۱۰ نکته مهم برای جلوگیری از ضرر در بورس

چگونه در بورس ضرر نکنیم؟ ارائه نکاتی برای جلوگیری از ضرر در بورس

 

چگونه در بورس ضرر نکنیم؟

در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از پرسش های متداول مبتدیان در بورس صحبت کنیم. به نظر شما چگونه می توان در بورس ضرر نکرد؟ چگونه می توان در بورس حرفه ای شد؟  کدام سهام را باید برای سرمایه گذاری انتخاب کرد؟  آیا تعیین حد ضرر در معاملات بورس موثر است؟ در ادامه به نکات مهم و قابل تاملی اشاره خواهیم کرد. اگر شما جز افراد مبتدی در زمینه بورس هستید، پیشنهاد میکنیم در کلاس آموزش بورس شرکت کنید یا  اگر وقت برای شرکت در کلاس های حضوری را ندارد از پکیج آموزش بورس استفاده کنید

۱ – ما به شما پیشنهاد می کنیم که اگر بازار رشد صعودی خوبی داشت هرگز طمع نکنید که بخواهید سرمایه ای را از طریق قرض گرفتن یا فروش وسایل خود وارد بازار بورس کنید، همواره این اصل را در ذهن خود داشته باشید که سرمایه گذاری توام با استرس و نگرانی چیزی جز ضرر در بورس برای شما به همراه نخواهد داشت. اگر پولی دارید که نیازی به آن ندارید، را وارد بازار کنید اما قرض یا فروش وسایل هرگز زیرا امکان حرکت نزولی سهام و ضرر برای شما به همان اندازه ای که امکان سود شما زیاد است وجود دارد. پس سنجیده عمل کنید. باید بدانید تا چه زمانی به این پول نیاز ندارید و می‌توانید به راحتی آن را وارد بازار بورس کنید. اگر قصد دارید سهم را نگهداری کنید و هر سال سود نقدی دریافت کنید باید یک دید بلند مدت بر آن سهم داشته باشید.

۲ – هر زمان که حرکت قیمت ها در جهت دلخواه شما بود، قطعا به سود دهی خواهید رسید اما این پایان کار نیست بلکه باید به بعد از سوددهی فکر کنید زیرا همانطور که در مورد قبلی گفتیم امکان حرکت نزولی ناگهانی سهم وجود دارد، خب در این شرایط باید با کمک تحلیل تکنیکال به پیش بینی وضعیت سهام در آینده بپردازیم. با استفاده از تحلیل تکنیکال می توانید شرایط را بسنجید  و زمان مناسب را پیدا کنیم و به سودسازی بپردازیم و در بورس ضرر نکنیم.

۳ – خب حالا که تا اینجا متوجه شدیم چه زمانی باید سهام را بخریم، وقت آن شده که بدانیم چه زمانی باید سهام را بفروشیم یا به اصطلاح از سهام خارج شویم. خب همانطور که گفته شد برای تعیین روند آتی سهام میبایست از تحلیل تکنیکال استفاده شود، اما برای تعیین زمان مناسب جهت خروج از سهام استفاده از تحلیل تکنیکال به تنهایی نمی تواند به شما کمک کند بلکه در کنار این تحلیل باید به مهارت تابلوخوانی بورس دست یابید.

۴ – یکی دیگر از مواردی که باعث جلوگیری از ضرر در بورس می شود تعیین یک نقشه یا راهبرد منحصربفرد بدون کپی برداری از سایرین است. این را بدانید که تمامی افراد موفق در زمینه بورس دارای راهبرد خاص خود هستند که در آن اصول سرمایه گذاری خود را تعیین کرده اند. سرمایه گذارانی که برای انجام معاملات خود نقشه و راهبرد خاصی دارند قطعا در بازار بورس موفق خواهند شد.

۵ – یک شخص در صورتی می تواند  در بازار سرمایه جز افراد ثروتمند و موفق باشد که به غیر از داشتن نقشه و راهبرد خود، توانایی داشتن قاطعیت بر رفتار و اجرای نقشه های خود را داشته باشد. منظور از قاطعیت بر رفتار همان صبور بودن است زیرا در بازار سرمایه گذاری بدون قاطعیت چیزی جز ضرر در بورس عاید شما نخواهد شد. سعی کنید در آن واحد در معامله چند چیز مختلف وارد نشوید چون این کار باعث کاهش تمرکز شما می شود.

۶ – در بورس اخبارهای سیاسی و اقتصادی نقش زیادی در تعیین سمت و سوی روند حرکتی کوتاه مدت سهام دارد پس با به روز بودن اطلاعاتتان از ضرر در بورس جلوگیری کنید و همانند سهامداران موفق می توانید سود و زیان های احتمالی بازار را پیش بینی کرده و در معاملات خود از آن ها بهره ببرید.

۷ – خرید و فروش در بورس هم مانند سایر مشاغل به استراحت و مرخصی نیاز دارد زیرا فشار زیادی را به معامله گر وارد می کند پس مرخصی رفتن را در برنامه خود قرار بدهید، این را در خاطر داشته باشید هنگامی که شما به صورت مداوم به معامله در بازار مشغول باشید بعد از مدتی احساس خستگی می‌کنید و نیاز به استراحت دارید. به هیچ وجه فکر نکنید که استراحت شما باعث ضرر در بورس می شود بلکه برعکس باعث می شود با ذهنی بازتر برگردید.

۸- در معاملات خود حتما از حد ضرر استفاده کنید. در بازار سرمایه همیشه بازار در حال نوسان است و همیشه روال صعودی ندارد و امکان دارد هر لحظه شرایط تغییر کند اما اینکه بازار چقدر قرار است پایین بیاد را شما نمی دانید. آیا بازار برمی گردد یا نه. بنا به تجربه بهترین کار گذاشتن حد ضرر است. یک سری ضررها هست که شما باید با استقبال به سمت آن برید قبل از اینکه بخش قابل توجهی از سرمایه شما از دست رود.

1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    البته حد ضرر رد شرایط خاصی مثل هیجانات موقتی، اعتبار ندارد و نباید اعتنا کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.