مفهوم و کاربرد پول هوشمند در بازار بورس چیست؟

آیا با مفهوم و کاربرد پول هوشمند در بازار بورس آشنایی دارید؟

 

پول هوشمند

آیا از نحوه ورود پول هوشمند به بورس اطلاعی دارید؟ اگر جز اشخاصی هستید که در بازار بورس جز سرمایه گذاران باشید قطعا شنیده اید که پول هوشمند وارد بازار سرمایه شد و قطعا در آن لحظه با خود گفته اید که پول هوشمند چیست و چگونه وارد بازار شده است؟ خب ابتدا شما را با واژه پول هوشمند آشنا می کنیم.

پول هوشمند چیست؟ نام دیگر این واژه smart money می باشد، زمانی که اسم پول هوشمند در بازار بورس می آید یعنی اینکه یک سرمایه گذاری کلان و بزرگی توسط سرمایه گذاران قدر و با سابقه در بازار بورس وارد و یا خارج شده است. در بورس به حالت می گویند یک نقدینگی وارد بازار شده است. پول هوشمند عمدتا در زمان ورود به بازار با هیجاناتی  همراه است که همین امر باعث تحریک ورود سرمایه گذاران می شود که این هیجانات در هنگام خروج پول های هوشمند در بازار نیز رخ می دهد. اگر بتوانید زمان ورود smart money را به خوبی تشخیص بدهید سود زیادی عاید شما خواهد شد، برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.برای تشخیص smart money هرگز فیلتر نویسی را فراموش نکنید زیرا حجم معاملات تأثیر زیادی در تشخیص پول هوشمند دارد. فیلتر حجم معاملات به افراد کمک می‌کند تا در صورت افزایش یک‌باره حجم، آن را شناسایی کنند. همراه با فیلتر حجم معاملات، باید وضعیت تکنیکالی سهم نیز بررسی شود.

کدام یک از سرمایه گذاران در بازار بورس هنگام ورود و خروج پول هوشمند سود می کنند؟

وقتیکه بازار بورس در شرایط مناسبی نیست و تقاضای برای خرید وجود ندارد، زمینه برای ورود smart money مهیا می باشد. زمانیکه پول هوشمند وارد می شود و شروع به خرید سهام می نماید و باعث افزایش قیمت می شود و بعد از آن تقاضای خرید نیز افزایش می یابد و قیمت ها حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند  و بعد از آن اخبار و شایعات بازار حسابی داغ و بهترین خبرهایی که در صنعت وجود دارد شکوفا می شود و اینجاست که قیمت سهم بسیار افزایش می یابد و به محدوده ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد می رسد  و باعث سوددهی این سرمایه گذاران می شود.

کدام یک از سرمایه گذاران در بازار بورس هنگام ورود و خروج پول هوشمند ضرر می کنند؟

لایه های آخر خریداران جز بازنده های بازی  پول هوشمند می باشند در نتیجه  زنجیره ورود و خروج به گونه ای می باشد که دسته های آخر خریداران عموما بازنده می باشند. بعد از یک رشد خوب در قیمت سهام، smart money شروع به خروج از سهم میکند و این فرایند طی چند روز ادامه دارد و به همین دلیل ریزش قیمت ها در این نوع سرمایه گذاری سریع می باشد و سرمایه گذاران ثانویه آخرین بازندگان سهم می باشند زیرا متوجه خروج پول بعد از رشد قیمتی نمی شوند. اکثر این سهامداران از ورود و خروج smart money به سهم اطلاعی ندارند و ریزش های سهم را اصلاح تصور می کنند و حتی تصور نمی کنند که امکان بازگشت نیز وجود ندارد و این تصور باعث ضرر می شود.

چگونه متوجه شویم که پول هوشمند وارد بازار سرمایه شده است؟ مراحل ذیل را دنبال کنید:

  1. وارد سایت بورس شوید
  2. نماد مورد نظر را جستجو کنید
  3. حجم معاملات را با حجم میانگین مقایسه کنید، اگر حجم معاملات دو برابر حجم میانگین باشد نشان دهنده رخ داد یک اتفاقی می باشد.
  4. حجم خرید حقیقی ها و حقوقی ها را با هم تقسیم کنید. با این محاسبات میزان سرانه خرید حقیقی ها را بدست آوردیم.
  5. سرانه خرید حقیقی ها را بر سرانه فروش تقسیم کنید.
  6. اگر عدد از یک بیشتر باشد باید بدانید که پول هوشمند وارد بازار شده است. و اگر از یک کوچکتر باشد یعنی اینکه پول از بازار سرمایه خارج شده است.

نشانه های ورود پول هوشمند به سهم:

  • افزایش حجم معاملات به صورت ناگهانی، بنابراین خرید و فروش سنگین یک سهم در بازه های زمانی کوتاه مدت را می توان نشانه ای از ورود و خروج smart money دانست.
  • ارزش معاملات روزانه نیز یکی دیگر از عوامل تشخیص ورود پوول هوشمند می باشد. اگر میانگین ارزش معاملات روزانه در بازار در محدوده‌ای باشد و در زمان کوتاهی دو تا سه برابر شود، می‌توان نتیجه گرفت علت این نقدینگی بالا وجود پول هوشمند است.
  • جمع آوری یکباره سهم نیز یکی از عوامل تشخیص است شاید بپرسید چرا خب الان پاسخ می دهیم، در این مرحله هدف smart money بدست آوردن بیشترین مقدار سهامی است که می توانند در پایین ترین قیمت ممکن خریداری کند پس پول هوشمند، سهام را در حجم های سنگین خریداری نمیکنند زیرا این کار سبب افزایش قیمت می شود به همین خاطر پول سهام را طی یک دوره زمانی جمع آوری می کند.
  • کاهش قدرت فروشنده نسبت به خریدار

 

همچنین بخوانید 

بازار فیزیکی بورس کالا چیست؟ نحوه خرید و فروش چگونه است؟

فیلتر نویسی در بورس چیست؟ آموزش گام به گام

منظور از ارزش معاملات در بورس و حجم معاملات در بورس چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.