نکاتی مهم در مورد خرید و فروش و سرمایه گذاری

بررسی نکاتی مهم در مورد خرید و فروش و سرمایه گذاری در بازار بورس

 

نکاتی مهم در مورد خرید و فروش و سرمایه گذاری

در این مقاله قصد داریم تا در مورد خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری برای شما همراهان عزیز صحبت کنیم. برای اینکه بتوانید وارد بازار بورس شوید ابتدا باید کد بورسی دریافت کنید و از طریق آن به خرید فروش در بازار بورس مشغول شوید، در زمینه خرید و فروش سهام اگر علم و دانش کافی در زمینه بورس داشته باشید به راحتی می توانید با تجزیه و تحلیل وضعیت بازار، به ظرفیت رشد و سودآوری شرکت، به سوددهی بالایی دست پیدا کنید بدین منظور مجموعه بورس فارسی شروع به برگزاری دوره های آموزشی و تضمینی بورس نموده است. بازار را به‌صورت روزانه بررسی کنید و در جریان بازار باشید. سرعت عمل در تصمیم‌گیری و اجرای آن در معاملات بازار بورس بسیار حائز اهمیت است.

بررسی نکات مهم در زمینه خرید و فروش سهام:

نقدشوندگی سهام:
یکی از مهمترین نکاتی که در همین ابتدا می بایست به آن اشاره کنیم میزان نقد شوندگی سهام می باشد، منظور از نقدشوندگی یعنی خرید و فروش راحت سهام در کمترین زمان ممکن. قبل از خرید سهام باید به میزان تقاضا جهت خرید آن سهم توجه کنید چون با این کار می توانید به میزان نقدشوندگی یک یهم پی ببرید.

مدیریت نقدینگی: برای خرید سهام از بازار بورس و اروق بهادار تهران باید نقدینگی کافی داشته باشد. یکی از روش هایی که می توان برای نقدینگی استفاده کرد، سهام هایی هستند که دارای نقدشوندگی بالایی می باشند، با قرار دادن آنها رد سبد فروش خود هر زمان که نیاز به نقدینگی داشتید می توانید آن سهم را به فروش برسانید. یکی دیگر از روش ها یی که در زمینه مدیریت نقدینگی می توان به اشاره کرد، نگهداری مقداری از نقدینگی خود به شکل وجه نقدی می باشد.

خرید سهام متنوع: در مقاله اصطلاحات رایج در بورس به نظریه سبد سهام یا MPT اشاره کردیم که خرید یک سهم دارای ریسک بالاتری نسبت به خرید سهم های متنوع است. برای انتخاب چند سهم متنوع می توانید یک لیست از شرکت ها و سهام هایی که دارای گزارش وضعیت مناسبی هستند سهم انتخاب کنید و این کار باعث مدیریت سود و زیان می شود.

نداشتن ترس در فروش سهام: زمانیکه وضعیت سهام شما دارای نتیجه ای متفاوت نسبت به پیش بینی شما است و باید سریعا به فروش آن اقدام کنید و در ایم موقعیت ها نباید لجاجت به خرج بدهید و باید اهداف خود را تغییر بدهید زیرا سهام شما روند نزولی را پیش گرفته است. سعی نکنید به آینده مبهم آن سهم امیدوار باشید.با فروش آن سهم قطعا شما کمترین ریسک را انتخاب کرده اید و یک تصمیم منطقی گرفته اید.

استراتژی سرمایه گذاری: همواره باید این اصل را به خاطر بسپارید که هرگونه سرمایه گذاری دارای ریسک می باشد، قبل از انجام هر نوع سرمایه گذاری باید در رابطه با آن سهم آگاهی کامل داشته باشید و مهمتر اینکه قبل از سرمایه گذاری، استراتژی خود را تعیین کنید. برای تعیین استراتژی باید خود را کامل بشناسید و به میزان سرمایه‌ای که می‌خواهید وارد بازار بورس کنید. یکی از مهمترین سوال هایی که هر فرد باید قبل از سرمایه گذاری از خود بپرسد این است که آیا شخصیتی ریسک پذیر دارد یا خیر؟ دارای دیدگاه بلند مدت و یا کوتاه مدت در سرمایه گذاری هستید؟

انواع استراتژی:
استراتژی جسورانه: به عبارتی ساده در اینوع استراتژی از دست دادن سرمایه برای شما اهیمتی ندارد.
استراتژی محافظه کارانه: این استراتژی دقیقا عکس استراتژی جسورانه عمل می کند، به عبارتی ساده در این نوع استراتژی از دست دادن سرمایه برای شما اهیمت دارد.

ظرفیت رشد سهام: برای تشخیص ظرفیت رشد سهام در بازاربورس، روش‌های مختلفی وجود دارد، یکی از معمول ترین این روش ها بررسی وضعیت سهم هایی که در یک دوره ای رشد نزولی داشتند اما حالا دارای رشد صعودی سریعی می باشند، باید بدانید که زمان مناسبی برای خرید اینگونه سهام ها می باشد. به طور معمول خرید سهام به این شیوه سودآور می باشد همچنین زمانی که نمیتوانید به طور قطعی بگوید یک سهم افزایش قیمت یا کاهش قیمت خواهد داشت، می توانید به صورت مرحله به مرحله آن سهم را خریداری کنید به همین دلیل به این روش خرید پله ای می گویند. در روش خرید پله ای اگر شما در پله‌های آخر( روند نزولی ) خرید بیشتری داشته باشید سودآوری شما بیشتر خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.