سهام بنیادی یعنی چی؟ عوامل انتخاب سهام بنیادی چیست؟

عوامل انتخاب سهام بنیادی چیست؟ چرا باید سهم بنیادی خرید کرد؟

برای انتخاب یک سهم مناسب سرمایه گذاران باید آن سهم را از زوایایی مختلفی بتوانند بررسی کنند یکی از این روش ها تحلیل تکنیکال است که بطور مفصل در سایت بورس فارسی در مورد آن صحبت کردیم و پکیج های آموزشی مختلفی برای آن تهیه کردیم که با توجه به گذشته قیمت بتوانید آینده سهم را پیش بینی کنید. اما یک روش دیگر وجود دارد بنام تحلیل بنیادی که سرمایه گذاران شرکت را از نظر میزان سرمایه ، محصول تولید شده ، میزان فروش ، بدهی شرکت ، طرح توسعه شرکت و …. مورد بررسی قرار می دهند. این دسته از معامله گران بر اساس اخبار و پیش بینی اقتصادی و ظرفیت های آن شرکت اقدام به خرید و فروش سهم می کنند. بعنوان مثال فکر می کنند با توجه به وضعیت کشور سال دیگه خودر گران تر می شود پس بنابراین به دید بلند مدت یا میان مدت وارد خرید سهام های خودرویی می شوند.

تحلیل در راستای انتخاب سهم بنیادی در سطح یک شرکت شامل تحلیل عوامل مالی از جمله سودآوری شرکت را برای تعیین ارزش ذاتی می باشد. این متغیرها شامل فروش، استهلاک، حاشیه سود، منابع مالی، نرخ مالیات، گردش دارایی‌ها است. گام بعدی در جهت انتخاب سهم بنیادی می‌تواند شامل سنجش جایگاه رقابتی شرکت در صنعت مربوطه، سطح تکنولوژی، کیفیت مدیریت، رقابت خارجی و … باشد. تعدادی از این عوامل تحت کنترل خود شرکت است که باید در انتخاب سهم بنیادی مورد توجه قرار گیرد و به صورت اجمالی به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

سهام بنیادی یعنی چی؟ عوامل انتخاب سهام بنیادی چیست؟

 

سود آوری شرکت سهامی :

سود آوری شرکت را می توان از نقطه نظر های مختلفی بررسی کرد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بررسی سهام شرکت از نظر درآمد
بررسی سهام شرکت بر اساس فروش
بررسی سهام شرکت بر اساس دارایی
بررسی سهام شرکت بر اساس حقوق صاحبان سهام

ثبات سود آوری در شرکت سهامی مورد نظر

از عوامل دیگری که در انتخاب سهام بنیادی مهم است بحث ثبات سودآوری است یعنی آن شرکت باید بتواند بطور پیوسته و در طی چند سال سود آور باشد و یک دوره کوتاه یک ساله نمی تواند ملاک خوبی برای ثبات سود آوری باشد.

میزان سود سالیانه به سهامداران :

شاید بتوان سود تقسیمی بین سهامداران را مهم ترین ملاک انتخاب یک سهم بنیادی در میان معامله گران دانست، شرکت ها با توجه به میزان سهم عرضه شده و درآمد گذشته خود یک عددی را بعنوان سود سهام سالیانه به معامله گران اختصاصی می دهند که هر چی این عدد نسبت به قیمت بالاتر باشد برای سرمایه گذاران می تواند جذاب تر باشد.

همچنین بخوانید:

نحوه پرداخت سود سهام سالیانه در بورس چگونه است؟

 

نسبت E/P و P/E سهام :

وقتی وارد سایت رسمی بورس تهران می شوید یک سری کلمات تخصصی مشاهده می کنید که این نسبت‌ها مبلغ سود به ازای ارزش اسمی سهام را نشان می‌دهد. در واقع برای مقایسه شرکت‌ها با یکدیگر رقم سود نسبت به قیمت بازار را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛  هر چه این اعداد پایین تر باشد به عنوان یک امتیاز برای انتخاب سهام بنیادی در نظر گرفته می­‌شود.

ساختار تامین مالی شرکت سهامی :

یکی از عوامل مهمی که تاثیر زیادی در عملکرد و سود سازی شرکت دارد ساختار تامین مالی شرکت که شامل بدهی‌ها، حقوق صاحبان سهام است. بنابراین اگر ملاک انتخاب سهم بنیادی باشد توجه به ساختار تامین مالی و ترکیب‌بندی آن در انتخاب سهام بنیادی بسیار مهم است.

حداقل زمان برای پرداخت سود سالیانه سهام :

شرکت ها تا ۸ ما ه فرصت پرداخت سود سهام را دارد و هرچه سود نقدی هر سهم سریع‌تر پرداخت شود برای سهامداران مفیدتر خواهد بود؛ و در نتیجه سهمی که زودتر این سود را میان سهامداران خود تقسیم کند در نظر معامله گران بعنوان یک ملاک مثبت در نظر گرفته می شود

انتشار اخبار شرکت سهامی :

سهامداران باید بدانند که شرکتی که سهام آن را خریداری کرده اند در چه وضعیتی قرار دارد و قرار است چه کارهایی انجام دهد. بنابراین هر چقدر این اطلاعات بیشتر باشد سهامداران بهتر می توانند راجبه شرکت بدانند و در آن رابطه تصمیم گیری کنند.

میزان استهلاک شرکت سهامی :

اگر یک شرکت سهامی جزو گروه های تولید کننده باشد بغیر از شرکت های سرمایه گذاری و … هرچه استهلاک ماشین آلات بیشتر باشد قطعا سودآوری شرکت پایین‌تر خواهد بود و در نتیجه از امتیاز سهام بنیادی شرکت کاسته خواهد شد.

نتیجه :

خرید سهام حتما تحت عوامل تکنیکال نیست و باید عوامل بنیادی یاد شده سهام را در نظر گرفت. این عوامل بنیادی تعیین کنند ارزش ذاتی یک شرکت سهامی است و سهامداران با توجه به وضعیت شرکت ارزش آن را تعیین می کنند و می توان امیدوار بود که در شرایط بد بازار سهام هم قیمت آن سهم از ارزش ذاتی آن کمتر نشود. و اگر هم بازار سهام روزهای خوبی را سپری کند حتما آن شرکت هایی که عوامل بنیادی بهتری داشته باشد درصد سود قابل توجهی را سهامداران خود می دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.