بررسی میزان کارمزد پرداختی برای هر معامله در بازار بورس

بررسی میزان کارمزد پرداختی برای هر معامله در بازار بورس

 

کارمزد خرید و فروش در بازار بورس

کارمزد چیست؟

کارمزد یا Commission هزینه ای است که در مقابل مشاوره جهت انجام معامله خرید یا فروش، مشاور سرمایه گذاری به کارگزار باید پرداخت شود کارمزد گفته می‌شود. وجه کارمزد خرید و فروش سهام در تمامی کارگزاری ها یکسان است اما کارمـزد سایر خدمات می‌تواند در کارگزاری ها و شرکت‌های مشاوره ای مختلف، متفاوت باشد. اما باید به نکاتی در رابطه با مشاوره کارگزان بگوییم و آن هم این است که معمولا شرکت های کارگزاری هیچ مشاوره ای ارائه نمی کنند و این برای افراد تازه کار بسیار مشکل سار خواهد بود از این رو برای بالا بردن دانش بورسی خود تا جاییکه که نیازی به پرداخت وجه جهت گرفتن مشاوره از کارگزاران و حتی شرکت های مشاوره سرمایه گذاری خصوصی نداشته باشید می توانید در کلاس بورس موسسه بورس فارسی شرکت کنید یا پکیج آموزش بورس ما را خریداری نمایید و پس از آن خودتان مدیریت معاملات شخصی خود را بدست بگیرید.

نکته بسیار مهم! درصورتی‌که مشتریان معامله‌ای نداشته باشند، کارگزاری ها اجازه دریافت هیچگونه کارمزدی را ندارند.

نکته بسیار مهم! کارمزد معاملات آنلاین با معاملات عادی هیچگونه تفاوتی ندارد و مشتریان در هر دو روش معامله یک مقدار پرداخت خواهند کرد.

مبلغ قابل پرداخت هنگام خرید سهام = ۱٫۰۰۴۶۴ × (تعداد سهام×قیمت سهام)

مبلغ دریافتی پس از فروش سهام = ۰٫۹۹۴۲۵ × (تعداد سهام×قیمت سهام)

نکته! عدد ۱٫۰۰۴۶۴ برای معاملات فرابورس ایران و بازار پایه معادل ۱٫۰۰۴۵۴ می‌باشد.

کارگزار کیست؟

کارگزار به فرد یا سازمانی گفته می‌شود که بین خریدار و فروشنده ارتباط لازم را به وجود می‌آورد. کارگزارها در ازای فراهم کردن امکان خرید و فروش، درصد کمی از هر معامله را به عنوان کارمزد کسر کرده و به حساب خود واریز می‌کنند. برای انجام معاملات ارزی مشتری باید با یک کارگزار قرار داد بسته و مبلغی را به عنوان سپرده در بانکی که کارگزار مشخص می‌کند سپرده گذاری کند.

نکته! سود بعضی از کارگزاران فقط از اختلاف قیمت بین خرید و فروش تأمین می‌گردد و از معاملات کارمزد دریافت نمی‌کنند.

مالیات در معاملات در بورس:

مالیات: در زمان خرید اوراق نیاز به پرداخت هیچگونه وجهی بابت مالیات وجود ندارد بلکه معامله گر تنها در زمان فروش اوراق موظف به پرداخت مالیات می باشد، مالیات پرداختی بابت فروش سهام معادل ۰٫۵ درصد یا ۰٫۰۰۵ مبلغ فروش سهام است اما لازم بذکر است که مالیات فروش سهام از ۰٫۵ درصد به ۰٫۱ درصد کاهش پیدا کرده است. وجه مالیات هنگام فروش بلافلاصله از حساب شما نزد کارگزار مربوط کسر می گردد، بنابراین در معاملات بورس نیاز به ارسال اظهار نامه مالیاتی وجود ندارد. این اصل را همواره در ذهن داشته باشید که کارمزد و مالیات تمامی اوراق یکسان نیست و هر ورقه بهادار نرخ خاص خود را دارد .

نکته! مالیات از ارزش فروش سهام اخذ می‌گردد و به سود یا زیان شما کاری ندارند.

کارمزد سهام در معاملات بازار:

کارمزد معاملات در بازار فرابورس تفاوت چندانی با بازار بورس ندارد و این مبلغ در معاملات خرید سهام به‌جای ۰٫۴۶۴ درصد رقم ۰٫۴۵۴ درصد است و در فروش نیز مشابه بازار بورس است. معامله گر باید بابت هر خرید و فروش سهام وجهی را برای کارمزد معاملات و مالیات پرداخت نماید، به کسر وجه بابت مالیات و کارمزد کسورات می گویند.

کارمزد اوراق مشارکت و اجاره در بازار معاملات:

اوراق مشارکت و اوراق اجاره جزو بدهی‌های شرکت منتشرکننده به‌حساب می‌آیند و نرخ کارمزد اوراق بدهی هم در خرید و هم در فروش معادل ۰٫۰۷۲۵ درصد است.

کارمزد اوراق تسه:

در مقاله ای تحت عنوان اوراق تسه چیست؟ به طور کامل به تشریح این اوراق پرداخته ایم. کارمزد خرید این اوراق معادل ۰٫۴۹ درصد قیمت خرید و کارمزد فروش این اوراق ۰٫۲۴ درصد ارزش فروش است.

نکته!
نرخ مالیات و کارمزدهای ذکر شده برای تمامی معاملات سهام و حق تقدم سهام در بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس ایران و بازار پایه صادق بوده و در حال اجراست.

نظرات بسته شده است.