سهام عدالت چیست؟ چگونه می توان سهام عدالت را آزادسازی نمود؟

سهام عدالت

 

سهام عدالت چیست؟ چگونه می توان سهام عدالت را آزادسازی نمود؟ فرم ثبت نام سهام عدالت؟

آیا می دانید سهام عدالت چیست وبه چه کسانی تعلق میگیرد؟ برای آزادسازی سهام عدالت و مدیریت و خرید وفروش آن چه کاری باید انجام داد؟ گروه های تخفیف دار سهام عدالت چه کسانی هستند ؟

برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

سهام عدالت چیست ؟

سهام عدالت را می‌توان نوعی یارانه در نظر گرفت. طرحی که در آن بخشی از سهام شرکت‌های دولتی، به اقشار پایین درامدی جامعه اختصاص یافت. این طرح در دولت نهم و به عنوان کمکی به افزایش سطح رفاه مردم از سال ۱۳۸۴ اجرایی شد و مرحله اول واریز سود این سهام در سال ۱۳۹۶ انجام گرفت. برخلاف یارانه که به حساب سرپرست خانوار واریز می شود، سود سهام عدالت صرفا به حساب شخصی هر کدام از مودیان واریز شد. ارزش سهام ۹۹ تعلق گرفته به همه اشخاص به یک اندازه نیست و کسانی که مددجوی کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی هستند سهام بیشتری دریافت کرده اند.

هدف از اجرای سهام عدالت چیست؟

  • مستقل کردن خانوارهای نیازمند
  • به کارگیری روش‌هایی سالم و شفاف برای واگذاری سهام شرکت‌ها
  • کوچک کردن دولت و افزایش تصدی‌گری مردمی
  • گسترش سهم بخش تعاون در کشور
  • توزیع برابر ثروت و درآمد در کشور

چگونه بفهمیم سهام عدالت داریم یا نه؟

۱- ابتدا به سامانه اینترنتی  www.samanese.ir مراجعه کنید.

۲- سپس روی دکمه نارنجی رنگ کلیک کنید.

سامانه سهام عدالت

۳- در صفحه باز شده، مقررات سامانه سهام عدالت را بخوانید که می‌گوید به شما ۱۰ دقیقه زمان می‌دهد، اشتباه در وارد کردن اطلاعات هویتی باعث مسدود شدن سامانه به مدت ۷۲ ساعت برای شما می‌شود.

سهام عدالت

۴- روی دکمه «پذیرفتم» کلیک کنید تا صفحه بعدی برای شما باز شود.

۵- در این صفحه شماره ملی و کد امنیتی را وارد کنید.

سهام عدالت

، نشان می‌دهد که دارنده سهام عدالت هستید و برای آزادسازی آن باید اقدام کنید یا خیر.اگر سهامدار عدالت نباشید، این پیام نوشته می‌شود: «شماره ملی وارد شده در فهرست سهام‌داران ثبت نام شده سهام عدالت، موجود نیست. لطفا از سامانه خارج شوید.»

سهام عدالت

اما اگر سهامدار عدالت باشید، وارد مرحله بعد و ثبت و تأیید اطلاعات فردی از جمله شماره تلفن و شماره شبا می‌شوید.

سود سهام عدالت چگونه پرداخت می‌شود؟

سود سهام برای هر یک از افراد خانوار به حساب خود آن فرد واریز می‌شود و مانند یارانه‌ها، تمام سود به حساب سرپرست خانوار منتقل نمی‌شود. هر فرد از خانواده در هنگام ثبت‌نام این طرح به طور جداگانه، شماره شبای حساب خود را در سیستم به ثبت رسانده است و درنتیجه برای دریافت سود هم نیازی به دریافت سهم خود از سرپرست خانوار ندارد. مرحله اول واریز سود این سهام در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ پیگیری انجام شد و واریز سود مرحله سوم هم در مردادماه ۱۳۹۸ صورت گرفت. بر اساس مصوبه دولت، مشمولان نهادهای حمایتی دو برابر افراد دیگر، سهام دریافت کرده‌اند و به همین میزان واریز سود سهام کمیته امداد و بهزیستی بیشتر از گروه‌های دیگر است.

آزاد سازی سهام عدالت چگونه صورت می گیرد؟

آزادسازی سهام عدالت در حالی از ۹ اردیبهشت امسال در حال اجرا است که دارندگان این سهام برای تعیین روش مستقیم و آزادسازی سهام خود لازم است با مراجعه به سامانه سهام  به نشانی www.samanese.ir اقدام به این کار کنند. افرادی هم که قصدی برای آزادسازی سهام خود ندارند نیازی به مراجعه به این سامانه ندارند و عدم مراجعه آنها به سامانه سهام  به معنای انتخاب روش غیرمستقیم تلقی می‌شود.

روش مستقیم مدیریت سهام عدالت:

در صورت انتخاب آزادسازی به روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام  به صورت مستقیم و بدون واسطه به سهامدار سهام عدالت، تخصیص و انتقال می‌یابد. در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص یافته، قابلیت نقل و انتقال سهام  به‌غیر و فروش آن، بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین شده توسط شورای‌عالی بورس صورت خواهد گرفت.

روش های فروش سهام عدالت در روش مستقیم کدامند؟

در صورت انتخاب روش مدیریت مستقیم برای سهام عدالت، سهام یاد شده به کد بورسی در نظر گرفته شده برای هر متقاضی منتقل می‌شود. در نتیجه از این لحظه به بعد مدیریت خرید، فروش و نگهداری این سهام بر عهده شخص متقاضی است. حال با توجه به دستورالعمل‌های منتشر شده در این زمینه افرادی که این روش مدیریت را انتخاب کرده‌اند می‌توانند در اولین گام نسبت به فروش ۳۰% از دارایی‌های خود اقدام کنند. باقیمانده این دارایی هم به مرور و براساس تصمیم شورای عالی بورس قابل معامله خواهد شد. مکانیزم در نظر گرفته شده برای فروش سهام  به این صورت است که افراد متقاضی می‌توانند به یکی از دو روش مراجعه به بانک؛ یا استفاده از سامانه های فروش آنلاین کارگزاران بورس، اقدام به فروش سهام عدالت خود کنند.

نکته! استفاده از روش مستقیم در آینده منوط به ثبت نام سامانه سجام و دریافت کد بورسی است.

  1. برای استفاده از روش اول فرد متقاضی باید به بانکی که حساب آن، در سامانه سهام عدالت ثبت شده و سود سهام به آن واریز می شده، مراجعه کند و فرم‌های مربوط به فروش یکجای ۳۰% از سهام خود را امضا کند. در این روش فرد متقاضی نیازی به ثبت نام در سایت سجام و دریافت کد معاملاتی ندارد. همچنین توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این روش انتخاب سهم جهت فروش و قیمت آن در اختیار بانک عامل خواهد بود و بر اساس ضوابط تعیین شده توسط سازمان بورس معاملات انجام خواهد شد.
  2. در روش دوم یعنی استفاده از سامانه‌های آنلاین کارگزاری‌ها و اپلیکشن‌های طرف قرارداد سازمان، فرد متقاضی ضمن ورود به این سامانه‌ها می‌تواند به انتخاب خود همه یا بخشی از ۳۰% از دارایی سهام خود را بفروش برساند. در این روش همچنان مسئول انجام فرآیند فروش کارگزاری‌ها هستند و فرد نمی‌تواند به صورت مستقیم معامله کند اما بر خلاف روش قبلی، انتخاب سهام برای فروش و تعداد آن برعهده متقاضی قرار گرفته است.

یکی از نکات دیگری که مشمولان سهام عدالت قبل از انتخاب روش مدیریت سهام خود باید در نظر داشته باشند این موضوع است که سود سهام آن‌ها تا پایان سال مالی ۹۷ به همه افراد پرداخت شده است و در مواردی که این پرداخت به هر دلیلی تا این لحظه انجام نشده، این سود در اولین فرصت تمام و کمال پرداخت می‌شود اما سود سهام سال ۹۸ تنها بعد از برگزاری مجمع تمام شرکت ها قابل پرداخت است و به افرادی تعلق می‌گیرد که در روز مجمع مالک سهام این شرکت بوده‌اند. در نتیجه در صورتی که سهام عدالت خود را قبل از برگزاری مجمع هر کدام از این شرکت‌ها به فروش برسانید، سود سهام همان شرکت (و نه سایر شرکت ها) به شما تعلق نمی‌گیرد. نکته دیگر آنست که در روش مستقیم بعد از انتقال سهام به افراد مسئولیت جمع آوری سود سهام نیز بر عهده شخص متقاضی خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که انتخاب روش مدیریت مستقیم الزامی به فروش سهام ایجاد نمی‌کند و افراد می‌توانند با نگهداری سهام خود از مزایایی نظر سود سالیانه شرکت‌ها و افزایش قیمت سهام در طول زمان بهره‌مند شوند.

روش غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت:

در روش غیر مستقیم برخلاف روش مستقیم سهامدار امکان انتقال و دخل و تصرف در سهام را نخواهد داشت و مدیریت این سهام در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار داده می شود.

کدام روش آزادسازی سهام عدالت به‌صرفه‌تر است؟

حسن علایی، معاون سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ این که کدام روش آزاد سازی سوددهی بیشتری دارد؟ گفت: ماهیت این روش‌ها هیچ فرقی ندارد یعنی از نظر سود و زیان یکی بهتر از دیگری نیست و هر دو تابع قانون تجارت و سازوکارهای بازار سرمایه است.

ثبت نام سهام عدالت در سال ۹۹؟

شایعاتی مبنی بر آنکه قرار است ثبت نام سهام  در سال ۹۹ دوباره آغاز شود به گوش می خورد اما هنوز هیچ اطلاعیه رسمی و معتبری در این خصوص وجود ندارد . لازم به ذکر است که حتی خانواده هایی که جزو مشمولین سهام عدالت ۹۹ به شمار می روند و فرزندی جدید در این خانواده بعد از اتمام زمان ثبت نام سهام عدالت متولد شده باشد، این عضو جدید خانواده نمی تواند سهام عدالت دریافت کند . البته از آنجا که سهام عدالت جزو دارایی های اشخاص به شمار می رود ، در صورت فوت سهامدار، سهام به نسبت قواعد ارث بین وراث تقسیم خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.