زمان مناسب برای کاهش میانگین خرید چه موقعی است؟

به نظر شما زمان مناسب برای کاهش میانگین خرید چه موقعی است؟

 

زمان مناسب برای کم کردن میانگین خرید

کاهش میانگین خرید چیست؟

کم‌کردن میانگین خرید یا averaging down به شرایطی گفته می شود که پس از خرید یک سهم، قیمت آن افت می‌کند و سرمایه‌گذار در قیمت پایین‌تری آن سهام را دوباره خریداری می‌کند. در کم کردن میانگین باید سهم را بر اساس  تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی  مورد بررسی قرار بدهیم و هرگز نباید بدون داشتن تحلیل مناسب، تصمیمی اتخاذ کنیم. میانگین کم کردن ممکن است برای سرمایه گذارانی که دارای دید سرمایه گذاری طولانی مدت هستند خوب کار کند زیرا آنها این افت قیمت را به عنوان فرصتی برای خرید سهام میبینند. اما سرمایه گذارانی که دارای دیده کوتاه مدتی هستند، کاهش قیمت را پیش زمینه ای برای آینده بد می بینند و عمدتا به جای اینکه خلاف روند وارد بازار شوند،  تمایل دارند در مسیر روند معامله کنند و علاقه‌ای به کم کردن میانگین نشان نمی‌دهند زیرا کاهش میانگین را اضافه کردن سرمایه به یک سرمایه‌گذاری بد می‌دانند. پس باید سهام شرکتی را انتخاب کنید که جایگاه آن به اندازه‌ای قوی است که پس از  هیجاناتی منفی به قیمت سابق خود باز گردد. کم کردن میانگین خرید برای صندوق هایی که بزرگ هستند و از سرمایه زیادی برخوردارند بی خطر خواهد بود زیرا این صندوق ها هیچگونه محدودیت منابعی ندارند چون نبود دانش بورسی و تحلیل را با ازدیاد سرمایه پر می کنند، اما باین روش برای سهامدارانی که دارای محدودیت سرمایه و زمان هستند بسیار خطرناک می باشد و در بسیاری از موارد به دلیل نیاز به سرمایه مجبور به بستن سهم در جایی می شود که در ضرر بسیار زیادی فرو رفته است . دقت کنید اگر در بازار بورس هر روز سهام شما ۵ درصد رشد منفی دارد و روند مثبت برای سهام وجود ندارد همچنین نقاط حمایتی در حال از بین رفتن هستند هرگز به امید کاهش میانگین خرید، اقدام به خرید مجدد نکنید زیرا با این حرکت تنها ضرر و زیان خود را افزایش می دهید.

نکته!

  • استفاده از کاهش میانگین برای همه سهام ها مناسب نیست، بلکه این استراتژی تنها برای سهام هایی که دارای بنیاد قوی هستند مناسب خواهد بود.
  • شرکت هایی که ریسک افت قیمت دارند گزینه مناسبی برای کم کردن میانگین خرید نیستند.
  • بهم خوردن توازن پرتفوی یا سبد دارایی یکی از معایب کم کردن میانگین خرید است.
کم کردن میانگین خرید با استفاده از روش خرید پله ای:

یکی از مزایای کاهش میانگین خرید با خرید پله‌ای این است که سرمایه‌گذار می‌تواند میانگین قیمت خرید سهام را تا حد زیادی کاهش دهد و در صورتی که قیمت سهم رشد کند، سریعتر به سود برسد و به دلیل اینکه قیمت خرید او کاهش یافته، میزان سود نیز افزایش یابد. برای اینکه بتوانید به موقع کاهش میانگن خرید انجام دهید خرید پله‌ای به معنای خرید سهام به‌صورت مرحله به مرحله است تا ضرر حاصل از معامله کاهش یاید. در صورتی که خرید موفقیت آمیز بود و سهم شروع به رشد نمود در فواصل معینی که سهم به آن سطوح مقاومت دارد و یا سطوح معتبر فیبوناتچی که انتظار واکنش به آنها میرود اقدام به فروش و ذخیره سود نمایند. در روش خرید پله ای باید پله ها را با حساسیت خاصی تعیین کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.