پیش‌بینی سود و تعدیل سود چیست؟

پیش‌بینی سود و تعدیل سود در بازار سرمایه گذاری بورس به چه معنای است؟

پیش‌بینی سود و تعدیل سود چیست؟

پیش‌بینی سود و تعدیل سود چیست؟

سود چیست؟ سود یک نوع فایده مالی است و وقتی اتفاقی افتد که مجموع درآمدهای شرکت از مجموع هزینه‌هایی شرکت که برای کسب آن درآمدها متحمل شده، بیشتر شود. زمانی که یک شرکت بورسی سودآوری دارد، آن را بین سهامدارانش تقسیم می کند و برخی شرکت های دیگر نیز سود را تقسیم نمی کنند بلکه به افزایش دارایی های خود می پردازند. با شرکت در کلاس بورس موسسه بورس فارسی به صورت تضمینی دانش و مهارت خود را افزایش دهید و با استفاده از مهارت خود بهترین سهام ها را خریداری کنید و در نتیجه به سودی بیشتری دست پیدا کنید.

تعدیل سود چیست؟ تغییرات سود پیش بینی شده شرکت ها در بورس در ابتدای دوره با سود محقق شده در پایان دوره مالی را تعدیل سود می گویند. کلیه شرکت های بورسی باید هر سه ماه یکبار پیش بینی جدید خود را از میزان سودآوری شرکت براساس عملکرد واقعی به بازار منعکس کنند. زمانی که میزان تعدیل سود سهام بیشتر از ۲۰ درصد باشد نماد متوقف می شود تا شرکت گزارش خود را اعلام کرده و سپس نماد بازگشایی شود. معمولا در بازگشایی نمادها، درصد تعدیل ها اثرش را بر قیمت سهم می گذارد و شاهد رشد و یا کاهش قیمت سهم هستیم اما گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد.

تعدیل مثبت و تعدیل منفی:

اگر سود شرکت در پیش بینی جدید افزایش داشته باشد اصطلاحا می گویند که شرکت تعدیل مثبت داشته و اگر هم EPS شرکت کاهش پیدا کند اصطلاحا می گویند که شرکت تعدیل منفی داشته است. می توان با استفاده از تحلیل تکنیکال و بنیادی  به بررسی تعدیل مثبت و منفی پرداخت. تغییرات قیمت سهم بعد از تعدیل چه مثبت و چه منفی همواره تأثیرات مثبت و مستقیمی بر قیمت سهام می گذارند و موجب افزایش و یا کاهش قیمت سهام می شوند.

پیش بینی سود چیست؟ یکی از مهم‌ترین اطلاعات درج شده در بودجه شرکت‌ها، پیش‌بینی مقدار سود هر سهم آنان است. پيش­ بینی های سود هر سهم در سرمايه­ گذاری­ ها از اهميت ويژه ­ای برخوردار است، زيرا در  شيوه­ های ارزيابي سهام، عامل مهمي تلقي می شود و در بيشتر موارد، جزء اساسي روشهاي انتخاب سهام مي­باشد.

خلاصه مطالب:

  • سرمایه‌گذاران باید همواره در تصمیم‌گیری‌های خود، به تعدیل سود سهام توجه داشته باشند.
  • افزایش یا کاهش قیمت سهم بر روی تعدیل مثبت و یا منفی شرکت تاثیر دارد.
  • در پیش بینی سود، هر چه ميزان انحراف كم باشد، بیانگر این است که پیش بینی شود سهم از دقت بيشتري برخوردار است.
  • پیش‌بینی سود  برای سرمایه‌گذاران حائز اهمیت است، زیرا می‌تواند چشم‌انداز شرکت را حداقل برای یک سال آینده، مشخص نمایند.
  • سود پیش بینی شده هر سهم برای سال مالی آینده، از جمله اطلاعاتی است که از سوی شرکت ها اعلام می شود و این اطلاعات بر قیمت سهام و بازده سهام اثر می گذارد.
  • ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌ها فقط در ایران صورت نمی گیرد بلکه کلیه شرکت های بورسی جهانی موظف به ارائه این گزارش هستند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.