گره معاملاتی در بورس به چه معنا است؟

گره معاملاتی چیست؟ چگونه رخ می دهد؟

 

گره معاملاتی در بورس به چه معناس؟

گره معاملاتی چیست؟

گره معاملاتی وضعیتی است که در آن یک نماد معاملاتی به رغم برخورداری از صف خرید یا فروش حداقل معادل یک برابر حجم مبنا برای شرکت‌های با سه میلیارد سهم و بیشتر و دو برابر حجم مبنا برای سایر شرکت‌ها، به علت عدم تقارن قیمت های درخواست خرید و فروش، حداقل به مدت ده جلسه معاملاتی متوالی مورد معامله قرار نگیرد یا متوسط معاملات روزانه آن در این دوره کمتر از ۵ درصد حجم مبنا باشد. در شهریور ماه سال ۱۳۸۶، شرکت هایی که با مشکل صف های خرید یا فروش سنگین روبرو هستند مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی می شوند. این دستورالعمل با این هدف طراحی شده است که معاملات سهمی که با صف های خرید یا فروش قفل شده و بدون معامله یا با معامله کمی روبرو است، تسهیل گردد.  برای بالا بردن سطح دانش خود در زمینه بورس می توانید در دوره آموزشی بورس مجموعه نوسان کده شرکت کنید همچنین اگر تمایل به یادگیری بورس فارکس را دارید می توانید در دوره آموزش فارکس مجموعه نوسان ۲۴ شرکت کنید. اینکه عدد شاخص در صورت اعمال گره چه محدوده‌ای خواهد داشت نیاز به محاسبه دارد ولی هرچه هست، این کاهش شاخص مبتنی بر تحلیل شرایط اقتصادی و سیاسی کشور است، در شرایطی که نرخ بازده بدون ریسک ۲۰ درصد است و تحریم‌های زیادی بر فضای کسب و کار شرکت‌ها حاکم شده است؛ میانگین ۵ برای P/E بازار زیاد است که نیاز به اصلاح خواهد داشت.

 

نکته! نمادهایی که قرار است در روز معاملاتی آتی، رفع گره معاملاتی شوند از طریق پیام ناظر بورس(در سایت TSETMC) و همچنین سایت رسمی اطلاع رسانی بورس انتشار خواهد یافت.

نکته! زمانی که نمادهای معاملاتی سکه، در هر نماد معاملاتی صف خرید یا فروش به میزان حداقل ۱۰۰ قرارداد برسد و طی یک ساعت متوالی در جلسه معاملاتی بطور میانگین کمتر از ۱۰ قرارداد در هر نماد معاملاتی آتی سکه معامله شود، گره معاملاتی در قراردادهای آتی ایجاد خواهد شد.

نکته! حداقل و حداکثر نوسان مجاز در بازار بورس و فرابورس قبل از گره معاملاتی بین (۴+-) و (۵+-) است.

نکته! شرکت های دارویی جز دسته شزکت های بورسی هستند که به کرات با گره معاملاتی مواجه می شوند.

رفع گره معاملاتی در بورس:

ضوابط رفع گره‌های معاملاتی حل برخی از پایه‌ای‌ترین مشکلات بورس تهران یعنی دشواری در کشف قیمت عادلانه سهام و افزایش نقدشوندگی بازار است، در واقع وجود دامنه نوسان و حجم مبنا باعث شده است مهم‌ترین کارکرد بازار سهام یعنی کشف قیمت عادلانه و منطقی دارایی‌های مالی با مشکل مواجه شود.

برای رفع گره معاملاتی دو روش وجود دارد:

  1. تأثیر حجم مبنا در محاسبه قیمت پایانی نماد مورد نظر، برای دوره مشخصی که از ۵ جلسه معاملاتی متوالی بیشتر نیست حذف می شود.
  2. در ابتدای روز معاملاتی بعد و در مرحله پیش گشایش، معاملات نماد با دامنه نوسان دو برابر (دو برابر دامنه نوسان عادی) انجام می شود و قیمت مرجع در دوره حراج پیوسته، و بدست آوردنت قیمت از طریق حراج ناپیوسته خواهد بود.

خلاصه مطالب:

  • فهرست شركت های مشمول گره معاملاتي توسط بورس استخراج و حداكثر تا پيش از شروع روز معاملاتي از طريق سامانه معاملات و همچنين سايت رسمی شركت به اطلاع عموم ميرسد.
  • مقررات گره معاملاتی در مورد سهام شركتهايی با سهام پايه كمتر از ۱۵۰ ميليون سهم با تشخيص مديرعامل بورس مي تواند اعمال نشود.

نظرات بسته شده است.