سهام جایزه در بورس چیست؟ چگونه می توان سهام جایزه را فروخت؟

سهام جایزه در بورس چیست؟ چگونه می توان سهام جایزه را فروخت؟

سهام جایزه

سهام جایزه چیست؟ Bonus share یکی از انواع سهام است که، شرکت سهامی که از ذخایر اندوخته ای فراوانی برخوردار میباشد و توانایی اینکه از راه انتشار سهام جایزه در وجه سهامداران کنونی خود، آن اندوخته ها را به سرمایه تبدیل کند را دارا است. زمانیکه سهام جایزه منتشر می شود، قیمت سهام شرکت در بازار کاهش پیدا می‌کند و برای اینکه نرخ سود قابل تقسیم به ازای هر سهم تغییری نکند، پس از گذشت چند روز قیمت سهم افزایش می‌یابد و سهامدارن با توجه به افزایش تعداد سهام خود منافع بیشتری به دست خواهند آورد. در Bonus share مدیران شرکت می‌توانند با انتقال بخشی از حساب ذخایر شرکت به حساب سرمایه سهمی و ثبت دفتری عملیات، این کار را انجام دهند.

برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

برخى از شرکت‌ها به‌جاى پول نقد به سهامداران خود سود سهمى يا سهام جايزه مى‌دهند. شيوهٔ حسابدارى و ثبت سهام جايزه به اين‌صورت است که حسابدار مبلغى معادل ارزش بازار سهام جايزه از حساب سود انباشته شرکت کم مى‌کند و آن را به حساب سرمايه و صرف سهام منظور مى‌کند. بديهى است تعداد سهام عادى که در دست مردم است افزايش مى‌يابد، ولى ارزش ويژه اين سهام عادى تغيير نخواهد کرد. این احتمال وجود دارد که سهامداران عمده بعضی از شرکتها با انتشار سهام جایزه ومتورم کردن ارزش سهام خود مبادرت به فریب دادن مردم کرده وبه این وسیله به اعتماد عمومی به بازار سهام لطمه وارد کنند.

 

شرکت ها چرا سهام جایزه می دهند؟

  1. ممکن است شرکت ها بنابر دلایل مختلفی تعدادی سهام پاداش به سهامداران خود اهدا کنند. یکی از دلایلی که شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند سرمایه گذاری درآمدهای ناپایدار و بازسازی ذخایر شرکت میباشد.
  2. شرکت تصمیم به توزیع سهام جایزه به سهامداران می کند این موضوع است که وقتی یک شرکت پول کمتری داشته باشد، امکان دارد سهام جایزه را بدهد تا سهامداران بتوانند سهام خود را برای پول بفروشند.
  3. شرکت ها می توانند با پرداخت اوراق بهادار سهام به سهامداران، قیمت سهام را کاهش دهند و به این روش سرمایه گذاران جدید را برای خرید سهام تشویق می کنند.

عوامل مؤثر در انتخاب سهام جايزه:

  • دادن سهام جايزه باعث تغيير ترکيب حساب‌هاى حقوق صاحبان سهام مى‌شود، ولى بر کل دارائى‌ها، کل بدهى‌ها و حقوق صاحبان سهام تأثيرى نخواهد گذاشت. تجزيه سهام حساب‌هاى مندرج در ترازنامه را تغيير نخواهد داد، فقط ارزش اسمى سهام عادى کاهش مى‌يابد.
  • سهام جايزه و تجزيه سهام به‌خودى خود نمى‌تواند ميزان ثروت سهامداران را تغيير دهند. ميزان سود هر سهم و قيمت بازار سهام عادى به‌گونه‌اى متناسب با مقدار سهام جديد کاهش مى‌يابد، ولى نسبت يا درصد مالکيت سهامداران ثابت خواهد ماند.
  • سهامى که به‌صورت جايزه يا بر اثر تجزيه سهام به صاحبان سهام شرکت داده مى‌شود مشمول ماليات نخواهد شد. اين موضوع با اين واقعيت که دادن سهام جايزه يا تجزيه سهم باعث افزايش ثروت سهامداران نخواهد شد منافات ندارد.
  •  سياست تقسيم سود برخى از شرکت‌ها بر اين اساس قرار گرفته است که هم سهام جايزه بدهند و هم اينکه مقدارى از سود سالانه شرکت را به‌صورت نقد پرداخت کنند.

 

همچنین بخوانید : 

کارگزار ناظر در بورس کیست و چگونه می توان آن را تغییر داد؟

آموزش جامع تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

بازار فیزیکی بورس کالا چیست؟ نحوه خرید و فروش چگونه است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.