قیمت هر بشکه نفت در صورت حمله روسیه به اوکراین

دیوید روش، تحلیلگر برجسته استراتژیک، گفت که نفت “مطمئنا” به مرز ۱۲۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید و ادر صورت حمله روسیه به اوکراین اقتصاد جهانی “بطور اساسی تغییر خواهد کرد”. مسکو علیرغم انکار مستمر قصد خود برای حمله به اوکراین، در اقدامی که ناتو برای حمله به زودی در نظر گرفته است، حدود ۱۳۰۰۰۰ سرباز، تانک، موشک و حتی کیسه های خون را به مرز اوکراین منتقل کرده است.

کرملین تمایل کی یف برای پیوستن به “ناتو” را محکوم کرده بود، در حالی که ائتلاف اعلام کرد که درها به روی اعضای جدید باز است و به نوبه خود نیروهای خود را در شرق اروپا بسیج کرده است.

حمله روسیه به اوکراین

 

وی افزود: “من فکر می کنم اگر حمله ای به اوکراین صورت گیرد و تحریم هایی اعمال شود که ممکن است مانع ورود روسیه به سازوکارهای ارزی شود یا ممکن است آنها (روس ها) را از صادرات کالاهای خود، خواه نفت یا زغال سنگ باز دارد، من فکر می کنم در آن زمان شما قطعا قیمت نفت را در مرز ۱۲۰ دلار در هر بشکه خواهید دید.

این کارشناس هشدار داد که تهاجم به اوکراین پیامدهای اقتصادی گسترده ای خواهد داشت و خاطرنشان کرد که دست اندرکاران بازارهای سهام تأثیر بالقوه بحران روسیه و اوکراین را دست کم می گیرند.

وی خاطرنشان کرد که اگر پوتین تصمیم بگیرد “در مورد اوکراین کاری دراماتیک انجام دهد”، ایالات متحده و متحدانش احتمالا تحریم های شدیدی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد و خاطرنشان کرد که بازارهای اروپایی و آرمان های اقتصاد جهانی “به طور اساسی تغییر خواهند کرد.”

و روز چهارشنبه، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی تماس تلفنی داشت و تعهد آنها به حفظ ذخایر انرژی جهانی را تأیید کرد، در زمانی که ایالات متحده به دنبال جایگزین‌هایی برای جبران خسارت اروپا به روسیه است. اروپا برای ۴۰ درصد از مصرف گاز خود به روسیه متکی است.

به گفته مقامات آمریکایی، ایالات متحده از متحد خود قطر خواسته بود تا در صورت قطع شدن گاز روسیه به اروپای غربی، به تامین منابع اضطراری کمک کند.

قطر ذخایر عظیم گاز دارد و اولین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان است.

قانونگذاران ایالات متحده در حال تدوین تحریم های سختی علیه مسکو هستند که اقتصاد روسیه را فلج می کند و بریتانیا و آلمان قول داده اند در صورت حمله به اوکراین، عواقب اقتصادی شدیدی در پی خواهد داشت.

اما تحلیلگران پیش از این به شبکه آمریکایی گفتند که روسیه آماده است تا برای دستیابی به جاه طلبی های سیاسی خود در اوکراین با “آسیب های اقتصادی جدی” و یک جنگ بزرگ روبرو شود.

تحلیل قبلی روزنامه «اکونومیست» نشان می‌دهد که روسیه در صورت تصمیم به حمله به اوکراین دارای ذخایر مالی است، اما کارشناسان در همان زمان تأکید کردند که روسیه ممکن است بتواند در کوتاه‌مدت بر پیامدهای مالی غلبه کند، اما کمبود اعتماد سرمایه گذاران به آن اقتصاد آن را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.