رئیس بانک مرکزی اروپا: تورم اتحادیه اروپا بیش از حد انتظار باقی خواهد ماند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه تاکید کرد که تورم اتحادیه اروپا “برای مدت طولانی تر از حد انتظار بالا خواهد ماند، اما در طول سال جاری کاهش خواهد یافت”.

لاگادر توضیح داد که “تورم در کوتاه مدت بالا باقی خواهد ماند.” از آنجایی که قیمت انرژی همچنان “دلیل اصلی” این افزایش بزرگ است که مصرف کنندگان را نگران می کند.

به گفته لاگارد، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را در سطح بی سابقه ای پایین نگه داشت و همچنان روی کاهش تورم در سال ۲۰۲۲ حساب می کند.

کریستین لاگارد

رئیس بانک مرکزی اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «بی‌اطمینانی مرتبط با این همه‌گیری تا حدودی کاهش یافته است، اما در مقابل، «تنش‌های ژئوپلیتیکی افزایش یافته است» که به طور غیرمستقیم به بحران بین روسیه و کشورهای غربی بر سر اوکراین اشاره می‌کند.

این تنش ها ممکن است به ویژه بر قیمت گاز روسیه وارد شده توسط کشورهای اروپایی تأثیر بگذارد.

بر اساس آنچه آژانس یورواستات روز چهارشنبه اعلام کرد، تورم در منطقه یورو در ژانویه به رکورد ۵٫۱ درصدی رسید که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت انرژی است.

این بالاترین نرخ تورمی است آژانس آمار اروپا از زمانی که در سال ۱۹۹۷ شروع به جمع آوری داده ها برای ۱۹ کشور که از واحد پول یورو استفاده می کنند ثبت شده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.