سهام شناور آزاد در بازار بورس به چه معناست؟

سهام شناور آزاد در بازار بورس به چه معناست؟

 

سهام شناور آزاد چیست؟

Free float ، به بخشی از سهام یک شرکت سهامی گفته میشود که دارندگان آن انتظار دارند بتوانند قسمتی از آن سهام را در آینده‌ای نزدیک معامله کنند. مالکان نمی خواهند که با نگهداری سهام در مدیریت شرکت مشارکت نمایند. عمدتا سهامدار راهبردی می‌خواهند برای اعمال مدیریت خود، سهام شناور آزاد خود را حفظ نمایند. برای محاسبه این سهام  باید ترکیب سهامداران، و سهامداران راهبردی مشخص شود.

فرمول محاسبه:         تعدا سهام راهبردی – تعداد کل سهام

سهام شناور آزاد، دارای مقداری ثابت نیست و در دوره های سه ماهه، آمار سهام شناور کلیه نمادها را در سایت کدال به سرمایه گذاران اعلام می کنند.

نکته! نکته قابل توجهی که در Free float باید به آن اشاره کرد این است که اگر مالكان شركتی قصد توزیع حداقل ۲۵ درصد سهام خود را نداشته باشند و قصد حفظ سهام را داشته باشند ، دلیلی برای حضور آن‌ها در بازار بورس وجود ندارد همچنین شرکت‌هایی كه كمتر از ۲۵ درصد سهام آن‌ها شناور آزاد باشد، از فهرست شرکت‌های بورسی حذف می‌شوند. سهام شناور شرکت، باید معادل میانگین بازار سرمایه ی کشور باشد و از این رو شرکت هایی با سهام شناور میانگین ۲۰ درصدی را در شرایط مشابه باید در اولویت قرار داد.

شاخص شناور آزاد چیست؟
هر سهم براساس سهام شناوری که دارد بر روی شاخص تاثیرگذار می گذارد. دو دلیل کلی وجود دارد که که اهمیت این شاخص را نشان می دهد :

 1. تاثیرگذاری هر سهم، بر اساس میزان اثرگذاری آن سهم در بازار سهام است .
 2. قابلیت تحلیل بالا، سبب داشتن پوشش کامل نسبت به اتفاقات بازار سرمایه می شود.

سهام شناور آزاد بالا بهتر است یا پایین؟

زمانیکه سهام ها با افزایش تقاضا روبه رو شوند، درشرکت هایی با سهام شناور بالا، افزایش قیمت یا نیاز به سرمایه ی بالاتری نسبت به سهام با شناور پایین لازم دارند. حال زمانیکه سهام ها با افت تقاضا روبه رو شوند، در شرکت هایی با سهام شناور بالا، به دلیل تعداد زیاد سهامداران حرکات هیجانی و صف فروش بیشتر و سریع تر از شرکت های با سهام شناور پایین دیده می شود.

نکته!

 • نکته! شرکت های با سهام شناور بالا، نقدشوندگی بالاتری دارند و شما می توانید به راحتی سهام این شرکت ها را خریده یا بفروشید.
 • در شرایط یکسان حدالامکان سهام شرکت هایی با سهام شناور متعادل را در اولویت خرید خود قرار دهید.
 • زمانی که تعداد زیادی از سهام آماده ی عرضه باشد، رشد قیمت با تاخیر همراه خواهد بود.

 

چکیده مطالب:
 • به کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که مالک بیش از پنج درصد از سهام آن شرکت باشند، سهامدارعمده یا راهبردی گویند. این نسبت درتعیین میزان سهام سهام شناورآزاد و همچنین درصد نقد شوندگی سهام، تاثیرگذار است.
 • اگر سهمی نسبت سهام شناور آزاد بیشتری داشته باشد، امكان نقد شوندگی سهم شناور آن بیشتر و دست‌کاری قیمت آن كمتر می‌شود. آموزش بورس در تهران  کرج به صورت تضمینی.
 • تحلیل گران بازارهای سهام توصیه می کنند که سرمایه گذران تازه وارد که با استانداردهای بازار سهام آشنا نیستند شرکت های بزرگ با «Free float» بالا را برای سرمایه گذاری های خود انتخاب کنند. برای افزایس سطح خود در بورس در کلاس بورس موسسه بورس فارسی شرکت نمایید

 • تفاوتی بین سهام شناور و سهام شناور آزاد نیست و عموما سهام شناور آزاد را به صورت محاوره ای سهام شناور می گویند.
 • سهام شناور هر شرکت با توجه به صنعت و گروهی که در آن نماد فعالیت دارید، متفاوت است.
 • سهام شناور در هر سهم بستگی به روند حرکتی سهام مربوطه دارد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.