سرمایه گذاری در بورس بهتره یا بانک؟

بهترین و مناسب ترین گزینه برای سرمایه گذاری کدام است؟ بورس یا بانک؟

سرمایه گذاری در بورس یا بانک؟
شاید امروزه سوال خیلی از افراد جامعه این باشد که بهترین راه برای سرمایه گذاری کجا است؟ آیا سرمایه گذاری در بانک بهتر از بورس است؟ سود بانک بالاتر است یا سود بورس؟ آیا به سرمایه گذاری در بورس می توان اطمینان کرد و جای امنی برای سرمایه گذاری است؟
و سوالاتی از این قبیل، اگر شما هم چنین سوالاتی در ذهن دارید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و به جواب سوالات خود برسید.

ابتدا به روش های مختلف برای سرمایه گذاری اشاره می کنیم:

قبل از سرمایه گذاری هر فرد باید به صورت کامل شفاف میزان درآمد و دارایی خودش را مشخص کند و هیچگاه نباید تمام دارایی خود را وارد ریسک کند چون در این حالت سرمایه و پول شخص به خطر نمی افتد و سپس باید نوع سرمایه گذاری خود را از لحاظ بلند مدت (هر چه مدت سرمایه گذاری در بانک طولانی‌تر باشد، سود بیشتری به شخص تعلق می‌گیرد.) یا کوتاه مدت مشخص کند و مهمترین قسمت، بررسی شرایط تولید ملی، صادرات، واردات و سیاست گذاری‌های بورس و بانک است. خب بعد از بررسی گزینه ها، باید یک محل مناسبی را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کنیم، بانک یا بورس؟ برای اینکه انتخاب مطمئن تری داشته باشید ما به بررسی ویژگی، تفاوت هر یک از این دو محل سرمایه گذاری می پردازیم:

بانک:

سرمایه گذاری در بانک به صورتی است که فرد مبلغی را به عنوان سپرده نزد بانک به امانت می گذارد و بانک با این سپرده به سرمایه گذاری در بخش های مختلف می پردازد و در مقابل مبلغی را به عنوان سود سالیانه یا نرخ بهره به شخص پرداخت می کند که این نرخ بین ده تا بیست درصد بسته به بانک و مدت زمان سپرده گذاری شما متفاوت می باشد. سپرده گذاری در بانک مناسب برای آن دسته از افرادی است که تمایلی به ریسک پذیری مالی و فعالیت با سرمایه خود را ندارند و ترجیح می‌دهند پول خود را در محلی امن گذاشته و مبلغ مشخصی را بصورت ماهیانه و یا سالیانه دریافت کنند.

نکته! میزان سود یا نرخ بهره بانکی بر اساس ضوابط و بخشنامه‌های بانک مرکزی، مشخص و ابلاغ می‌شود.

نکته! تغییرات نرخ سود بانکی باعث از بین رفتن اعتماد و عدم قدرت برنامه ریزی را به دنبال دارد.

نکته! پس از مدت زمان مشخص پول شخص با کاهش ارزش روبه رو می شود و تقریبا پس از حدود چهار یا پنج سال ماندن سرمایه در بانک، ارزش آن به مراتب کمتر شده و لذا بازدهی کمتری در مقایسه با بورس خواهد داشت.

بورس:

سرمایه گذاری در بورس مانند سرمایه گذاری در بانک آسان نیست زیرا فرد باید برای بالا بردن سطح دانش خود در زمینه بورس، در دوره‌ بورس نوسان کده شرکت کند ولی اگر شخصی تمایل نداشته باشد که دانش خود را در زمینه بورس افزایش بدهد باید برای انجام هر معامله با کارگزار مشورت کند و در نهایت بعد از انجام هر مشاوره ، فرد موظف به پرداخت کارمزد می باشد در همین راستا پیشنهاد میکنیم که مقاله کارمزد خرید و فروش در بازار بورس را به صورت کامل مطالعه کنید. برای موفقیت در بورس داشتن هوش مالی بسیار با اهمیت است. سپرده گذاری در بورس مناسب برای آن دسته از افرادی است که به میزان مشخص و یکنواختی از درآمد قانع نیستند و همواره خواهان درآمد و سود بالا هستند. هر چند وضعیت بازار بورس بر اساس نوسانات پول، ارزش سهام‌ها ومیزان سپرده شخص تغییر می‌کند اما با این حال در سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند بیشتر از بانک سود آوری داشته باشد. اگر انتخاب شما برای سرمایه گذاری بورس بود، پیشنهاد می کنیم مقاله راز موفقیت در بازار مالی را مطالعه کنید.

نکته! خرید سهام بورس دارای یک ویژگی بسیار مثبتی است، در این سرمایه گذاری مانند سپرده گذاری در بانک هر شخص هر مقدار پولی که در اختیار دارد را می تواند در این بخش سرمایه گذاری کند و عموما سودی را هم بعد از مدتی در اختیار داشته باشد اما فرق عمده سهام با سپرده گذاری در بانک این است که شما در بانک کم و بیش با سود بانکی رو به رو خواهید بود و نیازی به ریسک کردن ندارید ولی در سهام شما باید روحیه ریسک پذیری را درونتان تقویت کنید.

نکته! زمانی که شما بورس را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کرده باشید موظف هستید برای حفظ پول خود همواره شرایط بورس، افزایش یا رکود سهام ، نرخ ارز و طلا و غیره را دنبال کنید.

نکته! در بورس هیچ تضمینی برای سود آوری ممتد وجود ندارد و امکان دارد شخص بعضی اوقات دچار ضرر شود زیرا دامنه نوسان در بورس برابر (±۵) است. در مقابل سود بورس به هیچ وجه قابل مقایسه با سود بانکی نیست. فراموش نکنید که شکست‌ها و ضرر‌ها در بورس کاملا عادی هستند.

نظرات بسته شده است.