صورت های مالی و بررسی کاربرد آن در تحلیل بنیادی

 

صورت های مالی مهم و بررسی کاربرد آن در تحلیل بنیادی

آشنایی با صورت های مالی اساسی و بررسی کاربرد آن در تحلیل بنیادی

صورت های مالی اساسی عبارتند از: ابتدا باید بیان کرد که این صورت ها، گزارشی در مورد فعالیت های سرمایه گذاری است. برای بدست آوردن صورت های مالی اساسی شرکت به سایت کدال مراجعه کنید.

برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

 1. ترازنامه
 2. صورت سود و زیان
 3. صورت گردش وجوه نقد
 4. صورت سود و زیان جامع

ترازنامه :

صورت های مالی مهم و بررسی کاربرد آن در تحلیل بنیادی

از ترازنامه یا  Balance sheet  با عنوان وضعیت مالی نیز یاد می شود که شامل گزارشاتی از جمله وضعیت بدهی، وضعیت دارایی، حقوق صاحبان سهام می باشد که در یک تاریخ مشخص این گزارشات را ارائه می کند. به عبارتی دیگر ترازنامه به ما می گوید که یک شرکت چقدر دارایی و بدهی دارد.

ترازنامه شامل سه بخش اصلی میباشد:

 1. دارایی
 2. بدهی
 3. حقوق صاحبان سهام

دارایی: به مجموع اموال و منابع اقتصادی موجود در یک شرکت که ارزش پولی دارند دارایی گفته می شود.

فرمول محاسبه دارایی:            دارایی‌ها = بدهی‌ها + حقوق صاحبان سرمایه

انواع دارایی:

 1. دارایی های جاری : دارایی های که آمادگی نقدشوندگی سریعی را دارند دارایی جاری می گویند مانند: موجودی نقدی، سپرده های بانکی، موجودی کالا و غیره.
 2. دارایی های ثابت : دارایی هایی که شرکت قصد نقدشوندگی آنها را ندارد و همچنین برخلاف دارایی های جاری از نقدشوندگی کمی برخوردرا هستند دارایی ثابت گفته می شود مانند: زمین، ساختمان، وسایل نقلیه و غیره. لازم به ذکر است دارایی های ثابت دارای استهلاک هستند.

انواع بدهی:

 1. بدهی های جاری : به بدهایی گفته می شود که مدت سررسید آنها کمتر از یک دوره مالی می باشد. مانند: پیش دریافت ها، ذخیره مالیات و غیره.
 2. بدهی های غیر جاری :  بدهی های بلند مدتی که سررسید آنها بیشتر از یک دوره مالی می باشد را بدهی های غیر جاری می گویند. مانند: تسهلات بلند مدت

حقوق صاحبان سهام :

حقوق صاحبان سهام بخشی است که تنها در ترازنامه قابل مشاهده است همچنین برای تعریف آن می توان گفت بخشی از دارایی های یک شرکت که توسط سرمایه گذارن تامین می شود و  هر چقدر میزان حقوق صاحبان سهام  بیشتر باشد نشان دهنده علاقه سرمایه گذاران به خرید سهام یک شرکت می باشد.

صورت سود و زیان :

یکی از مهم‌ترین گزینه ها برای انتخاب سهام یک شرکت، میزان سودآوری آن شرکت است. در گزارش صورت سود و زیان که به آن صورت حساب درآمد یا صورت حساب عملیات نیز گفته می‌شود در پایان هر سال مالی منتشر می شود، خلاصه‌ای از درآمدها و هزینه‌های واحد تجاری و مواردی دیگر مانند میزان فروش شرکت‌ها، میزان هزینه‌های آن‌ها و سایر اطلاعات با اهمیت مربوط به عملکرد شرکت قابل‌مشاهده است. در بخش سود و زیان هر شرکت باید به محاسبه سود یا زیان ناویژه، سود یا زیان عملیاتی، سود یا زیان ویژه  بپردازد.

هزینه‌ها – درآمدها = سود (درآمد) خالص

بخش های مهم در صورت سود و زیان :

درآمد : شامل درآمدهای عملیاتی و غیر عملیاتی می باشد.

 • درآمد عملیاتی: نتیجه فعالیت شرکت و رسیدن به هدف مشخص شده براساس اساسنامه شرکت.
 • درآمد غیر عملیاتی: نتیجه فعالیت شرکت و رسیدن به هدفی که در اساسنامه مشخص نشده است. اگر درآمد این بخش ثابت باشد جز درآمد عملیاتی شرکت محسوب می گردد.

هزینه : شامل بهای تمام شده کالا، سایر هزینه‌های غیر عملیاتی، هزینه‌های عملیاتی و هزینه های مالی می باشد.

 • بهای تمام شده کالا: هزینه های که شرکت جهت تولید محصول صرف میکند را بهای تمام شده می گویند.
 • سایر هزینه های غیر عملیاتی: به هزینه‌هایی که در جز  هزینه‌های اداری و مالی و توزیع و فروش نباشند هزینه‌های غیرعملیاتی می‌گویند.
 • هزینه‌های عملیاتی: هزینه فروش، هزینه بازار یابی، هزینه های اداری شرکت  جز این بخش می باشند.

صورت گردش وجوه نقد:

این گزارش مالی بیان می‌کند که چه مقدار وجه نقد بابت فعالیت‌های شرکت وارد یا خارج شده است؟ عملکرد مالی شرکت چگونه بوده؟ وضعیت مالی شرکت چگونه بوده؟. خصوصیت مهم این صورت مالی این است که منابع و مصارف وجوه نقد را در طول یکسال دقیقاً تعیین می‌کند. بستانکاران به‌دقت جریان نقدی شرکت را بررسی می‌کنند، زیرا آنان نگران پرداخت‌های شرکت هستند با استفاده از این گزارش، یک شرکت می تواند در مورد آینده کاری خودش تصمیماتی اتخاذ نمیاد.

صورت سود و زیان جامع:

صورت سود یازیان جامع یکی از صورت‌های اساسی مالی است که در این گزارش تغییرات افزایشی یا کاهشی بوجود آمده از درآمدها یا هزینه‌ها را نشان می هد همچنین تمام مواردی که حقوق صاحبان سرمایه را تغییر می‌دهد بررسی می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.