مجمع شرکت های بورسی چیست؟ بررسی قوانین و علت برگزاری

مجمع شرکت های بورسی چیست؟ بررسی قوانین و علت برگزاری مجمع های عمومی

 

مجمع شرکت های بورسی چیست؟

مجمع شرکت های بورسی به چه معنایی است؟

تصمیمات مهم یک شرکت در مجمع گرفته می شود در نتیجه به نشست سهامدارن و مدیران یک شرکت مجمع گفته می شود. درشرکت های کوچک هم همواره جلسه هایی برگزار می شود اما مجمع معمولا برای شرکت های بزرگ با حضور کلیه مدیران و سهامدارن برگزار می گردد. نماد شرکت‌های بورسی قبل از تشکیل جلسه مجمع متوقف می‌شود و در این زمان شرکت توانایی انجام هیچگونه خرید و فروش را ندارد.

نکته: هر سهامداری بر حسب میزان سرمایه ای که دارد می تواند رای بدهد.

حال که با معنی مجمع آشنا شدیم در ادامه به بررسی انواع مجمع بورسی می پردازیم:

انواع مجمع شرکت های بورسی:

 1. مجمع عمومی موسس
 2. مجمع عمومی فوق العاده
 3. مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی موسس:

مجمع عمومی موسس مربوط به ابتدای تاسیس شرکت می باشد و این مجمع جز اولین ( مجمع عمومی موسس تنها یکبار برگزار می شود. ) نشست مدیران شرکت با سهامدارنش می باشد که حضور حداقل ۱/۳ سهامدارن الزامی می باشد و اگر این تعداد در مجمع عمومی حضور به عمل نیاورند، این نشست برگزار نخواهد شد و در اینصورت مدیران شرکت موظف به اعلام عدم تشیکل شرکت هستند. حال اگر ۱/۳ از سهامدارن در این نشست حضور داشته باشند، می توان به تصمیم گیری پرداخت.

وظایف مجمع عمومی موسس:

 • انتخاب مدیران و بازرسان شرکت
 • تصویب طرح اساسنامه شرکت
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشاری جهت انتشار دعوت نامه، اخبار مهم شرکت برای سهامداران ( همچنین با مراجه با سایت کدال می توانید از کلیه مجمع های برگزار شده و تصمیمات اخذ شده در مجمع مطلع شوید. )
 • رسیدگی به گزارش مؤسسین

نکته: در شرکت‌های سهامی خاص به برگزاری مجمع عمومی موسس الزامی نیست چون اولین مجمع برگزار شده به عنوان مجمع عمومی موسس در نظر گرفته می‌شود.

مجمع عمومی فوق العاده:

برای تشکیل مجمع فوق العاده یک شرکت حضور حضور ۲/۳ سهامدارن الزامی است. همچنین شرکت مجبور نیست که هر ساله این مجمع را برگزار کند و تنها در زمان های لازم می تواند آن را برگزار کند. در مجمع عمومی فوق‌العاده به مواردی از جمله اصلاح یا تغییراساسنامه، کاهش یا افزایش سرمایه، تغییر نشانی شرکت و غیره رسیدگی می کنند پس اگر مجمع فوق العاده ای برگزار شد با خبر باشید چون امکان تغییر ارزش سهام شما وجود دارد.

مجمع عمومی عادی:

شرکت ها موظف به برگزاری مجمع عمومی عادی یا سالانه هستند پس در نتیجه این مجمع هر سال یکبار برگزار می شود و حداکثر تا ۴ ماه پس از پایان سال مالی (بین ماه‌های خرداد و تیر) شرکت شرکت باید این مجمع را برگزار کنند. برای شرکت کردن در مجمع عمومی عادی شرکت باید سهامدار (حداقل ۲۰ سهم که برابر با حق ۲۰ رای است ) شرکت بود و اگر دارای سهام شرکت نباشیم نمی توانیم در مجمع حاضر شویم. در مجمع سالانه گزارشی از فعالیت های سالانه شرکت و نتایج آنها، تخصیص سود و زیان، عملکرد مالی شرکت را به سهامدارن ارائه می دهند پس در نتیجه کلیه تصمیماتی که نیاز به تغییر اساسنامه نداشته باشد بر عهده مجمع عمومی سالانه است. بعد از بررسی موارد اقدام به تصمیم گیری برای تقسیم سود آن سال بین سهامداران می شود.

نکته: اگر در رابطه با موردی تصمیمی اخذ نشود، هیات رئیسه مجمع با تایید اکثریت مجمع اعلام تنفس کرده و روز جلسه بعدی مجمع انتخاب می‌گردد.

نکاتی در مورد مجمع عمومی عادی یا سالانه:

 • مجمع عمومی عادی در زمانی غیر از وقت معین شده در اساسنامه می تواند تشکیل شود.
 • تمامی تصمیماتی اخذ شده با کسب نصف آرا بعلاوه یک رای معتبر خواهد بود.
 • معمولا انتخاب هیئت مدیره به دلیل تغییر ترکیب سهامدارن،فوت، استعفا یا سلب شدن از دلایل تشکیل مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده است.
 • صورتهای مالی سالانه حسابرسی شده با کلیۀ یادداشت‌های پیوست آن و گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع منتشر می‌شود همپنین اگر شرکت دارای شرکتهای تابعه باشد موظف به منتشر کردن صورت های مالی شرکت تابعه هستند.
 • اگر در مجمع تصمیم بر تقسیم سود نقدی گرفته شده باشد، شرکت حداکثر تا ۸ ماه پس از برگزاری مجمع موظف به تقسیم سود می باشد همپنین اگر فردی در زمان برگزاری مجمع دارای سهم شرکت باشد، مشمول دریافت سود نقدی خواهد شد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.