نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده در تحلیل تکنیکال چیست؟

نمودار تعدیل شده چیست؟ نمودار تعدیل نشده چیست؟ تفاوت این دو نمودار چیست؟ کاربرد نمودار تعدیل شده و نشده در تحلیل تکنیکال

 

گره معاملاتی در بورس به چه معناس؟

 

نمودار تعدیل شده و تعدیل نشده چیست؟

ابتدا قبل از شروع مقاله باید بگوییم که در مطالب گذشته به انواع اندیکاتورها و نمودارهایی که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گرفت را بررسی کردیم که عبارتند از:

حال به بررسی دو نمودار مهم در دیگر می پردازیم:

نمودار تعدیل شده:

معامله گران برای تحلیل تکنیکال از نمودارهای تعدیل شده  یا Adjusted استفاده می کنند. در نمودار قیمت تعدیل شده عواملی مانند افزایش سرمایه و تقسیم سود نقدی از روی نمودار قیمت حذف شده است. دلیل این امر این است که تحلیل تکنیکال به بررسی اثر نیروهای عرضه و تقاضا بر تغییرات قیمت ها می پردازد در حالی که تغییرات قیمتی ناشی از عوامل ذکر شده ارتباطی با عرضه و تقاضا ندارد.

افزایش سرمایه از سه محل انجام می‌شود:

  1. محل اندوخته
  2. محل آورده نقدی
  3. محل صرف سهام
نمودار تعدیل نشده:

این نمودار گپ ها و شکاف های قیمتی را همانطور که اتفاق افتاده نمایش می دهند و آنها را دستکاری نمی کنند.

معایب و مزایای تعدیل شده و تعدیل نشده:

۱- در نمودار تعدیل شده قسمتی از قیمت که سهم در گذشته تجربه کرده است از نمودار قیمتی حذف شده یا به اصطلاحی تعدیل میگردد این امر باعث می شود برخی از حمایت ها و مقاومت های روانی و اسمی مهم از نمودار حذف گردد.

۲- در نمودار تعدیل شده اتفاقات ایجاد شده در اثر افزایش سرمایه و پرداخت سود مشخص نخواهد بود و این موجب خواهد شد که سهامدار بخشی از تاریخچه سهم را از دست بدهد به تازگی برخی از شرکت های ارائه دهنده نرم افزار این اطلاعات را بر روی تعدیل شده قرار داده اند که بخشی از این مشکل را مرتفع می نماید ولی همچنان اثر این تغییرات در نمودار دیده نخواهد شد.

۳- تشخیص روند حرکتی سهم در بازه های مختلف به خصوص بازه بلند مدت تنها با تعدیل شده امکان پذیر خواهد بود حذف گپ های قیمتی باعث می شود روند عرضه و تقاضا به صورت یکپارچه حفظ شود و سهامدار دید مناسبی از سه روند اصلی، ثانویه و کوتاه مدت داشته باشد.

تفاوت نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده :

در بین تحلیلگران بازار ایران اختلاف بر سر نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده بسیار زیاد است. اگر با زبانی ساده بخواهیم تفاوت بین این دو نمودار را بیان کنیم باید بگوییم که اگر تاثیر فعالیت شرکت در قیمت سهم را جابجا نکنیم نمودار بدست آمده تعدیل نشده است و اگر نمودار قیمت سهم را به نسبت گذشته جابجا کنیم نمودار حاصل تعدیل شده می‌باشد. تفاوت بین نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده در گپ می باشد در نمودارهای تعدیل شده گپ های ایجاد شده با گذشت زمان به صورت دستی و با توجه به فرمولی پوشش داده می شود یعنی یا گذر زمان ابتدا و انتهای گپ به یکدیگر متصل می شوند.

گپ چیست ؟
گپ یا شکاف به ناحیه از نمودار گفته می شود که در آن معامله صورت نگرفته است و عملا تقاضایی برای خرید و فروش وجود نداشته باشد.

نکته! در بسیاری از نمودار های نماد های معاملاتی گپ وجود دارد که در بسیاری گپ به سه صورت کامل، تنها بخشی از نماد و هیچ مقدار از آن پوشش داده نشده است. معامله بر روی گپ نیاز به تبحر و تخصص زیادی دارد استفاده از ابزارهای معاملاتی مانند فیبو ناچی با اهمیت است بنابراین بازگشایی گپ در هر نمودار نشانه ی پوشش گپ در همان موقع نیست و ممکن است روزها و هفته ها و حتی سال ها زمان ببرد بنابراین معامله گران در این روش یعنی معامله بر روی گپ می بایست بسیار تسلط داشته باشند.

انواع گپ:

۱- گپ به سمت پایین:

  • افزایش سرمایه
  • گپ ناشی از تقسیم سود نقدی یا DPS: این گپ پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه شرکت ها و در صورت تقسیم سود نقدی در نمودار ایجاد می شود.
  • گپ های ناشی از تعدیل منفی: معمولا پس از اینکه نماد شرکت ها برای شفاف سازی یا تعدیل منفی پیش بینی سود هر سهم بسته می شوند ایم گپ ایجاد می شود.
  • گپ ناشی از گره معاملاتی منفی: این گپ معمولا در نماد هایی که از نظر نقد شوندگی در رتبه های پایینی قرار دارند اتفاق می افتد گپ ناشی از گره معاملاتی منفی زمانی اتفاق می افتد.

۲- گپ به سمت بالا:

  • گپ ناشی از تعدیل مثبت: معمولا پس از اینکه نماد شرکت ها برای شفاف سازی یا تعدیل مثبت پیش بینی سود هر سهم بسته می شوند این گپ ایجاد می شود.
  • گپ ناشی از گره معاملاتی مثبت: این گپ معمولا در نماد هایی که از نظر نقد شوندگی در رتبه های پایینی قرار دارند اتفاق می افتد گپ ناشی از گره معاملاتی مثبت زمانی اتفاق می افتد.
نظر تحلیل گران در مورد تعدیل شده و تعدیل نشده:

۱ – نمودار تعدیل شده: قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و هر آنچه به غیر از عرضه و تقاضا منجر به افزایش یا کاهش قیمت شود دستکاری در قیمت و ارزش سهم می باشد.

۲ – نمودار تعدیل نشده: عدم کاربرد اسیلاتور های و استراتژی های معاملاتی در نمودار های تعدیل نشده باعث می شود که در اثر بازگشایی گپ در هفته اول دچار خطا شود و سیگنال های درستی را صادر نکند. معامله گرانی که از روش های کلاسیک و نمودار های تعدیل نشده استفاده می کنند بر این اعتقاد هستند که اصل سوم تحلیل تکنیکال ( تکرار تاریخ) در نمودارهای تعدیل شده تغییر می یابد و بنابراین مقاومت ها و حمایت های مشخص شده در نمودار تعدیل شده واقعی و طبق تاریخچه قیمت نمی باشند. یکی دیگر از دلایل تحلیلگران برای استفاده از این نمودار حمایت تاریخی این نماد است که هموراه در محدوده ۱۰۰ تومان است و هیچگاه این نماد در تاریخچه خود قیمتی زیر محدوده ۱۰۰ تومان را تجربه نکرده است.

کدام یک از نمودارهای تعدیل شده و تعدیل نشده برای تحلیل مناسب است؟

هر چند این مهم زمانی اهمیت دارد که گپ ایجاد شده به نمودار قیمت نزدیک باشد.

معامله گرانی که از روش های کلاسیک تحلیل مانند مقاومت ها و حمایت های کلاسیک و یا پرایس اکشن و … استفاده می نمایند استفاده از نمودارهای تعدیل نشده مناسبت تر می باشد.

معامله گرانی که از روش های که مبتنی بر عرضه و تقاضا می باشد مانند الیوت و یا از سیستم های معاملاتی که نیاز به مقاومت ها و حمایت های کلاسیک ندارد مانند ایچی موکو یا بیل ویلیامز و یا صرفا مبتنی بر اسیلاتورهای خرید و فروش می نمایند نمودار های تعدیل شده مناسب تر می باشد.

نظرات بسته شده است.