ارزش ذاتی سهام چیست؟ نکاتی که باید در مورد ارزش ذاتی سهام بدانید

ارزش ذاتی سهام چیست؟ نکات مهمی که باید در مورد ارزش ذاتی سهام بدانید

 

نکاتی در مورد ارزش ذاتی سهام

ارزش ذاتی سهام چیست؟

ارزش سهام یا Intrinsic value سرمایه گذاران ارزشی از انواع مختلفی از تکنیک های تحلیلی برای تخمین ارزش ذاتی اوراق بهادار استفاده می‌کنند. برای بالا بردن سطح دانش و علم خود در زمینه بورس، می توانید در کلاس آموزش بورس ما شرکت کنید  و دانش خود را افزایش دهید. ارزش ذاتی یک سهم، نشان دهنده قیمتی است که سرمایه‌گذاران برای سهم قائل هستند و به هر میزان که ارزش ذاتی یک سهم بالاتر از ارزش بازار آن سهم باشد، انتخاب مناسبی برای خرید خواهد بود، اما اگر ارزش ذاتی یک سهم کمتر از ارزش بازار آن باشد انتخاب مناسبی برای خرید نخواهد بود. بازار بورس بر این باور است که هر چند قیمت سهم با ارزش واقعی آن در هر لحظه برابر نیست، اما قیمت سهام در بلند مدت به سمت ارزش ذاتی خود حرکت می‌کند

  • ارزش ذاتی یکی از پارامترهای اساسی در تحلیل بنیادی می باشد و با محاسبه ارزش ذاتی و مقایسه آن با ارزش بازاری، در مورد خرید، فروش یا نگهداری سهم تصمیم‌گیری می شود.
  • سود مورد نظر شرکت یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت است. به این ترتیب سهامداران ارزش را با توجه به نرخ رشد آینده شرکت مشخص می‌کنند.
  • در مقاله اصطلاحات رایج در بورس با سایر موارد موجود در بورس بیشتر آشنا شوید.

نکته های که باید در رابطه با ارزش ذاتی سهام بدانیم:

۱- دلیل تفاوت بین قیمت سهام و ارزش ذاتی: برای تخمین روند قیمتی هر سهم عدم اطمینان ها و مفروضات متنوعی وجود دارد با این حال باید این اصل را دانست که روند قیمت یک سهم تنها در زمان سوددهی واقعی مشخص می شود. اگر بازار در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد قطعا ارزش سهام بالا خواهد بود و اگر بازار وضعیت نا مناسبی داشته باشد ارزش واقعی سهم کم خواهد بود و در این صورت باید محتاطانه معامله کرد.

۲- آیا ارزش ذاتی در بلند مدت مشخص می شود؟: اولین نکته مهم در مورد ارزش ذاتی در بلند مدت این است که قیمت همه سهام ها در بلند مدت به سمت میانگین ارزش خود حرکت می کند. اگر سهامی در بازار با در نظر نگرفتن عوامل بنیادی ارزان باشد، بعد از بررسی ها متوجه این خطا می شوند و بلافاصله سهام شروع به افزایش قیمت می کند. حال اگر ارزش یک سهامی بیشتر از ارزش واقعی خود باشد، با بررسی و تحقیق متوجه این شتباه می شوند و بلافاصله سهام شروع به کاهش قیمت می کند. و در آخر باید گفت اصلاح قیمت‌ها در بازار براساس ارزش ذاتی سهام صورت می گیرد و سرمایه گذاران به طور پیاپی در حال تصحیح اشتباهات خود هستند.

۳- نوسان‌گیری ارزش ذاتی سهام: از آنجایی که روند تشخیص ارزش واقعی سهم به کندی می باشد پس تعیین ارزش واقعی سهم با یکسری محدودیت هایی همراه است لذا سرمایه گذار باید قبل از انجام خرید در مورد ارزش ذاتی شرکت را مورد بررسی قرار بدهد تا متوجه شود که چه شرکت هایی پایین تر و بالاتر ارزش ذاتی واقعی خود قرار دارند و این تحقیقات به مراتب باعث از دست دادن نوسان گیری در کوتاه مدت می شود اما باید این مهم را بدانید که نوسان گیری در بلند مدت بسیار سودمندتر خواهد بود.

۴- بررسی فرضیه ها در کشف ارزش ذاتی: محاسبه ارزش واقعی دارای دو مرحله است: تعیین جریانات نقدی آتی سهم ، تعیین نرخ بازده مورد انتظار برای تنزیل جریانات نقدی آتی با توجه به ریسک سهم. در قسمت اول تلاش‌ها برای تعیین سود سال‌های آینده است و در قسمت دوم معمولا یک نرخ ثابت برای همه شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود و کمتر به این موضوع توجه می‌شود. خاصیت بازار سهام این‌گونه است که همواره ریسک و شرایطی خارج از مفروضات اساسی ما تأثیراتی را بر روند قیمت سهام می‌گذارند که ما نمی‌توانیم در محاسبات خود آن‌ها را لحاظ کنیم.

۵- آیا سهام هر شرکت‌ دارای ارزش ذاتی مشخصی است؟: باید گفت که ارزش واقعی سهم در بین کارشناسان با اختلاف های همراه است زیرا هر یک از این کارشناسان از روش ها، نرخ های تنزیل و مفروضات مختلفی برای محاسبه ارزش ذاتی استفاده می کنند.

۶- دلیل رشد و راکد بودن برخی از سهام ها: سهامداران شرکت هایی را که دارای سهام های مناسب با روند صعودی هستند را شناسایی می کنند اما در بعضی مواقع ولی فروشنده‌ای برای آن سهم وجود ندارد و برخی اوقات سهام شرکت های زیانده با حمایت سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرد. باید بدانید که این مورد توجه به ارزش واقعی سهم را برای سرمایه‌گذاران زیر سؤال نمی‌برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.