هوش مالی چیست؟ راهکارهایی برای افزایش هوش مالی؟

هوش مالی چیست؟ راهکارهایی برای افزایش هوش مالی؟

 

هوش مالی چیست؟

هوش مالی چیست ؟

هوش مالی یا financial IQ میزان توانایی فرد برای مدیریت مشکلات مالی خود است و هر چه فرد هوش مالی بالاتری داشته باشد می تواند درآمد بیشتر داشته باشد. به عبارتی دیگر دانش مدیریت گردش نقدینگی را سرمایه گذاری، و مدیریت هزینه را نیز سواد مالی می گویند. اینکه شما بتوانید در در شرایط مختلف تصمیمات درستی در مورد مسائل مالی بگیرید به معنای این است که شما از هوش مالی بالایی برخوردار هستید. برای داشتن زندگی آرام و بدون دغدغه مالی نیاز داریم تا هوش مالی خود را افزایش بدهیم و باید بدانیم چه رفتاری را با پول باید انجام بدهیم. افرادی که دارای هوش مالی بالا هستند غالبا می دانند در چه زمانی سرمایه گذاری کنند و کدامیک از زمینه های سرمایه گذاری دارای ریسک بالاتری است. آنها دائما در حال یادگیری هستند و هیچگاه مانع راکد شدن جریان پول نمی شوند.

تعریف سواد مالی از دیدگاه رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار و پدر بی پول: مجموعه تشخیص، تصمیم و اقداماتی که یک فرد در جهت مدیریت مالی زندگی خود و کسب و کارش بکار می گیرد و هوش مالی را به پنج مورد تقسیم کرده است:

 • کسب درآمد بیشتر
 • حفظ پول
 • بودجه‌بندی پول
 • اهرم‌سازی برای پول
 • بهبود اطلاعات مالی
سخنانی از رابرت کیوساکی:
 • فرصت‌ها را شناسایی کنید.
 • قوانین و تاریخ مالیاتی را یاد بگیرید.
 • به فکر کسب و کار خودتان باشید و کسب و کار خودتان را راه بیاندازید.
 • امور مالی را یاد بگیرید، برای یادگیری کار کنید و فرق بین بدهی و دارایی را بدانید.
 • برای پول کار نکنید، فرد پولدار برای پول کار نمیکند این پول است که باید برای شما کار کند.
 • مقایسه کنید، چرا که بهترین ابزار برای انتخاب بهترین تصمیمات، رو آوردن به مقایسه است.
راههای افزایش هوش مالی:

افزایش اطلاعات: مطالب عمومی و تخصصی مربوط به کسب و کار خود را روزانه مطالعه کنید و همواره در حال افزایش میزان اطلاعات علمی و دانش خود باشید. یکی از راه های افزایش علم دانش شرکت در کلاس بورس موسسه بورس فارسی یا تهیه پکیج های آموزش بورس  است که با این کار می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و به درآمد از بورس دست پیدا کنید که در نتیجه می توان گفت شما به یک استقلال مالی رسیده اید.

تقلید از دیگران: همواره به دنبال افراد موفق باشید تا بتوانید از رفتار آنها تقلید کنید. باید بدانید که هر شخص موفقی هم دارای اخلاق خوب و بد است، پس به دنبال الگو برداری از اخلاق خوب افراد موفق باشید مانند اینکه چگونه به استقلال مالی رسیده اند؟ چگونه از بورس کسب درآمد کرده اند؟ چگونه به خوبی بازار را با استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی بررسی کرده اند ؟ و غیره

تقویت هوش مالی: ماهان تیموری بنیانگذار هوش مالی در ایران است برای تقویت هوش مالی ایرانی می توانید از روش یادگیری سه نفره است در این روش شما مطلبی را از شخصی یاد می گیرید و آن مطلب را به شخص دیگری یاد می‌دهید باعث می شود مطالب از ذهن مان بیرون نرود. روش دیگر استفاده از تجربه های موفق دیگران که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم.

هدف مالی: برای اینکه بتوانید در بورس موفق باشید، داشتن یک هدف مشخص جز الزامات این بازار سرمایه گذاری است چون از این طریق جزییات هدفتان در مسیر سرمایه گذاری واضح است و می توانید با انگیزه تر به جلو قدم بردارید. لازم نیست دنبال هدف های بزرگ باشید چون هدف‌های کوچک، قدرت بیشتری دارند و دست‌ یافتنی‌تر هستند.

ارزیابی هدف مالی: همانطور که در مورد قبل به آن اشاره کردیم داشتن هدف در فرایند سرمایه‌گذاری، افکار شما را منسجم‌تر و برنامه‌ریزی‌تان را آسان‌تر می کند. ابتدا لیستی از اهداف‌تان تهیه کنید نکته مهم این است که در تعیین هدف‌های مالی خود جزییات را نیز بررسی کنید و حتی زمان و هزینه کوچکترین کار خود را مشخص کنید و بررسی کلیات هدف را به مرحله آخر موکول کنید.

بدهی: پرداخت بدهی های کوچک و بزرگ را فراموش نکنید، اگر بدهی های کوچک دارید سریع اقدام به پرداخت آن کنید تا بیشتر نشود و به یک بدهی بزرگ تبدیل شود.

نکات مهم!

 • برای رسیدن به اهداف مالی خود و کسب درآمد بیشتر به مقدار درآمد و فاصله‌ها توجه نکنید و فقط هوش مالی خود را که بخشی از کل هوش تان است، خوب بشناسید.
 • کسی که اطلاعات مالی خود را درزمینه ی سرمایه گذاری و کسب و کاری که میخواهد انجام دهد، گسترش بدهد و در تمام ابعاد تحقیقات مور نیاز را انجام دهد مسلما تصمیماتش محکم‌تر است و خطر ریسک کمتری را وارد کارش می کند.
 • محافظت از پول به معنی حفظ سرمایه‌ای است که شما در اختیار دارید و نباید بگذارید راحت از دست برود.
 • هوش مالی، فقط قسمتی از همه‌ی هوش ما شمرده می شود که به حل مشکلات مالی می پردازد.

نظرات بسته شده است.