کارگزار ناظر در بورس کیست و چگونه می توان آن را تغییر داد؟

کارگزار ناظر در بورس کیست و چگونه می توان آن را تغییر داد؟

 

کارگزار ناظر در بورس کیست و چگونه می توان آن را تغییر داد؟

کارگزار ناظر کیست؟

  • شخصی است که سهامداران می‌توانند دارایی سهام خود تحت نظر آن شخص صرفاً از طریق همان کارگزار به فروش برسانند.
  • شخصی است که سهامدار از طریق آن شرکت اقدام به خرید سهام نموده است.
  • شخصی است که سهامدار می‌تواند تعدادسهام‌های خود را در آن افزایش دهد.
  • برای افزایش اطلاعات و آگاهی خود در زمینه بورس می توانید در کلاس بورس شرکت کنید و یا با خرید پکیج بورس به راحتی تنها در مدت زمان بسیار کمی علم بورسی خود را افزایش بدهید.

معاملات سهام برای مشتریان حقیقی از طریق کارگزار ناظر انجام می‌گیرد.در سیستم معاملاتی قدیمی، سرمایه گذاران اجازه می توانستند سهام خریداری شده خود را در کارگزاری‌های مختلف به فروش برسانند اما اکنون در سیستم معاملاتی جدید دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد. در زمان راه اندازی سامانه معاملاتی جدید کارگزار بر اساس سوابق فعالیت سهامدار با کارگزاران مختلف در بورس اوراق بهادار تعیین می گردد. در واقع در سامانه معاملات، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی، زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود. برای اطلاع از میزان کارمزد هر کارگزاری، مقاله بررسی میزان کارمزد پرداختی برای هر معامله در بازار بورس را مطالعه کنید.

چگونه از کارگزار ناظر خود مطلع شویم؟

  1. سامانه ips
  2. رویت برگه سهم
  3. رویت گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام سهامداران : جهت آگاهی از کارگزار ناظر خود در هر نماد معاملاتی که در آن سهام دارند می توانند با تطبیق دادن کد کارگزار خریدار یا فروشنده قید شده در آخرین گواهینامه نقل و انتقال و سپرده سهام صادره پیش از تاریخ ۱۶/۰۹/۱۳۸۷ با جدول شناسایی کدهای کارگزاری در وب سایت اینترنتی www.csdiran.com از کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی مطلع شوند.

آخرین برگه سهام خود را از کجا می‌توان دریافت کرد؟

ورود به درگاه الکترونیکی سهامداران به آدرس www.ddn.csdiran.com

هدف درگاه دارا ارائه خدمات آنلاین و غیرحضوری با رویکرد اطلاع رسانی صحیح و به موقع به سهامداران حقیقی و حقوقی است. از جمله این خدمات می‌توان به مشاهده وضعیت سبد دارایی شامل نام و نماد دارایی، تعداد، قیمت و ارزش آن، درصد هر دارایی از سبد و کارگزار ناظر اشاره کرد. اخذ گواهی سپرده دارایی، گردش معاملات، اطلاعیه‌های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهادار، مشاهده علت ممنوع از معامله شدن کد یا نماد و امکان شرکت در مجامع شرکت‌های ناشر موجود در سبد دارایی به صورت الکترونیکی (غیرحضوری) و اعطای رای از جمله دیگر کارکردهای این سامانه است. همچنین در این سامانه امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روزرسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران فراهم است.

هیچوقت برای خرید و فروش از چند کارگزاری استفاده نکنید!

زمانیکه در چند کارگزاری مختلف اقدام به معامله در سهام نمایید، کارگزار ناظر سهام شما با توجه به سابقه‌ی معاملاتی شما در هر نماد تعیین خواهد شد. بدین معنی که در هر نماد معاملاتی بسته به سابقه معاملاتی، کارگزار ناظر آن تعیین خواهد شد. و حال به شما خواهیم گفت که به چه علت استفاده از چندین کارگزار کار اشتباهی است: زیرا سهام شما هر یک کارگزار ناظر متفاوتی خواهند داشت و آنگاه ممکن است دائم به عنوان سهام خود در بین این کارگزاری ها بگردید. علاوه بر آن کلیه معادلات و محاسبات پرتفوی لحظه ای شما در کارگزاری ها نیز دچار خطا میشوند، چرا که ممکن است شما سهمی را در کارگزاری الف خریده باشید اما در کارگزاری ب فروخته باشید.

تغییر کارگزار ناظر:

نکته: برای تعیین و تغییر کارگزار ناظر دارا بودن کد صحیح و فعال الزامی می باشد.

نکته دیگر اینکه، در خرید همزمان یک سهم در چند شرکت کارگزاری افزون بر آنکه در فرآیند صدور برگه سهام مشکلات متعددی برای سهامدار به وجود می آید، برای تغییر کارگزار ناظر جهت فروش سهم نیز طبق دستورالعمل ها T+1 روز زمان نیاز است. یعنی در صورتی که سهامدار بخواهد به دلیل عدم مشخص بودن کارگزار فروشنده، از طریق تغییر کارگزار اقدام به فروش سهام خود کند، یک روز بعد درخواست وی قابل انجام می باشد که این مشکل تاکنون برای بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران به وجود آمده و نارضایتی آنها را در پی داشته است.

  • سهامدار پس از فروش تمام دارایی سهام خود در یک نماد معاملاتی، حداقل برای یک روز معاملاتی دارایی سهام خود را در آن نماد صفر نگه داشته تا در اولین معامله آن نماد در کارگزاری بعدی، کارگزار ناظر نیز تغییر کند.
  • مراجعه حضوری به کارگزارى مورد نظر و تکمیل فرم تغییر ناظر جهت تعیین یا تغییرکارگزار و ارائه برگه خرید سهم. اکثر کارگزاری ها مانند کارگزاری مبین سرمایه با فراهم نمودن بستر آنلاین در وب سایت خود، انجام این پروسه را بصورت غیر حضوری نیز انجام میدهند. اگر این روش را برای تغییر انتخاب کرده اید میبایست برگه خرید سهم، را در سامانه کارگزاری آپلود نمایید و درخواست تغییر ناظر را بصورت اینترنتی ارسال میکند.
  • مراجعه حضوری به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و یا دفاتر خدماتی پیشخوان دولت و ارا‌ئه‌ی اصل کارت ملی و شناسنامه، و تکمیل و تحویل فرم درخواست تغییر کارگزار ناظر.

 

همچنین بخوانید : 

آموزش جامع تابلو خوانی و بازار خوانی در بورس

بازار فیزیکی بورس کالا چیست؟ نحوه خرید و فروش چگونه است؟

مفهوم و کاربرد پول هوشمند در بازار بورس چیست؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.