قیمت سوخت در آمریکا به بالاترین حد خود در ۸ سال گذشته رسیده است

بر اساس گزارشی که شبکه آمریکایی « سی‌بی‌اس » منتشر کرد، قیمت سوخت در ایالات متحده به بالاترین سطح خود در هشت سال گذشته رسید و قیمت نفت خام به دلیل نگرانی‌های مربوط به تنش‌های ژئوپلیتیکی در شرق اروپا افزایش یافت .

طبق آمار وزارت انرژی ایالات متحده، میانگین قیمت هر گالن بنزین در روز چهارشنبه ۳٫۴۷ دلار بود که بالاترین سطح از سال ۲۰۱۴ بود.

معادله قیمت گذاری هیدروکربن شامل: قیمت نفت خام، هزینه های پالایش، هزینه های حمل و نقل، علاوه بر مالیات های فدرال و ایالتی است.

اگرچه قیمت سوخت معمولاً در ماه‌های اول سال کاهش می‌یابد، اما نگرانی بین‌المللی از تنش‌ها بین روسیه و اوکراین، قیمت نفت خام را به بیش از ۹۰ دلار در هر بشکه رسانده است.

تام کلوزا، تحلیلگر متخصص در تجزیه و تحلیل قیمت انرژی، گفت که افزایش قیمت سوخت «ناشی از تقاضا نبود، بلکه بیشتر ناشی از عرضه بود، زیرا قیمت نفت خام بر اساس مبانی ژئوپلیتیکی حرکت کرد، زیرا سناریوهای زیادی در اطراف وجود دارد.

بر اساس داده های سال ۲۰۲۰، روسیه بیش از ۱۰ درصد نفت جهان را تولید می کند که ممکن است تحت تأثیر درگیری احتمالی با اوکراین و تحریم های بین المللی که غرب روسیه را تهدید می کند، قرار گیرد.

کشورهای تولیدکننده نفت به آرامی تولید خود را افزایش می‌دهند، اما تولید جهانی نفت همچنان پایین‌تر از سطح قبل از ویروس کرونا است، در اوایل فوریه، ۲۳ کشور وابسته به ائتلاف “اوپک پلاس” به رهبری عربستان سعودی و روسیه از افزایش جزئی جدید در تولید خبر دادند. این کشورها در بیانیه‌ای تأیید کردند که تولید خود را در ماه مارس ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهند داد،

در تماسی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، روز چهارشنبه داشت، رهبران دو کشور بر تعهد ایالات متحده و عربستان سعودی به تضمین ثبات عرضه جهانی انرژی تاکید کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.