام در بازار بورس اوراق بهادار تهران با ریزش قیمت سهام مواجه می‌شود، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی دلایل افت و خیز قیمت سهام بپردازیم:
چرا کاهش قیمت سهام مسئله مهمی است؟
افزایش و کاهش قیمت سهام برای سرمایه‌گذاران از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر شاخص کل بورس رشد کند سهام با افزایش قیمت رو به رو می شود که به معنی سود دهی است و اگر شاخص بورس رشد نکند با کاهش قیمت رو به رو خواهند شد و این به معنی زیان برای سرمایه گذارن است. افرادی که از علم و دانش کافی در زمینه بورس برخوردار هستند قبل از انجام هرگونه معامله ای به تحقیق و تفسیر نمودارهای تحلیل، روند گذشته شرکت در بازار، را بررسی می کنند بنابراین این دسته افراد  از زیان بسیار ناچیزی برخوردار خواهند بود. یکی از بهترین راه حل ها برای افزایش سطح دانش بورسی خود آموزش بورس است و شما می توانید در دوره بورس نوسان کده شرکت کنید. در ادامه به بررسی گزینه هایی که باعث این ریزش قیمت سهام می شوند می پردازیم:

  • فروش بسیار زیاد سهام یک شرکت توسط سهامدارنی که بیشترین سهام را در آن شرکت دارند، آنها بر این باورند اگر سود عملیاتی آن شرکت بطور مداوم افت کند اقدام به فروش گسترده سهام می کنند.

۱- وضعیت اقتصاد جهانی و تاثیرات آن در بازار بورس: صنایعی از جمله: صنایع فولاد،‌ سنگ آهن، پتروشیمی‌، فلزات رنگی، سیمان و غیره تحت تاثیر اقتصاد جهانی و قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی قرار دارند. سرمایه گذاران با بررسی شرایط اقتصاد جهانی در امریکا، اروپا، چین تلاش می کنند تا تاثیر تحولات اقتصاد جهانی را بر قیمت‌ کالا‌ها در بازارهای بین‌المللی بررسی کرده و با پیش‌بینی به‌موقع کاهش قیمت‌های جهانی اقدام به فروش سهام‌های مرتبط می‌کنند.

۲- تاثیر گذاری اقتصاد کشورهای بزرگ جهان در بازار بورس: ارزش سهام شرکت‌ها از متغیرهای کلان اقتصادی مانند: نرخ ارز، بهره، مالیات، حامل‌های انرژی، تعرفه بازرگانی و… تاثیر می گیرند و سرمایه گذاران ابتدا این متغیرها را بررسی می کنند و سپس برای انجام معامله اقدام می کنند تا متحمل ضرر نشوند.

۳- وجود شایعات در رسانه ها: اگر اخبار و اطلاعات منتشر شده منفی در مورد یک شرکت به سرعت پخش شود ریزش قیمت سهام هم با همان سرعت حرکت خواهد کرد زیرا فشار فروش در معاملات سهام افزایش پیدا می کند و در نتیجه دارای تبعات منفی زیادی بر روی سرمایه‌گذارانی که بصورت کوتاه‌مدت سرمایه گذاری کرده اند دارد. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نیز می‌دانند زمانی که اطلاعات منفی در مورد یک شرکت منتشر شود، آن شرکت با افت قیمت‌ بسیار زیادی رو به رو خواهد شد.

۴- تحولات درونی شرکت ها: یکی از مهمترین عوامل بر وضعیت اقتصادی یک شرکت، تحولات درونی شرکت است زیرا تحول درونی، گزارش مالی، گزارش فعالیت هیئت مدیره، سود و زیان و غیره باید هر ماه بصورت گزارش منتشر شود در نهایت سرمایه گذاران به بررسی این گزارشات می پردازند و اگر گزارشات وضعیت مناسبی نداشته باشند شروع به فروش سهام شرکت می کنند.

نکته!
  • تصمیمات کلان بر کاهش یارانه‌های انرژی می‌تواند قیمت سهام ها را در بازار بورس با کاهش شدید مواجه سازد.
  • همیشه یک دلیل قانع کننده ای برای ریزش قیمت سهام وجود دارد و سرمایه گذاران باید دلیل آن را  بیابند.
  • تغییر در نرخ مالیات باعث تحول در بازارهای مالی می شود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.