نفت در فضای تنش سیاسی به بالاترین سطح خود در ۷ سال اخیر رسید

در بحبوحه گسترش نگرانی ها از حمله احتمالی روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های ایالات متحده و در نتیجه اختلال در صادرات انرژی، قیمت نفت روز دوشنبه و با آغاز معاملات هفته به بالاترین سطح خود در بیش از هفت سال گذشته رسید.

در زیر به تفصیل مهم ترین محرک های قیمت نفت در روز جاری می پردازیم:

اظهارات ایالات متحده در مورد حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین بازارهای مالی جهانی را متزلزل کرده است و ایالات متحده دیروز گفت که روسیه می تواند در هر زمانی به اوکراین حمله کند، ممکن است هر دلیلی ناگهانی برای حمله غیرقابل پیش بینی خود ایجاد کند.

ادوارد مویا، تحلیلگر بازار در OANDA، در یادداشتی گفت: اگر حرکتی از سوی نیروهای روسیه صورت گیرد، نفت برنت به راحتی به بالای ۱۰۰ دلار (در هر بشکه) خواهد رسید و اضافه کرد که قیمت نفت به شدت نوسان خواهد داشت و در برابر تحولات فزاینده در مورد نفت آسیب پذیر خواهد بود.

این وضعیت تنش در بحبوحه توافق “اوپک پلاس” برای متعهد شدن به افزایش متوسط ​​در تولید خود رخ می دهد، در زمانی که این گروه در دستیابی به اهداف فعلی تولید با مشکل مواجه است، در حالی که با احتیاط با درخواست های مصرف کنندگان عمده برای افزایش عرضه به منظور برخورد می کند.

از سوی دیگر، داده‌های شرکت خدمات نفتی «بیکر هیوز» نشان می‌دهد که تعداد دکل‌های حفاری نفت در آمریکا طی هفته جاری با ۱۹ افزایش به ۵۱۶ دکل و تعداد دکل‌های گاز طبیعی نیز با افزایش ۲ دکلی به ۵۱۶ دستگاه رسیده است. ۱۱۸، در حالی که مجموع دکل های نفتی و گازی با هم حدود ۲۱ دکل افزایش یافت و به ۶۳۴ دکل رسید.

بر این اساس، اشتهای ریسک در بازار نفت به شدت افزایش یافت، به طوری که قیمت نفت خام و قراردادهای «وست تگزاس» آمریکا با نرخ قوی حدود ۱٫۴۹ درصد افزایش یافت و به رکورد ۹۴٫۴۹ دلار در هر بشکه نفت رسید و در عین حال. قراردادهای نفت خام «برنت» نیز با حدود ۱٫۳۱ درصد افزایش به ۹۵٫۶۷ دلار در هر بشکه نفت رسید.

لازم به ذکر است که گزارش ماهانه بازار نفت «اوپک» پنج شنبه گذشته نشان می دهد که ذخایر نفت تجاری کشورهای OECD در ماه دسامبر با ۳۱٫۲ میلیون بشکه کاهش به ۲٫۷۲۵ میلیارد بشکه نفت رسیده است که سطحی کمتر از میانگین پنج سال گذشته است. ۲۱۰ میلیون بشکه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.