واگرایی در اندیکاتور چیست؟ بررسی انواع مختلف واگرایی در اندیکاتورها

واگرایی در اندیکاتور چیست؟ بررسی انواع مختلف واگرایی در اندیکاتورها

 

واگرایی در اندیکاتور

در این قصد داریم در مورد واگرایی در اندیکاتور صحبت کنیم، ابتدا به بررسی جداگانه اندیکاتور و واگرایی می پردازیم:

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور مجموعه ای از توابع و فرمول های ریاضی هستند که به عنوان ابزار ثانوبه برای انجام محاسبه در زمینه بورس و ارواق بهادار تهران، قیمت کالا، روند بازار، پیش بینی روند بازار و بررسی هشدارها و تاییدیه ها جهت انجام معاملات مورد استفاده قرار می گیرد. اندیکاتورها به دو دسته پیشرو  (دارای هویت پیش بینی قیمت ها در آینده را دارد. ) و تاخیری ( به پیش بینی روندها در آینده می پردازد. ) دسته بندی می شوند.

انواع اندیکاتور:

 1. روند: روند یا Trend وظیفه قرار دادن وضعیت نزولی یا صعودی بازار را بر روی نمودار اندیکاتورها دارد. از انواع اندیکاتورهای روند نما می توان به موارد ذیل اشاره نمود: اندیکاتور پارابولیک سار، اندیکاتور بولینگر باند، میانگین متحرک و غیره.
 2. اوسیلاتور: ابتدا لازم است که به معنی Oscillators اشاره ای کنیم:
  اوسیلاتور چیست؟ Oscillators یا نوسان ساز به مشخص نمودن میزان افراط و اشباع در خرید و فروش مشغول هستند. اندیکاتورهایی که در این دسته قرار دارند بهترین سیگنال های که در بازار وجود دارد را تشخیص می دهند تا شخص بتواند بهترین معامله را انجام دهد. از انواع اندیکاتورهایی که در این دسته قرار دارند می توان به موارد رو به رو اشاره کرد: اندیکاتور استوکاستیک، اندیکاتور مک دی، اندیکاتور CCI و غیره.
 3. حجم: حجم یا Volume به بررسی و آنالیز میزان حجم معاملات می پردازد و هر چه حجم معاملات بالا باشد بیانگر وضعیت خوب بازار است. از معروفترین اندیکاتورهای این دسته می توان به اندیکاتور حجم اشاره نمود که تحلیلگران از این اندیکاتور در زیر نمودارها استفاده می کنند.
 4. بیل ویلیام:  از اندیکاتور بیل ویلیام یا bill wiliams در ایران به ندرت استفاده می شود و به همین علت به تشریح این مورد نمیپردازیم و فقط به اندیکاتورهای این دسته اشاره میکنیم: اندیکاتور Aligator
 5. متاخر: اندیکاتور متاخر یا indicators Lagging که به دنبال کننده قیمت معروف است، زمانی که در قیمت ها تغییری بوجود بیاید ابتدا این تغییرات در روند ها و سپس در این دسته اندیکاتور ها نشان داده می شود.
 6. مقتدم: اندیکاتور مقتدم یا indicators Leading به نشان دهنده قیمت در آینده معروف است. تغییرات قیمتی ابتدا در این دسته اندیکاتور سپس در روندها نشان داده می شود.

واگرایی چیست؟

واگرایی یا  Divergence  بیانگر اختلاف بین اندیکاتور و نمودار است. زمانی که قیمت در جهت مخالف یک اندیکاتور حرکت می کند، واگراها هشدار می دهند که روندها در حال ضعیف شدن هستند. از واگرایی به تنهایی نمی توان در تصمیم گیری جهت انجام معامله استفاده نمود بلکه بهتر است از تحلیل تکنیکال و یا اندیکاتور MACD و یا RSI استفاده نمود.

انواع واگرایی:

واگرایی در اندیکاتور

به طور کلی واگرایی ها به سه دسته تقسیم می شود:

 1. واگرایی معمولیRegular Divergence این واگرایی نشان دهنده اختلاف حرکت اندیکاتورها با نمودارها می باشد. واگرایی معمولی به دوسته تقسیم می شود:                                    

  واگرایی معمولی مثبت: در این واگرایی نمودار قیمت دارای دو کف است و کف اول پایین تر از کف دوم قرار دارد و نشان دهنده ضعف فروشندگان نسبت به خریدان می باشد.
  واگرایی معمولی منفی: در این واگرایی حرکت صعودی بین دو سقف ایجاد می شود. سقف دوم بالاتر از سقف اول قرار دارد و نشان دهنده ضعف خریدان نسبت به فروشندگان می باشد.

 2. واگرایی مخفی: Hidden Divergence در این واگرایی حرکت نمودار قیمت با اندیکاتورها اختلاف دارد. واگرایی مخفی به دو دسته تقسیم می شود:
  واگرایی مخفی مثبت: در این واگرایی نمودار قیمت دارای دو کف است و کف دوم پایین تر از کف اول قرار دارد و نشان دهنده ضعیف شدن فشار در فروش و غلبه بر خریداران می باشد.
  واگرایی مخفی مثبت: در این واگرایی نمودار قیمت دارای دو کف است و سقف دوم پایین تر از سقف اول قرار دارد و نشان دهنده ضعیف شدن فشار در خرید و غلبه بر فروشندگان می باشد.
 3. واگرایی زمان: این واگرایی نشان دهنده اختلاف بین زمان و می باشد و به طور که به دو دسته تقسیم می شود:

  واگرایی زمان معمولی: زمانی که فیبوناتچی بازگشتی زمانی را ترسیم می کنیم، قیمت بیشتر از تراز ۱۰۰% را اصلاح می کند. این پدیده نشان دهنده ضعف معامله گران در حرکت اصلاحی می باشد.
  واگرایی زمان هوشمند: در اصلاح قیمتی، معامله گران در مدت زمان بیشتری، مسافت کمتری را نسبت به حرکت قبلی می پیمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.